$
שווקי חו"ל

לאחר 46 חודשים ו-2.6 טריליון יורו: סוף ההקלה הכמותית באירופה

למרות החששות מהאטה גלובאלית - הבנק האירופי מאשר כי החל מינואר לא יבצע יותר רכישות במסגרת המדיניות המרחיבה שלו; תוכנית ההקלה הכמותית החלה במרץ 2015 ומועד הסיום שלה הוארך שלוש פעמים; הריבית נותרה כצפוי ברמה האפסית

מיקי גרינפלד 15:5913.12.18

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) מכריז היום (ה') סופית על סיומה של תוכנית ההקלה הכמותית שלו (QE), בתום 46 חודשים של רכישות. כצפוי, הבנק הותיר את הריבית ללא שינוי, ברמה האפסית.  

 

במסיבת העיתונאים אמר דרגי שהסיכונים לצמיחה של כלכלת גוש היורו נותרו "מאוזנים באופן כללי", אך יש חשש לשינוי כלפי מטה לנוכח אי הוודאויות הגיאופוליטיות, האיום בפרוטקציוניזם, הפגיעות של השווקים המתעוררים והתנודתיות בשווקים.

 

כבר בחודש יוני האחרון הודיע הבנק בראשותו של מריו דראגי על כוונתו לסיים את התוכנית בסוף השנה, אך בחודשים האחרונים העריכו גורמים בשוק כי הבנק ישקול מחדש את ההחלטה ויבחן אפשרות להארכת התוכנית לנוכח החששות הגוברים מהאטה בכלכלה העולמית. כאמור, ה-ECB מאשר היום את סיומה של התוכנית כמתוכנן, בהחלטה שהתקבלה פה אחד.

 

בחודש הנוכחי יוציא לפועל הבנק את הרכישות האחרונות שלו, בסכום של 15 מיליארד יורו, והחל מינואר לא יתבצעו יותר רכישות. בסך הכול רכש הבנק האירופי במסגרת תוכנית ההקלה הכמותית שלו שהחלה בחודש מרץ 2015 ני"ע בסכום של 2.6 טריליון יורו. הבנק חזר על ההערכה שלו שהריבית תישאר ברמתה הנוכחית לפחות עד קיץ 2019.

 

תוכנית הרכישות של הבנק האירופי הושקה בינואר 2015 (והחלה להתבצע חודשיים מאוחר יותר) ועברה שורה של עדכונים לאורך תקופת הביצוע. לדעת רבים התוכנית יצאה לפועל באיחור גדול מדי, ולנוכח הדשדוש המתמשך של כלכלת אירופה היה מקום לצאת איתה לפחות שנתיים קודם לכן, אם לא מוקדם יותר. כך או כך, ההקלה הכמותית נחשבת לצעד המשמעותי ביותר שהוביל מריו דראגי והיא מסתיימת שמונה חודשים לפני פרישתו הצפויה מהתפקיד, באוקטובר 2019 (בתום שמונה שנות כהונה)

 

מריו דראגי נשיא הבנק האירופי מריו דראגי נשיא הבנק האירופי צילום: בלומברג

 

 

התוכנית שהוכרזה ב-2015 כללה רכישות בהיקף של 60 מיליארד יורו לחודש, כשתאריך הסיום שלה נקבע לספטמבר 2016 - ובסך הכול סכום רכישות של 1.2 טריליון דולר. התוכנית נועדה לסייע לכלכלת אירופה לצאת לצמיחה מחודשת, לאחר דשדוש ארוך ומתמשך, בעקבות המשבר הפיננסי.

  

בדצמבר 2015 הודיע דראגי על הארכת התוכנית בחצי שנה, עד למרץ 2017, וארבעה חודשים מאוחר יותר, באפריל 2016, עדכן הבנק את היקף הרכישות כלפי מעלה, ל-80 מיליארד יורו. בדצמבר 2016 שינה הבנק שוב פעם את תנאי התוכנית, שהוארכה עד לדצמבר 2017, סוף שנה זו, ובמקביל צמצם את הרכישות ל-60 מיליארד יורו.

 

באוקטובר 2017 חתך הבנק את סכום הרכישות ל-30 מיליארד יורו וביוני של שנה זו (2018) צמצם אותה פעם נוספת ל-15 מיליארד יורו והאריך את התוכנית עד לדצמבר 2018.

  

תוכנית הרכישות של הבנק האירופי הושקה זמן רב לאחר שבנקים מרכזיים בעולם יצאו עם תוכניות משלהם, ובכלל זה הפד, הבנק המרכזי ביפן ומקבילו באנגליה. היסטורית, תוכנית ההקלה הכמותית הרשמית הראשונה הושקה ביפן בתחילת שנות ה-2000 (תוכנית שונה מזו שמנהיג כיום הבנק המרכזי במדינה), בעקבות ההאטה המתמשכת בכלכלה היפנית.

  

המשבר הפיננסי הוביל את הפד לפתוח בתוכנית משלו, בנובמבר 2008, ומאז הציג יו"ר הפד דאז בן ברננקי עוד 2 תוכניות נוספות - עד שביוני 2013 הכריז כי הבנק יחל בצמצום חודשי של היקף הרכישות, עד לסיום מוחלט של התוכנית השלישית (והאחרונה).

 

 

הבנק האירופי הבנק האירופי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x