$
שווקי חו"ל

נעילה חיובית בוול סטריט; טבע צללה ב-5%; הנפט נחלש ב-3.1%

דאו ג'ונס עלה ב-0.1%, S&P 500 הוסיף לערכו 0.2% ונאסד"ק התחזק ב-0.7%; טבע ירדה בחדות על רקע החשדות למעורבותה בקרטל בארה"ב; מחיר הנפט ירד ל-51 דולר לחבית; ר"מ בריטניה תרזה מיי דחתה ההצבעה על הברקזיט - הבורסות באירופה ירדו ב-1.5%

כתבי שוק ההון 23:0210.12.18

דיווח שוטף מהשווקים המובילים בעולם: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

 

ניקיי שנגחאי האנג סנג פוטסי דאקס קאק דאו ג'ונס S&P 500 נאסד"ק
 

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

23:00 - המסחר בוול סטריט ננעל הערב (ב') בעליות. דאו ג'ונס עלה ב-0.1%, S&P 500 הוסיף לערכו 0.2% ונאסד"ק התחזק ב-0.7%. מניית טבע צללה ב-5% על רקע החשדות למעורבותה בקרטל בארה"ב.

 

22:50 - 10 דקות לנעילת המסחר בבורסות ניו יורק, ולאחר שעות תנודתיות בוול סטריט, המדדים המובילים עולים כעת - דאו ג'ונס ו-S&P 500 מוסיפים לערכם 0.2% ומדד נאסד"ק מתחזק ב-0.8%.

 

21:45 - החוזים העתידיים על הנפט למסירה בחודש ינואר ננעלו היום (ב') ברמתם הנמוכה ביותר זה שבוע לאחר שירדו בחדות בשיעור של 3.1% למחיר של 51 דולר לחבית.

 

20:50 - החוזים העתידיים על הזהב למסירה בחודש ינואר ירדו ב-0.3% ונקבעו על מחיר של 1,249.4 דולר. זאת לאחר שביום שישי האחרון ננעלו המחירים על רמתם הגבוהה מאז יולי.

 

20:30 - הבנקים האמריקאים בולטים לשלילה במסחר בוול סטריט: בנק אוף אמריקה משיל 2.8% מערכו, מורגן סטנלי נסוג ב-1.6%, ג'יי פי מורגן יורד ב-1.8% וסיטי מאבד 2% מערכו.

 

20:00 - "התקף פאניקה חמור, זה מה שקורה בשוק המניות", אומר יניב חברון, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות. לדבריו, "השווקים אומנם רחוקים לפחות 10% מטריטוריה של שוק דובי, אבל אין אירוע פיננסי או מאקרו כלכלי קשה שיכול להסביר את הירידות, מלבד התקף פניקה. הזמן וחדשות טובות ברמה הפוליטית והכלכלית - יוכלו להעלים את הפניקה הזו בהמשך".

 

 צילום: בלומברג

 

19:30 - אירופה ננעלה באדום כהה - בורסות פרנקפורט ופריז ירדו ב-1.5%, בורסת לונדון איבדה 0.8% מערכה.

 

18:15 - מיי הודיעה רשמית בפרלמנט: "ההצבעה על הברקזיט נדחית". דחיית ההצבעה שתוכננה למחר היא הודאה מצד ר"מ בריטניה שהיא לא מאמינה שתוכל לזכות באישור הפרלמנט. מיי הודיעה שתיפגש עם נציגי האיחוד האירופי כדי לבדוק האם ניתן יהיה לערוך שינויים בהסכם השנוי במחלוקת, והבהירה: "עמדתנו לא השתנתה. נעזוב את האיחוד ב-29 במרץ 2019". בתוך כך, הבורסות המובילות בעולם עוברות לירידות חדות.

 

17:10 - ניצחון לקוואלקום: דגמי אייפון ייאסרו למכירה בסין בשל הפרת פטנטים. ענקית השבבים תבעה את אפל בטענה שהשתמשה בפיתוחים שלה ללא אישור; בית דין בסין קיבל את התביעה ויאסור על אפל למכור את האייפון 8 והאייפון 7 לדגמיהם. פסק הדין לא ישפיע על סדרת האייפון האחרונה.

 

16:30 - המסחר בניו יורק נפתח בעליות של עד 0.3% בהובלת בורסת נאסד"ק. אפל בולטת לשלילה עם ירידה של 2%. טבע יורדת ב-4%.

