$
בורסת ת"א

יצרנית מטוסים מברזיל נהפכה לבעלת עניין באירונאוטיקס

מניית יצרנית המל"טים זינקה אתמול ב־25%. המנכ"ל עמוס מתן יוחרג מפוליסת ביטוח האחריות של בכירי החברה, שבעלי המניות יתבקשו לאשר

חזי שטרנליכט 21:0530.12.18

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

מהלך מעניין במניית אירונאוטיקס: יצרנית המל"טים מיבנה עברה שינוי חד בהרכב בעלי המניות שלה ביום חמישי, והיום נרשם זינוק חריג במנייתה - 25.4%, לאחר שיצרנית מטוסים ברזילאית נהפכה לבעלת עניין בה.

 

בנוסף, בחמישי האחרון חיסלה הפניקס אחזקות בהיקף של כ־25 מיליון שקל. לפני כשבועיים גם מגדל חדלה מלהיות בעלת עניין בחברה. בעלת העניין החדשה היא יצרנית המטוסים הברזילאית Embraer, שרשומה בפנמה. כניסתה לחברת המל"טים הפתיעה גם את הנהלת אירונאוטיקס. מאירונאוטיקס לא נמסרה תגובה בנושא.

 

מחזור המסחר במניית החברה אתמול היה בהיקף 16.85 מיליון שקל לעומת מחזור יומי ממוצע בשנה החולפת של כ־620 אלף שקל. אירונאוטיקס נחשבת לאחת ההנפקות הכושלות של 2017. החברה הונפקה לפי שווי של כמיליארד שקל, וצנחה ביותר מ־62% מאז ועד פתיחת המסחר אתמול בבוקר. שווי השוק שלה לפני הזינוק אתמול היה 370 מיליון שקל. בתום יום המסחר אתמול עלה שווי השוק של החברה ל־464 מיליון שקל.

 

באוגוסט האחרון הגישו אביחי סטולרו וחברת רפאל הצעה לרכישת אירונאוטיקס לפי שווי של 430 מיליון שקל. אלא שדירקטוריון החברה דן בהצעה, ולאחר כמה ימים הודיע שהוא דוחה אותה, "לאור סכום התמורה שהוצע במסגרת ההצעה".

 

מל"ט של אירונאוטיקס מל"ט של אירונאוטיקס

נגד אירונאוטיקס מתנהלת מזה יותר משנה חקירה פלילית של משרד הביטחון והמשטרה, שעליה מוטל צו איסור פרסום. מה שניתן לומר לגביה הוא שהחקירה נוגעת ללקוח מהותי של החברה. החקירה נגד אירונאוטיקס התנהלה מ־2017, ובסוף אוגוסט 2018 הודיעה החברה כי המנכ"ל עמוס מתן, יחד עם עוד עשרה נושאי משרה נוספים, יועמדו לדין בכפוף לשימוע שייערך להם.

 

ב־21 בינואר צפויה להתכנס אסיפת בעלי המניות. מהזימון לאסיפה, שפרסמה אירונאוטיקס מוקדם יותר החודש, עולה כי בעלי המניות יתבקשו לאשר את פוליסת ביטוח אחריות הדירקטורים ונושאי המשרה של החברה, בתחום של עד גבול אחריות של 30 מיליון דולר.

 

מהזימון עולה שמתן הוחרג מהפוליסה החדשה. הוא הוחרג גם מאישור של כיסוי נוסף בהיקף של עוד 20 מיליון דולר, שבעלי המניות מתבקשים לאשר נוכח תביעה ייצוגית שהוגשה נגד החברה. עלות הרחבת הפוליסה היא כ־100 אלף דולר בשנה.

 

בסוף נובמבר פרסמה החברה את תוצאות הרבעון השלישי, שהסבירו את המגמה השלילית שרווחה במניה. הרבעון השלישי של 2018 היה גם הרבעון השלישי הרצוף שבו רשמה החברה הפסד תפעולי, שתורגם לבסוף להפסד בשורה התחתונה. בנוסף, אירונאוטיקס הפרה שתיים מאמות המידה הפיננסיות מול הבנקים המממנים - הפועלים ודיסקונט.

 

בשורה התחתונה, החברה רשמה הפסד ברבעון המיוחס לבעלי המניות של 2.96 מיליון דולר לעומת רווח נקי של 5.49 מיליון דולר ברבעון המקביל ב־2017. מתחילת השנה הצטברו הפסדי אירונאוטיקס המיוחסים לבעלי המניות ל־6.67 מיליון דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x