$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

סכסוך עבודה מאיים על ייצור הקופקסון: "טבע תשיק לוגו חדש במיליוני דולרים, ולנו מציעים 80 שקל"

ועד עובדי מפעל חברת התרופות בכפר סבא הכריז על סכסוך בגלל סירוב ההנהלה לאשר העלאת שכר על 2018 וכוונתה להעניק לעובדים ב־2019 תוספת מזערית של 1.4%. יו"ר הוועד: "במהלך כל המו"מ על השכר לא ראינו את קאר שולץ"

דרור רייך 06:5507.01.19

נציגי ועד עובדי טבע כפר סבא הכריז על סכסוך עבודה לאחר שלטענתם הגיעו למבוי סתום בדיוני השכר בתום פגישה עשירית עם הנהלת החברה שנערכה אתמול. ״לאחר שמיצינו את דיוני השכר ולאור כך שאין התקדמות, הישיבה נעצרה והחלטנו להכריז על סכסוך עבודה" כתבו נציגי וועד עובדי כפר סבא לעובדים. "סכסוך העבודה יעבור בהקדם למשרד העבודה והרווחה ולהנהלה״. ל"כלכליסט" נודע כי הנהלת טבע הציעה לעובדים ששכר העבודה לשנת 2018 לא יעלה ואילו ב־2019 תהיה עלייה של 1.4% בשכר. בזמן הקרוב תערך אסיפת עובדים שלאחריה יבחרו שיטות הפעולה של עובדי המפעל.

 

 

יו"ר ועד העובדים אלירן קוזליק ומנכ"ל טבע קאר שולץ יו"ר ועד העובדים אלירן קוזליק ומנכ"ל טבע קאר שולץ צילום: טל שחר

 

 

חברת טבע נמצאת באמצעו של תהליך התייעלות באמצעות ארגון מחדש, שהחל עם כניסתו של קאר שולץ לתפקיד המנכ״ל בדצמבר 2017. אחת ממטרות התהליך היא לצמצם את כוח האדם בחברה ב־25%, שהם 14 אלף עובדים, מתוכם 1,700 בישראל, לא כולל עובדי פעילויות שיימכרו במלואן. עד כה פוטרו בישראל 1,200 עובדים במהלך 2018, כאשר 500 עובדים נוספים יפוטרו ב־2019. במסגרת תוכנית ההתייעלות הוחלט גם לסגור את פעילותם של שני מפעלי הייצור בירושלים, למכור את מפעל מיגדה בקריית שמונה ובאחרונה הוחלט לסגור גם את המפעל באשדוד. חרף הגל הכואב של פיטורים וקיצוצים, מניית החברה איבדה 10% משווייה ב־2018. עם זאת, על פי הדו"חות האחרונים טבע חסכה 1.8 מיליארד דולר בינואר־ספטמבר 2018. זאת, בדרך להשגת יעד חיסכון של 3 מיליארד דולר עד סוף 2019. החוב העצום של טבע עמד בסוף ספטמבר על 29.5 מיליארד דולר, לעומת 30.2 מיליארד דולר בתום הרבעון השני של 2014.

 

 

עובדי טבע מפגינים (ארכיון) עובדי טבע מפגינים (ארכיון) צילום: דוברות ההסתדרות

 

 

כמה חודשים אחרי הצגת תוכנית ההבראה, באוגוסט 2017, ואחרי שהעובדים הכריזו על סכסוך עבודה, נחתמו הסכמים מול עובדי המפעל של טבע בכפר סבא ועובדי מפעל טבע ברמת חובב. בכפר סבא הצדדים סיכמו על היקף פיטורים מצומצם של 120 עובדים מתוך 1,000 עובדים, כך שהם ניצלו מהגזרה הזו בתוכנית הגדולה של שולץ. בכפר סבא מייצרים את תרופת הדגל של טבע, הקופקסון לטרשת נפוצה, שבשנה האחרונה החלה בה תחרות גנרית, בעיקר מצדה של מיילן, שנוגסת נתחי שוק בביצת הזהב של טבע.

 

אלירן קוזליק, יו"ר ועד העובדים של המפעל בכפר סבא, אמר אתמול ל"כלכליסט": "במהלך כל המו"מ לא ראינו את קאר שולץ. ישבו אתנו מנהל האתר ומנהלת המשא ומתן. ב־13 בדצמבר העברנו להנהלה הצעה לסגירה והתשובה שקיבלנו היתה מזלזלת ומבישה. התוספת שהם מדברים עליה ב־2019 תהיה 80 שקל במומצע לעובד. טבע כפר סבא הוא המפעל היחיד שנשאר בתפעול ומייצר. גם המו"פ נמצא אצלנו. תראה את שכר הבכירים. זה לא נתפס כאשר בעבור 2018 אפילו את האינפלציה לא מוכנים לתת לנו. העובדים, שהם אלה שמייצרים את הכסף, מיואשים כי גם ב־2017 לא קיבלו בונוס וגם כעת על 2018 לא רוצים לשלם תוספת שכר. בחודש הבא ישיקו לוגו חדש לטבע. מדובר על קמפיין מטורף בעלות של עשרות מליוני דולרים. לזה יש כסף? אפילו את הלוגו שנשאר מתקופת אלי הורביץ ז״ל מוחקים. כמה עצוב".

 

לידי "כלכליסט" הגיע מסמך שמפרט את הסעיפים שנמצאים במחלוקת מול ההנהלה, בהם טענות לגרירת רגליים מצד ההנהלה במו"מ על הסכם שכר והסכם עבודה והגעה למבוי סתום. עוד נטען כי ההנהלה עושה שימוש לרעה בהליכי משמעת במפעל, ומפגינה יחס כוחני, מפלה מזלזל ומתעמר כלפי העובדים. במסמך נאמר עוד כי ההנהלה מתנכלת לנציגי עובדים בגין פעילותם הארגונית, וכי היא משתמשת בשיטת הדלת המסתובבת, ומעסיקה עובדי קבלן במקום עובדים שפוטרו. עוד נטען כי ההנהלה מבצעת שינויים מבניים חד־צדדיים במפעל בצורה שפוגעת בביטחון התעסוקתי של העובדים; עקיפת התחייבות החברה להימנע מפיטורי התייעלות תוך הוצאת עבודה מישראל; ופגיעה בעובדים ותיקים כחלק ממהלך שנועד להביא ל'הצערת החברה'. הסעיף האחרון במסמך טוען להתנהלות חד־צדדית והפרת סיכומים מצד ההנהלה, כך למשל בנושא הכוננות שבו היה סיכום רוחבי שההנהלה חזרה בה ממנו, תוך שהיא פוגעת באופן התגמול הקיים ולא מיישמת את התגמול החלופי.

 

מטבע נמסר בתגובה: "אנו נמצאים במהלכו של מו"מ מול ועד העובדים בכפר סבא בנוגע להסכם השכר הקיבוצי. העלאות השכר שהצענו ממקמות את שכר עובדי טבע כפר סבא מעל לנהוג בשוק. הנסיבות המורכבות שעמן טבע מתמודדת מחייבות אותנו לגלות מידה של אחריות ואינן מאפשרות לנו להמשיך ולהגדיל את שכר העובדים בכפר סבא ביחס לא פרופורציונלי לשכר בשוק. נמשיך לפעול כדי להגיע להסכמות מכבדות עם הוועד, אשר עולות בקנה אחד עם מדיניות התגמול של טבע שהנה מהמיטיבות בישראל בענף הפארמה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x