בורסת ת"א

עדכונים, ביקושים והיצעים: לקראת השינויים במדדי ת"א

השינויים הרבים שעל הפרק – מחיקת מזור, עדכון הרכב המדדים וכניסת אנרג'יאן לתמונה – צפויים לגרור פעילת רבה בקרנות המחקות בשבועות הקרובים

אורי טל טנא 09:4016.12.18

בשבועות הקרובים צפויה פעילות רבה של הקרנות המחקות בעקבות שינויים רבים הצפויים במדדים, החל ממחיקת מזור הצפויה השבוע, דרך הכניסה של אנרג'יאן למדדים ב-3 בינואר, ועד עדכון הרכב מדדים שיכלול שינויים גדולים במדדים הראשיים – עדכון שייכנס לתוקף ב-7 בפברואר.  

הוצאת מניית מזור מהמדדים

 

מזור הודיעה ביום שישי שמועד המחיקה של המניה מהמסחר צפי להיות ביום רביעי ה-19 בדצמבר. באותו מועד צפויה הפסקת מסחר תמידית במניה ומעט לאחר מכן מחזיקי המניה יקבלו את התמורה הכספית ממדטרוניק הרוכשת.

 

הבורסה תצטרך להחליט באיזה מועד להוציא את מניית מזור מהמדדים. אם עצירת המסחר תהיה ברביעי בבוקר סביר שמועד ההוצאה מהמדדים יהיה בשלב נעילת המסחר של יום רביעי. אם המחיקה תהיה ברביעי בערב סביר שמועד ההוצאה מהמדד יהיה בשלב הנעילה של יום חמישי. בעת ההוצאה מהמדדים לא יקרה דבר במניית מזור עצמה, שהמסחר בה לא יחודש. אך קרנות הסל המחקות יזרימו ביקוש מצרפי גדול של קרוב ל 300 מיליון שקל שירוכז בעיקר במניות מדדי ת"א 35 ות"א 125.

 

לחצו כאן לטבלת הביקושים הצפויה למניות באותו מועד

 

המרת מניות הבכורה של טבע למניות רגילות

 

בתחילת השבוע מנית הבכורה שטבע הנפיקה בעבר, כולל הדיבידנד הצבור שלא שולם בגינן, יוחלפו בכ-66 מיליון מניות רגילות של טבע (תוספת של כ 6.5% לכמות המניות הרגילה של טבע). לשינוי זה לא צפויה השפעה על מדדי המניות של הבורסה בתל אביב (בגלל מגבלת המשקל של טבע), אך היא צפויה להגדיל את המשקל היחסי של טבע במדדי FTSE ובמדדי MSCI. לכן בשבועות הקרובים צפויות ETF המתבססות על מדדים אלו להזרים ביקושים של כמה עשרות מיליוני דולרים למניית טבע.

 

עדכון המשקל במדדים של חודש ינואר

 

ביום חמישי חל המועד הקובע של עדכון המשקל של המניות במדדים של חודש ינואר. העדכון יכנס לתוקף בשלב הנעילה של ה-3 בינואר ובמסגרתו מניית אנרג'יאן תיכנס למדדי ת"א 90, ת"א 125 ות"א נפט וגז במסגרת המסלול המהיר. במחזור הנעילה של ה-3 בינואר צפוי מחזור מסחר כולל של מעל למיליארד שקל. ההשפעות הבולטות בו צפויות להיות היצעים מצרפיים למניות מדדי ת"א 125, ת"א-90 ונפט וגז.

 

לחצו כאן לטבלת הביקושים וההיצעים שקרנות הסל יזרימו למניות ב-3 בינואר

 

 

   צילום: שאטרסטוק

 

עדכון הרכב המדדים פברואר 2019

 

המועד הקובע לעדכון הרכב המדדים של פברואר הוא ה-17 בינואר כאשר שיעור החזקות הציבור לצורך עדכון זה יקבע כבר ב-31 בדצמבר, לכן אנחנו קרובים לישורת האחרונה לקראת העדכון ועדיין נותרה אי ודאות רבה.

 

מדד ת"א 35

מדד ת"א 35 יכלול 35 מניות לאחר מחיקת מניית מזור. לכן שתי המניות הגדולות ביותר מבין אלו שערך השוק של החזקות הציבור בהן גבוה מ 1.5 מיליארד שקל ייכנסו למדד. אנרג'יאן כמעט בוודאות תיכנס למדד.

 

מגדל צריכה לבצע הפצת מניות עד לסוף החודש כדי להיכנס למדד (אחרת לא תעמוד בתנאי של ערך שוק של החזקות ציבור של 1.5 מיליארד שקל). אם מגדל לא תבצע הפצה כזו שפיר יכולה לבצע הפצה דומה על מנת להיכנס למדד. אם שתיהן לא יבצעו הפצות מניות המניה הבאה בתור לכניסה למדד היא יואל, אך יואל בהליכי מחיקה וספק רב אם ועדת המדדים תאפשר לה להיכנס למדד. בהנחה שלא יהיו הפצות ושיואל לא תוכנס למדד צפויה תחרות על המקום האחרון במדד בין גב ים, פיבי וכלל ביטוח.

