שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

שיפור ברווחיות מליסרון; "צריך את הרצפה של הקניון כדי לשרת את האינטרנט"

המנכ"ל אבי לוי: "ביום הבחירות אי אפשר היה לראות את הרצפה בקניונים"; ה-NOI של מליסרון מנכסים זהים עלה ברבעון השלישי ב-2.8% ל-289 מיליון שקל, ה-FFO צמח ב-13% ל-176 מיליון שקל; רמת הפדיונות מתחילת השנה נותרה ללא שינוי מהותי והסתכמה ב-6.08 מיליארד שקל

חזי שטרנליכט 09:0907.11.18

צמצום בהוצאות התפעול ועלייה מתונה בדמי השכירות סייעו לחברת הקניונים מליסרון לרשום ברבעון השלישי של 2018 שיפור בנתוני הרווחיות. החברה שבשליטת ליאורה עופר (60.39%) מפרסמת היום (ד') את הדוח המסכם של הרבעון, עם עלייה בנתוני ה-NOI ובמיוחד ב-FFO. דירקטוריון מליסרון אישר חלוקת דיבידנד של 60 מיליון שקל.

 

מליסרוןקיצצה ברבעון ב-6.8% את עלויות האחזקה וההפעלה של הקניונים (בהשוואה לרבעון המקביל). המגמה הכוללת של התחזקות המסחר באינטרנט ועזיבת הקניונים, לא פוגעת בשלב זה באופן מהותי ברמת ההכנסות של מליסרון, אך ודאי שאינה תורמת לשיפור בשורה העליונה של הדוחות.

 

במבט מסכם של תשעת החודשים הראשונים של 2018, שמרה רמת הפדיונות על יציבות (עלייה של 0.2%) והסתכמה בכ-6.08 מיליארד שקל, מול 6.06 מיליארד שקל בתקופה המקבילה.

 

מליסרון מנהלת כיום 18 קניונים ואאוטלטים על פני 482 אלף מ"ר ועוד 5 שטחי משרדים בשטח כולל של 48.5 אלף מ"ר. הקניונים שבלטו בגידול בפדיונות הם עופר בילו סנטר שם נרשמה עלייה של 5.2% (482 מיליון שקל) ועופר חוצות המפרץ שם עלו הפדיונות ב-3.4% (425 מיליון שקל).

 

מנגד בקניון עופר רחובות נרשמה ירידה של 2.6% בפדיונות שהסתכמו ב-517 מיליון שקל בתקופה, ובגרנד קניון בחיפה גם נרשם קיטון של 1.3% והפדיונות הסתכמו ב-669 מיליון שקל. 

 

 

בילו סנטר. עלייה בפדיונות בילו סנטר. עלייה בפדיונות צילום: אסף לוי

 

בסיכומו של דבר ה-NOI מנכסים זהים של החברה עלה ברבעון השלישי ב-2.8% והסתכם ב-289 מיליון שקל, מול 281 מיליון שקל בתקופה המקבילה. עם זאת מדובר בירידה קלה מול NOI של 290 מיליון שקל שנרשם ברבעון השני של השנה. ה-FFO גדל ב-12.8% והסתכם ב-176 מיליון שקל ברבעון השלישי, מול 156 מיליון שקל ברבעון המקביל.

 

מליסרון צפויה להשלים עד סוף השנה הקמת שני בנייני משרדים: בפארק עופר בפתח תקווה וביוקנעם. כמו כן מתכננת מליסרון להשלים את הרחבת קניון עופר דודג' סנטר בנצרת עילית ואת הרחבת קניון עופר במעלה אדומים. המבנים צפויים להניב תוספת NOI שנתית של כ-30 מיליון שקל.

 

מליסרון מדווחת גם על ירידה של 1.5% בשיעור המינוף שלה ל-53.2%. הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות ברבעון השלישי הסתכם בכ-105 מיליון שקל, ירידה של 38% ביחס לכ-170 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הירידה ברווח נובעת מכך שאשתקד כללה החברה בתוצאותיה הכנסה גבוהה יותר בגין עליית ערך נדל"ן להשקעה.

 

אבי לוי מנכ"ל מליסרון אבי לוי מנכ"ל מליסרון צילום: אביב אברמוב

 

מנכ"ל מליסרון, אבי לוי, מציין בשיחה עם "כלכליסט" שלשיטתו מדובר ברבעון עם נתונים חזקים. לדבריו, גם אחרי הרבעון נרשם אירוע חריג ביום הבחירות המוניציפליות באוקטובר. "אנשים גדשו את הקניונים. אי אפשר היה לראות את הרצפה מרוב אנשים שהסתובבו בקניון. אני לא ראיתי את האנשים יושבים על המקלדת בקניון - כולם באו לקניונים לקנות. זה בלט במיוחד בקניונים העוצמתיים שלנו".

 

"בקניון פתח תקווה הגיע הפדיון למטר ל-288 שקל. זה פי 3 מיום רגיל והוא היה הכי גבוה בארץ. הוא אפילו עקף את קניון רמת אביב שרשם באותו יום פדיון למטר של 281 שקלים. השלישי הכי חזק היה הקריון בחיפה עם 224 שקלים למ"ר. הטוב ביותר של עזריאלי היה להערכתי – 200 שקל למ"ר באותו יום. זה מראה מה הציבור עושה כשיש לו זמן פנוי".

 

לוי הדגיש כי באופן טבעי יש הבחנה בין הקניונים השונים. "הקניונים זה לא מקשה אחת. 8 הקניונים העוצמתיים שלנו הם 84% מההכנסות (הקריון, רמת אביב, גרנד קניון חיפה, פתח תקווה, רחובות, ב"ש, ובילו סנטר; ח"ז) שם יש גידול גם בפדיונות של 1.1% מתחילת השנה ביחס לתקופה המקבילה. וזה למרות האינטרנט והנסיעות לחו"ל. ביתר הקניונים יש ירידה. למשל בחדרה, ששם נפתח לא רחוק קניון מתחרה. יש שם נגיסה וירידה בפדיונות ונערכנו והתאמנו את השכר דירה".

 

לוי הוסיף: "אנחנו רואים שלמרות שמדברים על האינטרנט וההשפעה שלו, גם האינטרנט פותח חנויות פיזיות. אנחנו מחבקים את זה. הם הבינו שיש להם בעיה בהפצה וגם היום האיסוף דרך החנויות. עדיקה למשל - אתה קונה באינטרנט ומקבל חבילה בחנות. גם בקסטרו. הרשתות צריכות את הרצפה של הקניון כדי לשרת את האינטרנט. אמזון גם פותח חנויות, זה לא רק מתחרה – זה אחד מזין את השני. רואים את זה לכל אורך הדרך. החנויות שעסקו רק באינטנרט, הבינו שהן צריכות שאנשים יראו ויחושו פיזית. זה יגדיל את הקניות באינטרנט וישרת את החנות הפיזית".  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x