$
בורסת ת"א

נטו אחזקות: עלייה של 5% ברווח הנקי בתשעת החודשים הראשונים של 2018

החברה שבשליטת עדי עזרא הציגה בתשעת החודשים הראשונים של 2018 רווח נקי של 89 מיליון שקל; המכירות בתקופה הסתכמו ב-2 מיליארד שקל, והרווחיות הגולמית נשחקה

נורית קדוש 12:0229.11.18

זינוק בחלקה של החברה (50%) ברווחיות סיטונאית הירקות והפירות ביכורי שדה דרום, סייע לנטו אחזקות שבשליטת עדי עזרא, להציג בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה עלייה של 5% ברווח הנקי שהסתכם ב-89 מיליון שקל.

מכירות נטו אחזקות הסתכמו בתשעת החודשים הראשונים של השנה ב-2 מיליארד שקל. העלייה במכירות בשיעור של 4.7% נרשמה בעיקר במגזר פעילות השוק המקומי, במסגרתו מוכרת החברה ומשווקת בעיקר עוף ובשר טרי, דגים טריים, דברי מאפה קפואים, מעדני דגים ועוגות. ברבעון השלישי של 2018, שבמהלכו חלו חגי תשרי, עלו מכירות נטו ב-3.6% והסתכמו ב-697 מיליון שקל. 

 

ברבעון השלישי עלו המכירות בכ-4.3% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. העלייה הושגה בעיקר בזרוע השוק המקומי, הפועלת בעיקר בתחום שיווק פירות וירקות טריים והתקזזה חלקית בירידה בתחום היבוא.

 

נשיא נטו דודי עזרא (מימין) ויו"ר ובעל השליטה עדי עזרא
נשיא נטו דודי עזרא (מימין) ויו"ר ובעל השליטה עדי עזרא צילום: נועם מושקוביץ', שוקה כהן

 

 

עלייה בשיעור נמוך יותר (2.9%) ברווח הגולמי שהסתכם בתשעת החודשים הראשונים של השנה ב-283 מיליון שקל, הובילה לשחיקת הרווחיות הגולמית של החברה ל-14.3% מהמכירות לעומת 14.6% בתקופה המקבילה אשתקד. שחיקת הרווחיות הגולמית ביחס לתקופה המקבילה אשתקד נגרמה בעיקר בתחום מפעלי הקבוצה והשוק המקומי. ברבעון השלישי השנה חלה עלייה ברווח הגולמי בכל מגזרי הפעילות, למעט תחום מוצרי צריכה ביתיים, דוגמת כלים חד פעמיים. זאת בין היתר בשל העליה במכירות וירידת שיעור העלויות הקבועות.

 

עלייה של 7.9% בהוצאות המכירה ושיווק של החברה מהמכירות בתשעת החודשים שהסתיימו בספטמבר 2018 בשל גידול בהוצאות אחסון בקירור ושכר מכירה, לצד שחיקת הרווחיות הגולמית בתקופה, חילחלו לשורת הרווח התפעולי שירד ב-3% ל-96 מיליון שקל והרווחיות התפעולית ירדה ל-4.9% מהמכירות. ברבעון השלישי שמרה החברה על אותו שיעור הוצאות מכירה כמו רבעון מקביל אשתקד ועם העליה ברווחיות הגולמית, צמח הרווח התפעולי של נטו ב- 20% ל-47 מיליון שקל ושיעורו מהמכירות עלה ל-6.7%.

 

דוחותיה של נטו לסיכום הרבעון השלישי של השנה, מתפרסמים כשלושה שבועות לאחר שנחשף בכלכליסט, כי דודי ועדי עזרא פועלים למכור את השליטה בקבוצה. החברה שכרה ככל הידוע את שירותיו של בנק השקעות במטרה לאתר רוכש פוטנציאלי ל־57% שבידיהם, עם תג מחיר של כמיליארד שקל. קבוצת נטו נסחרת בבורסה בתל אביב לפי שווי של 1.14 מיליארד שקל, היא היבואנית הגדולה בארץ של בשר קפוא ודגים ביבוא, יצור וסחר למאפים קפואים, טונה, פירות וירקות טריים ועוד.

 

הרווחיות התפעולית של פעילות זרוע מוצרי הצריכה הביתיים, אליה נכנסה נטו עם רכישת חברת פאלאס לפני ארבע שנים , צנחה בתשעת החודשים הראשונים ב-70% ל-1.9 מיליון שקל. זאת לצד ירידה של 8% במכירות שהסתכמו ב-158 מיליון שקל.

 

מנגד, חברת ביכורי שדה דרום שחתמה את תשעת החודשים הראשונים של השנה עם ירידה של 1.8% במכירות שהסתכמו ב-704 מיליון שקל, בשל הפסקת אספקה ליינות ביתן, התאוששה ברבעון השלישי של השנה ורשמה עליה של 23.5% במכירות שהסתכמו ב- 252 מיליון שקל. את הרבעון חתמה ביכורי שדה עם עלייה של 42% ברווח הנקי שהסתכם ב-7.2 מיליון שקל. הזינוק ברווח הנקי של ביכורי שדה, אפשר לנטו להציג עליה בשורה התחתונה.

 

למרות התחזקות ברבעון השלישי, חתמה נטו מלינדה, החברה הבת של נטו אחזקות, המרכזת את פעילות הייצור, היבוא והשוק המקומי, את תשעת החודשים הראשונים עם ירידה של 2% ברווח הנקי שהסתכם ב-74 מיליון שקל. הירידה ברווח הנקי נרשמה למרות עליה במכירות ובשל שחיקה ברווחיות הגולמית, בעיקר בפעילות הייצור במפעלים בישראל ובשיווק תוצרת טריה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x