$
שווקי חו"ל

טראמפ רוצה לפטר את פאוול? לפי מורגן סטנלי הוא יכול לשכוח מזה

לפי אנליסטית בכירה בבנק, לנשיא אין סמכות חוקית להדיח את יו"ר הבנק המרכזי לאחר שמינויו אושר בסנאט; "הדרך היחידה לפטר את היו"ר היא פשוט להפר את החוק"

שירות כלכליסט 14:0422.12.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

על רקע הדיווחים בנוגע לאי שביעות רצונו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מיו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול, ורצונו לפטרו, במורגן סטנלי סבורים כי לנשיא אין סמכות חוקית לפטר את יו"ר הבנק המרכזי.

 

 

 

על פי דיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, טראמפ דן בימים האחרונים עם מקורבים באפשרות לפטר את פאוול, זאת מכיוון שאינו מרוצה ממדיניות העלאת הריבית של הפד ומאשים אותו בירידות בבורסות. לפי הדיווח, היועצים בסביבת הנשיא אינם משוכנעים כי יבצע צעד זה ומקווים כי התפרצות הזעם שלו על פאוול תשכך במהלך תקופת החגים. חלקם אף הזהירו אותו שמדובר במהלך שעלול להיות הרה אסון.

 

מימין: דונלד טראמפ וג'רום פאוול מימין: דונלד טראמפ וג'רום פאוול צילום: בלומברג

 

פאוול נכנס לתפקיד בפברואר לאחר שמונה על ידי טראמפ עצמו. "הנשיא יכול למנות את היו"ר, אך ברגע שהמינוי מאושר בסנאט, מסתיים תפקידו של הנשיא והדרך היחידה לפטר את היו"ר היא פשוט להפר את החוק", מסרה אלן זנטנר, כלכלנית הראשית לארה"ב בבנק ל-CNBC, "הקונגרס יצטרך למצוא סיבה לפטר אותו באמצעות הצבעה והליך מוסדר".

 

לפי החוק האמריקאי, ניתן לפטר את בכירי הפד רק אם יש סיבה מוצדקת, כך לפי הוושינגטון פוסט. הסיבה יכולה להיות חוסר הסכמה עם הנשיא בנוגע למדיניות. עם זאת, מעולם לא פוטר יו"ר של הבנק על ידי הנשיא.

 

"נראה שפאוול פה כדי להישאר. הוא לא מושפע מלחץ פוליטי, אלא מהנתונים הכלכליים", סיכמה זנטנר. לדבריה, הסימנים להאטה בצמיחה הכלכלית בארה"ב עשויים לספק לפד מניע לעצור את העלאות הריבית בשנה הבאה, "בסופו של דבר, אם התנאים הפיננסיים יתהדקו והצמיחה הכלכלית תאט, יהיה קשה יותר להעלות את הריבית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x