$
שווקי חו"ל

ג'ורג' סורוס - איש השנה של הפייננשל טיימס

בנימוקי העיתון נאמר כי הערכים שמייצג סורוס, לא פחות ממעשיו, מצדיקים את הבחירה; "במשך יותר משלושה עשורים השתמש סורוס בפילנטרופיה כדי להילחם בסמכותנות, גזענות ואי-סובלנות - הוא משך אש מצד משטרים פופוליסטיים ולאומנים, במיוחד באירופה"

שירות כלכליסט 12:2020.12.18

המיליארדר ג'ורג' סורוס נבחר לאיש השנה של הפיננשל טיימס. "בחירת הפיננשל טיימס לאיש השנה בדרך כלל משקפת את הישגיו של אותו אדם", כך כתבה מערכת העיתון. "במקרה של מר סורוס, הבחירה קשורה גם לערכים שהוא מייצג".  

סורוס שנולד להורים יהודים בבודפשט, הונגריה, שרד את הכיבוש הנאצי של מולדתו לפני שהיגר לאנגליה ב-1947. אחרי שסיים את לימודיו ב-London School of Economics עבר לארה"ב והפך לאחד המשקיעים המצליחים בעולם. בהון שצבר עשה שימוש לצורך תמיכה במגוון קבוצות התומכות בשינוי חברתי ובפוליטיקאים שהציגו עמדות ליברליות ופרוגרסיביות.

 

"במשך יותר משלושה עשורים השתמש מר סורוס בפילנטרופיה כדי להילחם בסמכותנות, גזענות ואי-סובלנות. ע"י מחויבותו הארוכה לפתיחות, חופש העיתונות וזכויות אדם, הוא משך אש מצד משטרים אוטוריטריים ופופוליסטים לאומניים שממשיכים היום לצבור פופולריות ושליטה, במיוחד באירופה", נאמר בהודעה של הפייננשל טיימס . העיתון היומי הבינ"ל המסקר את הכלכלה העולמית נוסד ב-1888 ונחשב כיום לאחד המשפיעים ביותר בעולם בתחום הכלכלה.

 

עבור שמרנים רבים, סורוס הפך עם השנים לסמל הרשע, במהלך השימועים שנערכו לברט קוואנואו באוקטובר, האשים אותו דונלד טראמפ במימון ההפגנות נגד השופט שנחשד בהטרדה מינית. כמה ימים לאחר מכן הודיעו הרשויות הפדרליות שמטען צינור נשלח לביתו של סורוס בפרבר שלניו יורק, ושאחרים נשלחו לבתים ומשרדים של דמוקרטים בולטים אחרים.

 

תומך טראמפ בשם סזאר סיוק הואשם בשליחת הפצצות, שלא הביאו למרבה המזל לאף פגיעה גופנית. טראמפ, שנשאל כחודש מאוחר יותר האם הוא הוא שותף לאמונה שנפוצה בקרב תאורטיקני קונספירציה ימניים קיצוניים לפיה סורוס הוא שמממן את תהלוכת הפליטים ממרכז אמריקה שנעה לכיוון ארה"ב, ענה: "זה לא יפתיע אותי אם כן."

לאחר עשורים של מתקפות נגדו בעקבות תמיכתו בערכים ליברליים, סורוס התרגל לתשומתהלב השלילית. "מאשימים אותי בהכל, כולל בהיותי השטן", כך אמר סורוס בראיון לפיננשל טיימס. "הלוואי שלא היו לי כל כך הרבה אויבים, אבל אני מתייחס לכך כאל סימן שאני כנראה עושה משהו נכון".

  

ג'ורג' סורוס ג'ורג' סורוס צילום: איי אף פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x