$
בורסת ת"א

רישיון הקנאביס של פרוטאולוג'יקס בסכנה

דרישת מידע של רשות ני"ע לקראת מיזוג עם קאנומד חשפה שהיו"ר לשעבר יוסי אקב, חשוד בהעלמת מס. בינתיים הוא העביר את מניותיו לאשתו

צלי גרינברג 08:2312.11.18

רשות ניירות ערך דרשה מפרוטאולוג'יקס מידע נוסף והבהרות, שמציפות תהיות לגבי אפשרות החברה לקבל רישיון לעסוק בתחום הקנאביס. השלד הבורסאי פרוטאולוג'יקס, שנסחר לפי שווי שוק של 17 מיליון שקל, מנסה להיכנס לתחום הקנאביס באמצעות מיזוג עם חברת קאנומד, חברה פרטית העוסקת בתחום. במסגרת התוספות שצורפו לזימון לאסיפת בעלי מניות שאמורה לאשר את המיזוג, נחשפה העובדה כי הפרקליטות בוחנת כנגד יוסי אקב, מי שכיהן כיו"ר קאנומד, הגשת כתב אישום על עבירות מס. ניסים דג'לדטי, המחזיק בשרשור ב־42.55% מהחברה כבר הורשע בעבר בעבירות מס.  

אסיפת בעלי המניות שכבר נדחתה פעם אחת עקב בקשות המידע של הרשות, נדחתה שלשום שוב ל-15 לנובמבר, הפעם בשל חילוקי דעות עם בעלי מניות מיעוט. תקנות היק"ר, היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, קובעות כי לא יינתן אישור לחברה לעסוק בתחום הקנאביס הרפואי, אם אחד או יותר מבעלי העניין בה המחזיקים ב־5% ומעלה ממניותיה, הורשעו בעבירות שונות.

 

במסגרת התיקונים והתוספות ציינה החברה שאקב העביר את מלוא מניותיו לאשתו, רויטל גרבר אקב. . דג'לדטי, מחזיק בפרוטאולוג'יקס בשרשור דרך החזקת 59.41% בחברת דולומיט אחזקות, שמחזיקה ב־83.72% מחברת צמיחה אינווסטמנט האוס, שמחזיקה ב־42.55% מפרוטאולוג'יקס.

 

לפי גורמים המקורבים לחברה, גם כאן מצאה החברה פיתרון לעניינה. לאחר השלמת העסקה עם קאנומד, יחזיק דג'לדטי בעקיפין כ־23.4% מהחברה, ועם הקצאת מניות נוספות שעתידות להיות מחולקות למגדלים, החזקתו העקיפה תרד ל־12.76%. לטענת הגורמים, חלקו האישי בחברה יהיה נמוך מ־5%.

 

עם זאת, מהיק"ר נמסר לכלכליסט, כי "היק"ר בוחן בעלי עניין אפקטיביים ולא רק בעלי עניין", ומוסיפים, כי הם בוחנים גם את בעלי השליטה, היזמים והעוסקים בתחום הקנאביס הרפואי. מדברי היק"ר ניתן להבין, שייתכן והחזקתה של צמיחה אינווסטמנט האוס עתידה להיחשב כהחזקתו המלאה של דג'לדטי.

 

גורמי האכיפה מאירים גם את בקשתו של אקב לאשר לו חוזה ייעוץ עתידי מול החברה עם השלמת העסקה, במסגרתו יועסק ב־30% משרה תמורת 30 אלף שקל לחודש למשך 3 שנים. גורמים המקורבים לחברה מסרו לכלכליסט כי הייעוץ שבו יעסוק אקב נוגע לשוק ההון בלבד. בעניין זה מסרו גורמי האכיפה ל"כלכליסט", כי יש לבחון גם את סיבת העברת המניות של אקב לאשתו בזמן שבו בוצעה. עם זאת, רויטל אקב, אשתו של אקב, תוכל לעסוק בתחום הקנאביס.

 

בתוך כך, בקשת המידע של רשות ני"ע חשפה עוד מספר נתונים מעניינים עבור ציבור המשקיעים ובהם תחזית של החברה, כי הסבירות שתפעל לייצוא קנאביס עומדת על כ־50% וכי במידה והמחיר בשוק המקומי יפחת ל־3 שקל לגרם החל מ־2022, שוויה יעמוד על כ־36 מיליון שקל. הצפי, לפי גורמים בשוק הקנאביס, נמוך מהערכתה של החברה ועומד על כ־2 שקלים לגרם.

 

מקאנומד נמסר בתגובה כי "יו"ר החברה, רויטל גרבר אקב, עורכת דין העוסקת במגוון הדין האזרחי לרבות בתחום העסקי מסחרי, בעברה בעלת ניסיון בשוק ההון וההנפקות. רויטל אקב הייתה מעורבת בפעילות החברה מתחילת דרכה וקיבלה אישור של היק"ר לפעול בתחום הקנאביס הרפואי. הסיבות להעברת המניות בין בני הזוג הינן בתחום צנעת הפרט.

 

יוסי אקב בעל ניסיון מוכח בתחום הפיננסי כלכלי ובשוק ההון ומאז ומתמיד עסק בליווי חברות בתחום. החברה מתעתדת להשתמש בו כיועץ בתחומים הנ"ל ללא קשר לפעילות בתחום הקנאביס. יוסי אינו בעל מניות וגם לא נושא משרה בחברה כך שהטענה לאחזקה בפועל נוכח הסכם הייעוץ משוללת יסוד. המינוי כפוף לאישור האסיפה, היק"ר וכלל האישורים על פי דין.

  

קנאביס קנאביס צילום: Pavlina Schultz

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x