$
בורסת ת"א

האחים יעקובי הפרה את תנאי האג"ח והדירוג שלה נחתך

חברת הנדל"ן לא עמדה ברבעון השלישי ביחס EBITDA לעלויות מימון. לפי הדו"ח של מידרוג, קיים חשש שההפרה תימשך גם ברבעון הרביעי

צלי גרינברג 07:5503.12.18

דירוג החוב של קבוצת יעקובי נחתך אתמול בדרגה אחת, ל־Baa2 עם השלכות שליליות, על ידי חברת הדירוג מידרוג. הורדת דירוג האג"ח נוגעת לעובדה שיעקובי לא הצליחה לעמוד ברבעון השלישי ביחס EBITDA מותאם להוצאות המימון, ומחששה של מדרוג כי הפרת תנאי זה תמשיך גם ברבעון הרביעי.  

בדו"ח של מידרוג נכתב כי אחים יעקובי, שפועלת בתחום התשתיות, סובלת מפגיעה ברווחיות מגזרי הליבה שלה, ותתקשה לחזור לשיעורי רווחיות ובסיס EBITDA, כפי שחוותה בשנים עברו. בעקבות זאת ירדה אתמול מנייתה ב־7.6% ובכך השלימה צלילה של 76.5% מהנפקתה, לשווי של 107.6 מיליון שקל.

 

עוד מציינים במידרוג כי יעקובי תחווה אתגרים ממשיים בשמירה על רווחיות יציבה, המקבלים משנה תוקף על רקע הרווחיות החלשה שמאפיינת את ענף הקבלנות וגודלה המוגבל. בדו"ח מצויין הפסד משמעותי של 23 מיליון שקל שיעקובי ספגה ברבעון השני בפרויקט שדה התעופה רמון שבתמנע. יעקובי שימשה בפרויקט כקבלן משנה, ותלתה את ההפסד, בין היתר, בסטייה באומדן עלויותיו כתוצאה מהתמשכות לוחות הזמנים שלו.

 

להערכת מידרוג, התמודדות החברה בתמנע מגבירה אי־ודאות בנוגע ליכולתה להתמודד בפרויקטים בסדרי גודל דומה. גורמים בענף ציינו כי "החברה הקטנה יחסית לקחה על עצמה פרויקט גדול. בשילוב עם אופי הענף שלנו — נוצרה בעיה".

 

יעקובי, שבשליטת האחים פיני (45.33%) ואמיר (30.31%) יעקובי הונפקה בדצמבר 2017 לפי שווי של 275 מיליון שקל, וגייסה 91 מיליון שקל במניות ו־75 מיליון שקל באג"ח שנסחרות בתשואה של 6.2%.

 

זיו נוימן, מנהל עסקים ראשי של האחים יעקובי, אמר אתמול ל"כלכליסט" ש"הורדת הדירוג אכזבה אותנו, כי הראינו בסך הכל נתוני צבר טובים. אנחנו מסתכלים על הרבעון הבא והוא חשוב כי בכך זו תהיה אי עמידה שנייה באמת מידה ויש לכך השלכות. אנחנו פועלים לשיפור התוצאות וצופים שבשנה הקרובה נחזור לדירוג המקורי שלנו. יש לנו מקורות מספיקים לפירעון מוקדם של האג"ח על ידי מכירת נכסי מקרקעין ומזומנים בקופה".

 

 

מימין: פיני ואמיר יעקובי מימין: פיני ואמיר יעקובי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x