$
בורסת ת"א

הלבה התקררה - התוצאות גם: רווחי אורמת נחתכו ב-55%

השבתת תחנות הכוח בהוואי ממשיכה לפגוע בתוצאות אורמת טכנ', שמסיימת את הרבעון השלישי עם רווח נקי של 10.1 מיליון דולר בלבד. הרווח המתואם עמד על 31 סנט - 27% פחות מציפיות השוק

חזי שטרנליכט 16:1206.11.18

התפרצות הר הגעש בהוואי ממשיכה לפגוע בתוצאות של אורמת טכנולוגיות: יצרנית תחנות הכח הגיאותרמיות שסבלה בחודשים האחרונים גם משורה של תקלות בייצור החשמל, מסכמת את הרבעון השלישי עם הכנסות ורווח נקי שפספסו באופן משמעותי את תחזיות האנליסטים.  

החברה רשמה ברבעון צמיחה של 5.9% בהכנסות שהסתכמו ב-166.5 מיליון דולר, מול 157.2 מיליון דולר ברבעון המקביל, ומתחת לציפיות האנליסטים שעמדו על 172.9 מיליון דולר. שיעור הרווחיות הגולמית נחתך ועמד על 29.3% מההכנסות בלבד, מול 37.7% ברבעון המקביל - נתון המשקף ירידה חדה ברווחיות סקטור ייצור החשמל של החברה.

 

הסיבה לנפילה החדה בשיעור הרווחיות מיוחדת בעיקר מההשבתה של תחנת הכח פונה שבהוואי, בעקבות התפרצות הר הגעש בחודש מאי השנה. כמו כן נפגעה החברה ברבעון מהוצאות תחזוקה גבוהות יותר עקב מספר תקלות גבוה מהממוצע בחלק מהתחנות האחרות של החברה, וכן מירידה בהיקף הייצור עקב טמפרטורות גבוהות מהממוצע ועקב צמצום יזום של החשמל הנמכר לרשת במספר תחנות על ידי מנהלי רשתות החשמל.

  

בסיכומו של דבר הרווח התפעולי של אורמת ברבעון השלישי נחתך ב-41.1% והסתכם בכ-25.9 מיליון דולר. הרווח נקי (המיוחס לבעלי המניות) נחתך ב-55.8% ועמד על 10.6 מיליון דולר, מול 24 מיליון דולר ברבעון המקביל.

 

הרווח הנקי המתואם (בנטרול אירועים חד פעמיים) עמד על 15.6 מיליון דולר, לעומת 25.9 מיליון דולר ברבעון המקביל, ירידה של 39%. הרווח המתואם למניה עמד על 31 סנט, מהותית מתחת לצפי האנליסטים שעמד על 42 סנט, פער של 27%.   

  

יצחק אנג'ל יצחק אנג'ל צילום: יוסי מסה

 

באורמת ציינו כי בפונה שבהוואי פסקה זרימת הלבה אשר כיסתה שלושה ראשי בארות. הלבה הוציאה מפעולה את תחנת ההשנאה של תחנת הכוח ופגעה במחסן שבו אוכסן גם ציוד קידוח. החברה מבצעת כעת הערכה של הנזק וממשיכה לפעול בתיאום עם חברת החשמל המקומית והרשויות על מנת להחזיר את תחנת הכוח לפעילות. לפי אורמת, היא נמצאת בתהליך של סלילת כבישי גישה למתחם, הסרת השסתומים מבארות ההפקה ובניה מחדש של תחנת ההשנאה. החברה נמצאת במשא ומתן עם חברות הביטוח שלה על מנת להבטיח את השיפוי בגין אבדן ההכנסות עקב ההשבתה.

 

אורמת גם סיימה ברבעון שחלף, מיוזמתה, את חוזה החשמל של תחנת הכח שלה - גאלנה-2 (Galena 2) עם NV Energy, על מנת להחליפו בהסדר חוזי אחר - ורשמה הוצאה חד פעמית של 5 מיליון דולר בשל סיום החוזה. במרץ 2019, תחנת הכח גאלנה-2 תחל למכור את חשמל בתעריפים גבוהים יותר מבעבר שיחליפו את החוזה שבוטל.

 

מנכ"ל החברה, יצחק אנג'ל, דיווח על תחזית החברה לשנת 2018. ההכנסות במגזר החשמל צפויות להיות בטווח שבין 500 ל-510 מיליון דולר. במגזר המוצרים צפוי רווח של 200-190 מיליון דולר. ההכנסות בתחומי ניהול הביקוש לאנרגיה ואגירת אנרגיה יהיו בטווח שבין 8 ל-12 מיליון דולר.

 

תחזית ה-EBITDA המתואם של החברה לשנת 2018 עומדת על בין 370 ל-380 מיליון דולר, זאת בהנחה כי עד סוף השנה תביעת הביטוח בגין הפסדי ההכנסות בתחנת פונה תגיע לכדי פתרון. במידה ועד סוף שנת 2018 תביעת הביטוח לא תגיע לכדי פתרון, צפויה השפעה שלילית בסכום של כ-20 מיליון דולר על ה-EBITDA המתואם.

 

 

התפרצות הר הגעש ליד אתר אורמת בהוואי התפרצות הר הגעש ליד אתר אורמת בהוואי צילום: איי אף פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x