 

 צילום: בלומברג

 

15:25 - אחרי שלושה ימים אדומים בוול סטריט, הבורסות בניו יורק צפויות להיפתח במגמה חיובית - כך על פי החוזים העתידיים על המדדים המובילים. החוזים על דאו ג'ונס ו-S&P 500 מטפסים ב-0.2%, החוזים על נאסד"ק עולים ב-0.4%.

14:50 - ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי מתכוונת לדחות את ההצבעה מחר בפרלמנט על הסכם הברקזיט, כך לפי דיווחים בבריטניה. אם אכן תידחה ההצבעה זו תהיה הודאה מצידה של מיי כי אינה מאמינה שתוכל לזכות באישור הפרלמנט להסכם השנוי במחלוקת.

 

על רקע הדיווחים הפאונד נופל ב-0.7% מול הדולר ונסחר ב-1.266 דולר לפאונד. בורסת לונדון עוברת למגמה חיובית ומדד פוטסי מטפס ב-0.3%. בורסות פרנקפורט ופריז נחלשות ב-0.5%.

12:20 - בית המשפט האירופי לצדק פסק הבוקר שבריטניה תוכל להפסיק באופן חד צדדי את תהליך עזיבת האיחוד האירופי. פסיקה זו צפויה לתת דחיפה משמעותית לקריאות לקיום משאל עם שני בנושא בבריטניה.

לפי החלטת בית המשפט לצדק - הערכאה המשפטית הגבוהה ביותר של האיחוד - כל מדינה החברה באיחוד האירופי יכולה לבטל את הפעלת סעיף 50 לאמנת ליסבון מבלי להזדקק לאישור שאר המדינות החברות. הפעלת סעיף 50 משמעותה פרישה מהאיחוד האירופי תוך שנתיים והוא הופעל על ידי תרזה מיי במרץ 2017 – הפרישה אמורה לצאת לפועל ב-31 במרץ 2019.
           

בית הדין לצדק של האיחוד האירופי, לוקסמבורג בית הדין לצדק של האיחוד האירופי, לוקסמבורג צילום: בלומברג


         

 
12:05 - בצל המאבקים הפוליטיים לקראת הברקזיט, רשמה הכלכלה הבריטית התרחבות של 1.5% ברבעון השלישי - מעט מתחת לתחזיות שעמדו על 1.6%. בחישוב חודשי רשם התוצר עלייה של 0.1% בלבד, בדומה לתחזיות.

11:50 - ענקית הכימיקלים באסף (BASF) מאבדת 4.4% בבורסת פרנקפורט על רקע אזהרת רווח שפירסמה החברה ביום שישי אחרי נעילת המסחר. היצרנית הגרמנית דיווחה כי היא מצפה לירידה של בין 15% ל-20% ברווח השנתי ב-2018, התחזית הקודמת צפתה ירידה קלה בלבד.
       

מפעל BASF בגרמניה מפעל BASF בגרמניה צילום: בלומברג


            

10:35 - הבורסות המובילות באירופה פותחות את שבוע המסחר באדום על רקע הדרמה בבריטניה והחששות מהאטה כלכלית עולמית (ראו עדכונים קודמים). מדד דאקס בפרנקפורט מאבד 0.9%, קאק הפריזאי נסוג ב-0.5% ופוטסי הלונדוני רושם ירידה של 0.3%.

בנעילה באסיה נרשמו ירידות חדות: מדד ניקיי איבד 2.1%, האנג סנג נסוג ב-1.4% ושנגחאי נחלש ב-0.8%.

10:00 - נתוני תוצר מאכזבים יוצאים הבוקר מיפן, עם נסיגה חדה יותר מכפי שהעידו הנתונים המוקדמים: הכלכלה היפנית התכווצה ב-2.5% ברבעון השלישי, הרבה יותר מההערכה הראשונית, לפיה עמד שיעור הצמצום בתוצר על 1.2% בלבד (התחזיות המעודכנות עמדו על ירידה של 1.95%). בחישוב חודשי התכווצה הכלכלה היפנית ב-0.6%, לעומת 0.3% בהערכה המוקדמת (ומול תחזית מעודכנת לנסיגה של 0.5%).

