$
בורסת ת"א

אי.די.בי עברה לרווח אך חוב של 2.2 מיליארד שקל עדיין מעיק

כלל ביטוח סייעה לקבוצה שבשליטת אדוארדו אלשטיין לעבור ברבעון השלישי מהפסד לרווח של 186 מיליון שקל, אבל את תשעת החודשים הראשונים של השנה היא סגרה בהפסד של 241 מיליון שקל. דסק"ש הפסידה ברבעון 38 מיליון שקל

גולן חזני 07:4126.11.18

העלייה בשווי של כלל ביטוח סייעה לאי.די.בי פתוח שבשליטת אדוארדו אלשטיין לעבור מהפסד לרווח של 186 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2018. זאת לעומת הפסד של 233 מיליון שקל ברבעון המקביל ב־2017. 

עם זאת, בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה החברה עדיין מציגה הפסד של 241 מיליון שקל, לעומת הפסד של 609 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב־2017.

כלל ביטוח תרמה ברבעון 527 מיליון שקל אבל עלייה בשווי ההוגן של הלוואות המירות נחותות שהעניק אלשטיין, הביאה להוצאה של 430 מיליון שקל שחתכה נתח משמעותי מהתרומה של כלל. גם אי.די.בי תיירות תרמה לרווח הכולל וסגרה רבעון ברווח של 52 מיליון שקל.

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן

שורה של הפסדים

המשקולת שמעיקה על אי.די.בי פתוח היא חוב נטו של 2.27 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח וחוב ברוטו של 3.73 מיליארד שקל, שמתוכו היא אמורה לפרוע בשנתיים הקרובות 1.26 מיליארד שקל. שיעור ה־LTV (יחס חוב להון) של החברה עמד נכון לסוף הרבעון השלישי על 84%, והשווי הנכסי הנקי על 422 מיליון שקל. אי.די.בי פתוח הודיעה לאחרונה על פדיון מוקדם חלקי של 153 מיליון שקל באג"ח סדרה י"ג.

 

הקבוצה רשמה שורה של הפסדים: 5 מיליון שקל על האחזקה בחברת בלוקצ'יין שבה השקיעה; 4 מיליון שקל הוצאות עבור עסקאות החלף של מניות כלל ביטוח, שאותן היא מחויבת למכור במנות של 5% מדי ארבעה חודשים; ו־2 מיליון שקל על תיק ניירות הערך שלה.

 

יחס LTV טוב יותר בדסק"ש

גם דסק"ש, שבסוף 2017 נפרדה מהחברה־האם אי.די.בי פתוח והפכה לחברה־אחות כשנמכרה לדולפין שבבעלות אלשטיין, רשמה ברבעון השלישי הפסד של 38 מיליון שקל. זאת לעומת הפסד של 201 מיליון שקל ברבעון המקביל.

 

דסק"ש נהנית עדיין מרווח ההון העצום שרשמה עם מכירת 16% ממניות רשת הקמעונות שופרסל ברבעון השני. במאזן של תשעה החודשים הראשונים של 2018 רשמה דסק"ש רווח של 888 מיליון שקל, לעומת הפסד של 363 מיליון שקל בתקופה המקבילה. בידיה נותרו 33% ממניות שופרסל, וכן שליטה בסלקום, בנכסים ובניין ובאלרון.

בגזרתה של דסק"ש, יחס החוב להון (LTV) טוב יותר מזה של אי.די.בי פתוח והוא עמד על 55%.

 

שולם לפידות, מנכ"ל אי.די.בי פתוח, אמר אתמול: "אנחנו שומרים על יתרות נזילות גבוהות, שיחד עם פורטפוליו של כ־7.4 מיליארד שקל, הנקי משעבודים, מספק לחברה גמישות גבוהה. ברבעון הקודם ביצענו מימוש משמעותי של מניות שופרסל, שהמחיש את יכולות החברה לממש מנכסיה במחיר אטרקטיבי תוך הצפת ערך משמעותית והקטנת המינוף. אנו ממשיכים לבחון חלופות להתמודדות עם דרישות חוק הריכוזיות לשנת 2019, הכוללים מהלכים אפשריים בשכבות הקבוצה".

 

שולם לפידות שולם לפידות צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x