$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

היינץ וטייד בדרך לבורסה: דיפלומט בוחנת הנפקה

יבואנית הטואלטיקה המשפחתית, שרוצה להנפיק לפי שווי של 1.3-1.2 מיליארד שקל, עשויה להיות החלוצה מבין יבואניות הענק בתחומה שמונפקת בתל אביב. החברה: טרם התקבלה החלטה

גולן חזני 06:5715.11.18

יבואנית מוצרי הטואלטיקה דיפלומט בוחנת הנפקה בבורסת תל אביב. ל"כלכליסט" נודע כי נעם וימן, המנכ"ל והבעלים של החברה המשפחתית, מנהל בשבועות האחרונים שיחות עם יועצים וחתמים בנושא. בחברה רוצים לבצע את ההנפקה לפי שווי של 1.3-1.2 מיליארד שקל. במקרה כזה, היא תהיה היבואנית הראשונה בתחום מוצרי הנון־פוד, במיוחד בסדר הגודל שלה, שתהפוך לציבורית. מדיפלומט נמסר כי הנושא נבחן אולם טרם התקבלה החלטה.

 

עוזבים את איירפורט סיטי

 

דיפלומט נוסדה ב־1963 כשותפות של משפחת וימן ושל משפחת מנדל האמריקאית, שיצאה מהאחזקה. החברה מייבאת ומפיצה את מוצרי הענקית האמריקאית פרוקטר אנד גמבל, שבאמתחתה מותגי ג'ילט, אותם רכשה פרוקטר ב־2005 מהמיליארדר וורן באפט. דיפלומט מפיצה את מוצרי פרוקטר אנד גמבל גם בגיאורגיה, קפריסין, דרום אפריקה וניו זילנד. בנוסף, דיפלומט היא היבואנית הרשמית של חברת המזון היינץ, אבקות הכביסה טייד ואריאל, השוקולד מילקה, קפה ג’ייקובס, מותג הצ’יפס פרינגלס, סוללות דורסל ודגני הבוקר קלוגס.

 

 

 

נעם וימן, מבעלי דיפלומט נעם וימן, מבעלי דיפלומט צילום: יוני רייף

 

 

דיפלומט פועלת מאזור התעשיה איירפורט סיטי, אבל חתמה לאחרונה על הסכם למעבר לאזור התעשייה אנטרפארק, שליד מחלף ניצני עוז. החברה חתמה על הסכם שכירות לטווח ארוך בשטח של 30 דונם, עם מחסנים של 50 אלף מ"ר, להקמת מרכז לוגיסטי חדיש.

 

רווחיות גבוהה בענף

 

בסקירה של משרד האוצר מאפריל 2016 נקבע כי הרווחיות המצרפית של ארבע החברות המובילות בתחום הטיפוח והטואלטיקה בישראל - דיפלומט, שסטוביץ', אלפא קוסמטיקה ויוניליוור - זינקה ב־2014-2012 מכ־175 מיליון שקל לכ־295 מיליון שקל, ומשיעור רווחיות ממוצע של כ־8.5% לכ־14%. החברות מעוררות ביקורת גדולה בשנתיים האחרונות בטענה שמוצריהן נמכרים במחירים גבוהים.

 

 

לדיפלומט, הנחשבת לגדולה בארץ יחד עם חברת שסטוביץ', מחזור מוערך של שני מיליארד שקל בשנה ורווח נקי מוערך של 150 מיליון שקל. זאת לאחר שעברה לבעלות מלאה על יבואנית הטונה סטארקיסט, כשרכשה לאחרונה את מחצית המניות הנותרות מידי מיכאל מיטלמן. הכנסותיה של סטארקיסט הן 310 מיליון שקל בשנה.

 

 

לשסטוביץ' יש מחזור המכירות של כ־900 מיליון שקל והיא מפיצה בבלעדיות את משחת השיניים קולגייט ודאודורנטים של ספיד סטיק. לאלפא קוסמטיקה מחזור מכירות שנתי של כ־400 מיליון שקל. ליבואנית מוצרי המזון יוניליוור, המייבאת דאודורנטים של דאב, אקס ורקסונה, מחזור של כ־300 מיליון שקל.

 

אף ששוק ההנפקות בתל אביב חלש בחודשים האחרונים, לפני חצי שנה נרשמה הנפקת מניות ראשונה של יבואנית מזה זמן רב. גלוברנדס, שמייבאת סיגריות, חטיפים ועטים גייסה 240 מיליון שקל לפי שווי של כ־680 מיליון שקל. מאז היא פרסמה דו"חות שמצביעים על שחיקה ברווחיות הן ברבעון השני והן ברבעון השלישי, ומנייתה נמוכה כעת ב־9% ממחירה בהנפקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x