$
בורסת ת"א

תורה של צ'וזן נכסים: בעל השליטה משך מיליוני דולרים ‑ בשוגג

בעל השליטה משך בטעות סכום של 2.5 מיליון דולר - אותו החזיר לחברה: צ'וזן: "נעשתה טעות שתוקנה. בכוונת החברה להוציא דיווח מיידי שיפרט את הצעדים שיינקטו כדי שהטעות לא תחזור על עצמה"

חזי שטרנליכט 07:5003.12.18

אחרי שיואל גולדמן, בעל השליטה בחברת אולייר, שעוסקת בתחום הנדל"ן למגורים בברוקלין, העביר בטעות לחברה פרטית שלו כספים שיועדו לחברה של אחד הנכסים, מתברר כי ברבעון השלישי התרחשה טעות דומה בחברת BVI אחרת — צ'וזן נכסים.  

כמו במקרה של אולייר, לאחר שנתגלתה הטעות כחלק מהכנת הדו"חות הכספיים לרבעון, לא נעשה דיווח ישיר לציבור המשקיעים בארץ. הכסף לבסוף הוחזר בתוספת ריבית של סדרת האג"ח. חברות ה־BVI הן בדרך כלל חברות נדל"ן אמריקאיות שמתאגדות באיי הבתולה הבריטיים (ראשי תיבות: BVI). הגילויים הובילו לגל של ירידות איגרות החוב. מחירה של אג"ח א' של צ'וזן נכסים צלל אתמול במהלך המסחר ב־2.44% וגילם בתום המסחר תשואה לפדיון של 9.53%. זאת כאשר המח"מ של החברה קצר יחסית ועמד על 2.96 שנים.

 

צ'וזן נכסים, המוחזקת בידי משה אורלינסקי, מציינת בדו"חותיה לרבעון השלישי של השנה שבמהלך הכנתם "התברר כי במהלך הרבעון בעל השליטה בחברה משך בשוגג כספים בסכום של 2.5 מיליון דולר. הסכום, הוחזר לחברה, לאחר תאריך המאזן בצירוף ריבית שנתית בשיעור של 8.6% שהינה זהה לריבית האג"ח סדרה א'".

מדד תל־בונד גלובל הכולל את מרבית איגרות החוב של חברות ה־BVI ירד כבר ב־5.8% מתחילת השנה. שני המקרים מציפים את נושא השקיפות והבעיות בממשל התאגידי במודל של החברות הללו.

 

גורמים הקשורים לצ'וזן נכסים מסרו בתגובה: "נעשתה טעות שתוקנה. בכוונת החברה להוציא דיווח מיידי שיפרט את הצעדים שיינקטו כדי שהטעות לא תחזור על עצמה".

החברה פועלת בתחום הנדל"ן המניב במדינות אינדיאנה, איווה וטקסס בארה"ב, כאשר הנכסים שלה הם 26 מוסדות רפואיים. לחברה סדרה בודדת הנסחרת בת"א. היא השלימה גיוס של 347 מיליון שקל בספטמבר 2017, שהורחב פעמיים. פעם אחת בתוספת של 12 מיליון שקל בהקצאה למשקיעים פרטיים באוקטובר, ופעם נוספת בהרחבה של עוד 75 מיליון שקל בדצמבר של אותה שנה.

 

איגרת החוב הבודדה דורגה בדצמבר 2017 בהרחבה השנייה של הסדרה בדירוג +BBB על ידי S&P מעלות. הדירוג של צ'וזן נכסים נותר ב־20 באוגוסט ברמת +BBB באופק יציב. כיום מטפלת בחברה דיסקונט קפיטל חיתום.

 

נכס של צ'וזן נכס של צ'וזן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x