 

מדד ת"א 90

מדד ת"א 90 יכיל 91 מניות לאחר כניסת אנרג'יאן למדד ב-3 בינואר. שתי מניות יעברו ממדד ת"א 90 למדד ת"א 35 בחודש פברואר. לכן באותו מועד, תיכנס אל המדד ממדד sme60 מניה אחת יותר מאשר תצא מהמדד למדד זה. אנחנו מעריכים שמניית יואל לא תמחק מהמסחר עד למועד העדכון.

 

דירוג 80 ומעלה במועד הקובע מבין המניות המתאימות למדד יכניס מניה שלא נמצאת כעת במדד למדד. מנגד דירוג 100 ומטה יוציא מניה מהמדד. אלוט מדורגת כעת 73 והיא תיכנס למדד כמעט בוודאות. ויקטורי מדורגת כעת 79, רדהיל 80, בית שמש 83 וקומפיוג'ן 84. כיוון שהמועד הקובע יהיה בעוד כחודש פערים אלו קטנים והדירוג צפוי להשתנות. כל אחת מהארבע שתגיע לדירוג 80 תבטיח את כניסתה למדד.

 

בצד היוצאות, שלאג מסומנת כיוצאת כמעט ודאית (דירוג 106). בתרחיש שבו שלוש מניות יכנסו למדד תצא ממנו המניה עם ערך השוק הנמוך ביותר. מניה זו צפויה להיות אחת מהשלוש: אטראו שוקי הון (דירוג 97), קליל (96) וביוטיים 95). בתרחיש שבו יהיו ארבע נכנסות למדד יצאו שתים מתוך השלוש.

 

מדד sme60

מדד sme60 מכיל 61 מניות. למדד תעבור ממדד ת"א 90 מניה אחת יותר מאשר יגיעו אליו ממדד זה. בנוסף, קסטרו לא עומדות כעת בתנאי שיעור החזקות הציבור ואני מעריך שהיא תצא מהמדד. הנחות נוספות - קרן איביאי טכנולוגיה וטוגדר עדיין לא יוכנסו למדד (למרות שהן עומדות בתנאי המדד).

 

על בסיס ההנחות האמורות, למדד ייכנסו ממדד צמיחה מניה אחת יותר מאשר יצאו ממנו למדד צמיחה. הערך הקובע למדד זה נקבע לפי ערך השוק של החזקות הציבור, ולכן באמצעות הפצת מניות עד ל-31 בדצמבר חברות יכולות לשנות מהותית את סיכויי הכניסה או היציאה שלהן מהמדד. ניתוח זה לא יכול להעריך את השינויים האקטיביים שחברות יבצעו במהלך החודש כדי להימנע מיציאה מהמדד או כדי להבטיח כניסה למדד.

 

דירוג 45 מבין המניות המתאימות למדד מספיק לכניסה למדד ודירוג 75 ומטה מוביל ליציאה ממנו. מירלנד (דירוג 99) תצא בוודאות מהמדד. שנפ מדורגת 81 וגם היא תצא ממנו אם לא יהיה זינוק במחיר המניה. חלל תקשורת הידרדרה למקום ה 77 ואם לא תשפר את מקומה גם היא תצא מהמדד. מעט מעל נמצאות המניות טלדור (דירוג 71), ננו (66) ותאת טכנולוגיות (65), שהדירוג הנוכחי שלהן מספיק להישארות במדד, אך אם תחול ירידה במחירן בחודש הקרוב יתכן שיאבדו את מקומן.

 

בצד הנכנסות, אינטרקיור המדורגת 16 תכנס למדד בוודאות. פייטון (דירוג 43), איילון (46) דלק תמלוגים (47) וטלסיס (50) יתמודדו על המקומות הפנויים. אם חלל תצא מהמדד שלוש מתוך הארבע ייכנסו. אם חלל לא תצא יהיה מקום לשתיים בלבד.

 

מדד צמיחה

מניית רא"מ תכנס למדד צמיחה אם ערך השוק של החזקות הציבור בה יהיה מעל ל 20 מיליון שקל (כרגע הוא בדיוק 20 מיליון שקל). אם המניה תכנס למדד צמיחה היא תיכנס גם למדד נפט וגז.

 

ממדד צמיחה עשויות לצאת בגלל מחיר נמוך מ-30 אגורות או ערך שוק של החזקות ציבור נמוך מ- 20 מיליון שקל המניות הבאות: קופיקס, סייפ טי גרופ, מכון חקר אינטרנט, מטומי, לידר השקעות, לוזון קבוצה ואינטר תעשיות.

 

 

 צילום: בלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x