 

8:45 - חברת התרופות גיליד (Gilead Sciences) צפויה להודיע על מינויו של דניאל או'דיי (Daniel O’Day) למנכל הבא שלה – ייתכן אף שכבר היום. כך מדווח הוול סטריט ג'ורנל. או'דיי יגיע לגיליד לאחר קריירה ארוכה בחברת רוש השוויצרית (Roche Holding), בתפקידו האחרון כראש חטיבת התרופות – אחת משתי החטיבות הראשיות ברוש, לצד חטיבת הדיאגנוסטיקה. כראש חטיבת התרופות הוביל בהצלחה שורה של השקות תרופות לסרטן ותרופות נוספות, והפך את העסק לאחד המובילים בתעשייה. גיליד מנסה לאתר מנכ"ל חדש במקומו של ג'ון מיליגן (John Milligan), שהודיע בחודש יולי במפתיע על כוונתו לפרוש בסוף השנה.

 

8:30 - זהב בפתיחת השבוע: החוזה עולה ב-0.2% ונסחר ב-1,255.50 דולר לאונקיה; באג"ח: תשואת האיגרת האמריקאית ל-10 שנים יציבה ב-2.84%.

 

7:30 - עליבאבא מגדילה את ההחזקה שלה בחברת הסרטים שלה Alibaba Pictures (הנסחרת בהונג קונג), מ-49% ל-51% - החברה האם תשקיע 160 מיליון דולר תמורת 2 האחוזים הנוספים.

 

7:20 - ירידות חזקות בפתיחת שבוע המסחר בשווקים של אסיה: מדד ניקיי יורד ב-2.1%, האנג סנג יורד ב-1.5% ושנגחאי ב-0.9%; הנפט מסוג ברנט עולה ב-0.6%, נסחר ב-62 דולר לחבית, ה-WTI יורד ב-0.2% ל-52.5 דולר לחבית; היורו עולה ב-0.4% ל-1.142 דולר, הפאונד עולה ב-0.1% ל-1.274 דולר לחבית.

 

בסוף השבוע פרסמה סין נתוני מסחר מאכזבים, המחזקים את החששות מפני האטה כלכלית עולמית. היצוא מסין עלה בנובמבר ב-5.4% (שנתי) ל-227.4 מיליארד דולר, מול עלייה של 12.6% בחודש אוקטובר. היבוא עלה ב-3% ל-182.7 מיליארד דולר, בהשוואה לעלייה של 20.3% בחודש הקודם.

 

7:10 - חששות מכאוס פוליטי באירופה: בשווקים ממתינים להכרעה הדרמטית בבריטניה, שם אמור הפרלנט להצביע מחר על הסכם הברקזיט של ראשת הממשלה תרזה מיי. נכון לעכשיו נראה שאין סיכוי להסכם לעבור את אישור הפרלמנט ועל מיי מופעל לחץ אדיר מצד חברי המפלגה ושרים בממשלה למשוך את ההצעה – עד כה סירבה מיי לאפשרות זו בכל תוקף אבל הלחץ שגבר בשעות האחרונות עשוי לשנות את התמונה ממש ברגע האחרון (מבחינת התקנות, לאחר שניתן כבר אישור לקיום ההצבעה האפשרות לדחות אותה היא לא פשוטה מבחינה מעשית אך אפשרית, בין היתר באמצעות פיליבסטר).

 

אם מיי תחליט על דחיית ההצבעה, יהיו בפניה שתי אופציות – לגשת לאיחוד בניסיון להשיג שיפורים בהסכם או להמתין עד שמועד הברקזיט (31 במרץ) באמונה שהחשש הבריטי מפני ברקזיט חדש יוביל את הממשלה ואת הפרלמנט להצביע בעד ההסכם. גם בתרחיש הסביר שההצבעה תתקיים וההצבעה לא תעבור מיי יכולה לפנות למוסדות האיחוד בניסיון לשפר את ההסכם ולהגיש הצעה משופרת לפרלמנט. בה בעת, מקרה של תבוסה קשה, כולל הצבעת נגד של מרבית חברי פרלמנט שמרנים – מפלגתה של מיי – יכול לגרור את התפטרותה מהתפקיד. כך או כך, נראה כרגע שאין סיכויים גבוהים להסכם ברקזיט תקף בין אירופה לבריטניה. במצב כזה של אי בהירות השווקים חוששים מהידרדרות לכאוס פוליטי באירופה.

 

לכך יש להוסיף את התמונות הקשות שמגיעות בשבועות האחרונים מצרפת וסימני השאלה סביב מעמדו של הנשיא עמנואל מקרון – אלה לא משפרים את מצב הרוח של המשקיעים. היום מתכוון מקרון לשאת נאום מיוחד לאומה שבו הוא צפוי (לפי ההערכות) להודיע על שורה של צעדים בוני אמון, במטרה לקדם דיאלוג עם המוחים.

 

תרזה מיי בריטניה תרזה מיי בריטניה צילום: איי אף פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x