$
בורסת ת"א

אלשטיין התנגד להמשך כהונת דני נוה כיו"ר כלל, אך המינוי אושר

אי.די.בי פתוח, שמניותיה בכלל ביטוח (29.8%) מוחזקות בידי הנאמן משה טרי, התנגדה באסיפה להמשך כהונת היו"ר ושלושה דירקטורים, אך המינוי אושר. ל"כלכליסט" נודע כי גם טרי תומך בשינויים בחברה

גולן חזני 07:4130.12.18

אי.די.בי פתוח, שבשליטת אדוארדו אלשטיין, הצביעה נגד המשך המינוי של ארבעה דירקטורים בכלל ביטוח, שחידוש כהונתם הובא להצבעה באסיפת בעלי המניות. ל"כלכליסט" נודע כי ההצבעה באמצעות 5% מהמניות של כלל שאי.די.בי מחזיקה היתה נגד היו"ר נוה, השופטת לשעבר ורדה אלשיך, אברהם קנובל ומזל חנה מרגליות. אולם למרות ההתנגדות, המינוי אושר.

 

יו"ר הוועדה למינוי דירקטורים בכלל התפטרה

 

שיעור האחזקה של אי.די.בי פתוח בחברת הביטוח הוא כיום 29.8%, אולם מרבית המניות מוחזקות בידי הנאמן משה טרי, שמונה ב־2013 בידי המפקח על הביטוח לשעבר עודד שריג לנוכח מצבה הפיננסי הרעוע של אי.די.בי. לחברה אין השפעה על ניהול כלל ביטוח או על קביעת האסטרטגיה שלה, והדרך היחידה שהיא יכולה להביע דעתה היא בהצבעות באסיפות הכלליות.

 

מקורבים לנושא טוענים כי גם דעתו של טרי אינה נוחה מהצורה שבה מתנהלת כלל ביטוח, וכי גם הוא התבטא בעד שינויים בחברה. עם זאת, ידיו של טרי כבולות, כיוון שהשופטת שרה גדות, יו"ר הוועדה למינוי דירקטורים בכלל ביטוח שמינתה המפקחת לשעבר על הביטוח דורית סלינגר, התפטרה, ואין מי שימליץ על דירקטורים חדשים. לפיכך, הברירה היחידה היא לחדש את כהונת הדירקטורים הקיימים. את תגובת טרי אי אפשר היה להשיג.

 

מימין: בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין ויו"ר כלל ביטוח דני נוה מימין: בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין ויו"ר כלל ביטוח דני נוה צילום: אוראל כהן, עמית שעל

 

 

הנימוק להתנגדות של אי.די.בי לחידוש כהונת הדירקטורים היה העובדה שכלל ביטוח לא מצליחה להתרומם, ואיבדה בשנים האחרונות את עמדת ההובלה שלה במקביל למגדל, זאת לצד נסיגה בתוצאותיה הכספיות ובשווי המניות. כלל נסחרת כיום בשווי של 2.87 מיליארד שקל, 55% בלבד מהונה העצמי, שעמד בסוף הרבעון השלישי על 5.15 מיליארד שקל.

 

באי.די.בי זעמו על שדירקטוריון החברה לא פיטר את המנכ"ל הקודם איזי כהן, ואף חידש את כהונתו בנובמבר 2017. כהן התפטר ביוזמתו כחודשיים לאחר מכן בעקבות דו"ח חריף שהכין בהזמנת הדירקטוריון משה ברקת - מי שבינתיים מונה לממונה על שוק ההון. באי.די.בי רואים גם את הדירקטורים כאחראים לשפל שהגיעה אליו כלל ביטוח. אלשטיין תקף את נוה קשות בעבר על שהדירקטוריון אינו מחלק דיבידנדים ועל התמיכה שהעניק לכהן. במקביל תקף אלשטיין את כהן, ואי.די.בי אף הצביעה נגד אישור הסכם השכר שלו באסיפה האחרונה לפני שנה.

מה דעתך על מניית כלל עסקי ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

שווייה של כלל מעיק על אי.די.בי, שב־4 בינואר אמורה למכור 5% נוספים ממניות כלל בשוק. זאת בהוראת רשות שוק ההון, שמאלצת אותה למכור בכל ארבעה חודשים 5% מהמניות, לאחר שלא עמדה בהסכם למכירת השליטה בחברה. סלינגר פסלה במהלך כהונתה רוכשים פוטנציאלים שהביא אלשטיין על רקע יחסיה הגרועים עמו -בעיקר רוכשים מסין - אם כי הסתייגה גם מרוכשים אחרים.

 

עד כה מכרה אי.די.בי 25% ממניות כלל בעסקאות סוואפ (החלף), כלומר מכירה בהסכם לגורם פיננסי, שמאפשרת לה ליהנות לאחר שנתיים מאפסייד במניית כלל במקרה של עלייה בשווי החברה במהלך התקופה, או לשלם את ההפרש במקרה של ירידת ערך.

 

ברקת עצר את מכירת המניות בעסקאות סוואפ

 

ברקת, שנכנס לתפקידו בחודשים האחרונים, עצר את האפשרות למכור מניות בעסקאות החלף, שכן אין מדובר במכירה אמיתית ולא ברור איך סלינגר אפשרה אותן. אי.די.בי יכולה היתה להתנגד לברקת ולהמשיך למכור בעסקאות סוואפ, אבל התיישרה לפי דרישתו, גם משום שהותר לה למכור במכירה הקרובה, בינואר, רק 4.5%. דבר זה יאפשר לה להיוותר עם 25% ממניות כלל ועם יכולת למכור את השליטה בעתיד. אלשטיין מנסה לקבל בתקופה זו היתר שליטה בכלל ביטוח.

 

ירידת השווי של מניות כלל משפיעה גם על איגרות החוב של אי.די.בי, שכן כלל היא הנכס העיקרי של החברה. האג"ח של אי.די.בי נסחרות בתשואות זבל של יותר מ־20%, המשקפות את חוסר האמון של המחזיקים ביכולת החברה לפרוע את חובותיה, העומדים על 2.7 מיליארד שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x