$
בורסת ת"א

הוצא צו סגירה זמני לחווה לגידול קנאביס של תיקון עולם

משרד הבריאות הוציא צו סגירה זמני עד לתיקון הליקויים לחוות החברה בביריה, לאור גילוי "זוהמה, גידול לא ראוי (תחת כיפת השמיים ולא בבתי צימוח), שימוש בחומרי הדברה אסורים, וייצור מוצרי קנאביס בתנאים לא ראויים". מנכ"ל החברה: "מקווים כי בשבוע הבא כבר נספק את האספקה למטופלים"

צלי גרינברג 15:2002.11.18

משרד הבריאות הוציא צו סגירה זמני עד לתיקון הליקויים לחוות גידול קנאביס של תיקון עולם. מהמשרד נמסר ל"כלכליסט", כי צו הסגירה ניתן עקב "גילוי ליקויים חמורים בחווה, זוהמה, גידול לא ראוי (תחת כיפת השמיים ולא בבתי צימוח), גיזום והנחת הקנאביס על הקרקע, שימוש בחומרי הדברה אסורים, ייבוש התפרחות במקום מזוהם, וייצור מוצרי הקנאביס עצמם במקום בתנאים לא ראויים". עוד נמסר מהמשרד, כי "הדבר מהווה סיכון גדול לבריאות המטופלים ולכן הוטל 'הסגר' על החווה ואיסור הוצאות כל סוג של קנאביס או מוצרי קנאביס ממנה".

 

 

אהרון לוצקי, מנכ"ל תיקון עולם אמר ל"כלכליסט" כי "מדובר בחלק קטן מתהליך הגידול שלנו ונבע עקב העומסים בביקוש ובשל היותנו בתהליך מעבר לחווה החדשה בכפר יהושע שגודלה כ-20 דונם. אנו עומדים בתקנים, אך נאלצים לעשות חלק מתהליך הייבוש בחממה ולא בחדר ממוזג לאור המעבר, ודואגים להבטיח את רמת הניקיון והבטיחות לציבור בעזרת העברת החומר בטיפול בקרני בטא, המבטיח הגנה בפני כל פעילות בקטריאלית. למיותר לציין, כי תיקון עולם מקפידה על סטנדרטים גבוהים ובטוחים לטובת ציבור המטופלים. אנו מקווים כי במשך השבוע הבא כבר נספק האספקה למטופלים".

 

אתמול (ה') בבוקר פורסם ב"כלכליסט" כי תיקון עולם מתרחבת ליוון וכי קיבלה באמצע השבוע (ג') את הרישיון הראשון שהעניקה המדינה לגידול, שיווק וייצוא קנאביס, ואשר יאפשר לה להקים חווה בגודל של עד 400 דונם. עוד דווח כי את הפעילות ביוון צפויה החברה להקים ביוון יחד עם איש העסקים תמיר ויצמן, בנו של איש העסקים מני ויצמן וכי משפחת ויצמן שותפה גם להשקעה של תיקון עולם בגרמניה.

חממת גידול קנאביס (ארכיון) חממת גידול קנאביס (ארכיון) צילום: בלומברג

 

 

עוד פורסם לאחרונה ב"כלכליסט", כי בחודש מאי התמזגה 'מדריליף', בה מחזיקה תיקון עולם 10%, לחברת הקנאביס הקנדית הבורסאית 'אורורה', בעסקת מניות. במסגרת העסקה אחוז ההחזקה של תיקון עולם דולל ל-5%. שווי השוק של אורורה (נכון להיום, ו', ב-15:00) עומד על 6.52 מיליארד דולר ומהווה עבור תיקון עולם החזקה בשווי של 326 מיליון דולר.

 

תיקון עולם הוקמה ב־2005 על ידי צחי כהן ואמו דורית ממושב ביריה, כעמותה לחלוקת קנאביס רפואי בחינם. ב־2010 קיבלה לראשונה אישור לגבות תשלום על השירות. כיום מחזיקים כהן ואמו 92% מהחברה שלפי הערכות, היקף ההכנסות שלה הוא כ־5-8 מיליון דולר בשנה, והיא מחלקת דיבידנדים של מיליוני שקלים בשנה. לחברה 2 חוות בישראל: בביריה וכפר יהושע. כהן עצמו מתגורר בשנים האחרונות ביוון והחברה מדווחת על פעילות בארה”ב, קנדה ואוסטרליה.

 

בנוסף לדבריו של לוצקי ל"כלכליסט", נמסר מהחברה: "בגלל הביקוש הגובר החליטה תיקון עולם לפצל את ייבוש עלי הקנאביס בין ייבוש על פי התקן המוכר תחת מיזוג והן ייבוש חיצוני בתהליך השלמה במתקן בנחל שורק, איתו נחתם הסכם לפני מספר שבועות, אשר יבטיח עמידה בתקנים המחמירים של משרד הבריאות. הודעה ברוח זו העברנו אתמול לממונה במשרד הבריאות לאור ממצאיו. לא היה ולא יהיה מצב בו תיקון עולם תשווק ללקוחותיה מוצר שאיננו איכותי והעומד במלוא התקנים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x