$
שווקי חו"ל

אירלנד דורשת מפריגו תשלום מס של 1.9 מיליארד דולר על 2013

באירלנד טוענים כי מכירת הזכויות לתרופה טיסברי לטיפול בטרשת נפוצה מוסתה בשיעור של 12.5%, בעוד שהיה צריך למסותה ב-33%. בפריגו חולקים על הדרישה האירית וטוענים כי השומה מתייחסת למכירות של טיסברי ע"י אלן באפריל 2013, שמונה חודשים לפני שזו נרכשה ע"י פריגו

שירות כלכליסט 19:0121.12.18

רשויות המס באירלנד דורשות מיצרנית התרופות פריגו תשלום של 1.9 מיליארד דולר עבור חבות מס לשנת 2013, כך עולה מתביעה שהוגשה כנגד החברה בארה"ב ושעליה מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. מניית החברה מגיבה בצניחה חדה בוול סטריט.

 

 

מה דעתך על מניית פריגו (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

על פי מסמכי התביעה, רשויות המס באירלנד טוענות כי מכירת קניין רוחני על ידי החברה, כולל של התרופה לטרשת נפוצה טיסברי (Tysbari), חויובו במס של 12.5%, כאשר בפועל היה צריך לחייבן במס של 33%.

 

פריגו, שבסיסה בדבלין ונסחרת בניו יורק, מסרה כי היא חולקת על הדרישה האירית. לדברי החברה, חבות המס מתייחסת למכירות של אלן פארמה בחודש אפריל 2013 של הקניין הרוחני טיסברי והנכסים הקשורים לחברת ביוג'ן, שמונה חודשים לפני שפריגו רכשה את החברה האירית אלן (תמורת 8.6 מיליארד דולר).

מוריי קסלר, מנכ"ל פריגו מוריי קסלר, מנכ"ל פריגו צילום: בלומברג

 

 

עוד נמסר מהחברה, כי רשויות המס באירלנד הגישה מכתב עם ממצאים לחברת אלן פארמה באוקטובר 2018 והזמינה את החברה להסב את תשומת ליבה בנוגע לכל הסוגיות שבמחלוקת ובעקבות כך התקיימה פגישה בין החברה ורשות המס האירית והוגשו מסמכים בנושא. "עם זאת", נמסר עוד מהחברה, "פחות מחודש לאחר מכן - בזמן שפריגו האמינה שהדיונים בנושא עדיין מתקיימים - נציבות ההכנסות האירית הוציאה את ההודעה על הערכת המס המתוקנת".

 

נציבות ההכנסות האירית הודיעה לפריגו שלא יסופק מידע הבהרה נוסף ושהחברה רשאית להגיש את ערעורה לא יאוחר מה-28 בדצמבר (בעוד שבוע בדיוק).

 

ענקית התרופות פריגו נסחרת בניו יורק וגם בבורסת ת"א. בפברואר אשתקד נרשמה דרמה גדולה כאשר דווח כי היא מוכרת את זכויותיה על הטיסברי ב-2.2 מיליארד דולר לקרן רויאלטי פארמה.

 

"פריגו מתנגדת באופן חריף לשומה"

 

מטעם פריגו נמסר: "ביום 29 לנובמבר 2018, בעת שפריגו מאמינה שההדיונים בינה לבין רשות המס האירית בנוגע לטיפול המיסויי שבו היא נקטה, עדין בעיצומם, רשות המס האירית הפיקה הודעה בגין שומת מס מתוקנת בסכום של 1.6 מיליארד יורו, כנגד אלאן פארמה. אלאן פארמה נרכשה ע"י פריגו בשנת 2013. פריגו מתנגדת באופן חריף לשומה מתוקנת זו והיא מאמינה שאין לה כל בסיס.

 

"לדעת פריגו עמדת רשות המס האירית הינה שגויה בהתבסס הן על החוק הקיים ופסיקות משפטיות רלוונטיות, וכן עפ"י הנחיות ותקדימים בנושא האמור שרשות המס עצמה פרסמה. כמו כן, חשוב לציין כי לא קיימת כל דרישת מס לתשלום בגין שומה מתוקנת זו, בסכום כלשהו, אם בכלל, כל עוד מתקיימים דיונים בנושא בין פריגו לבין רשות המס האירית. דיונים שכאלה, עשויים להתמשך על פני מספר שנים. בכוונת פריגו להגיש ערעור על השומה ולהתנגד למימושה באופן חריף, בכל הערוצים האפשריים.

 

"הטענה שבבסיס השומה המתוקנת הינה שמכירות קניין רוחני, אשר בוצעו ע"י אלאן בקשר עם מכירת מוצר הטיסאברי לביוג'ן איידק, לא היוו חלק מהפעילות המסחרית הרגילה של החברה, ולפיכך חייבות בשיעור מס של 33% לעומת שיעור המס החברות הרגיל שחל על החברה בגובה 12.5%.

 

"במשך 20 שנה הפעילות המסחרית של אלאן כללה ניהול רחב של קניין רוחני, לרבות רכישה, פיתוח, החזקה, מסחור כמו גם עסקאות למכירתו ולשימושה של התעשייה הפרמצבטית. במהלך כל תקופה זו הגישה אלאן את דוחות המס שלה בהתבסס על שיעור מס חברות רגיל של 12.5%. אלאן פארמה הייתה מעורבת ביותר מ-100 עסקאות מהסוג המתואר.

 

"פריגו מאמינה, בהתבסס על סקירת העובדות והנסיבות, שלעניין זה לא תהיה כל השפעה מהותית על דוחותיה הכספיים המאוחדים ליום 31 לדצמבר 2018".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x