$
בורסת ת"א

שפיר הנדסה יוצאת מגבעות עולם ומשאירה אחריה חוב של 5.4 מיליון דולר

14 חודשים לאחר ההתקשרות הראשונית, החברה מממשת את האופציה לצאת מהאחזקות שלה בשותפות חיפושי הנפט; כעת היא מבקשת להפוך לשותף מוגבל תחת התקשרות חדשה, כלומר גוף שאחראי רק על ההשקעה שנכנסה לשם ולא על כלל הקידוח והחלטות ההשקעה ארוכות הטווח

ליאור גוטמן 15:2501.11.18

חברת שפיר הנדסה דיווחה היום (ה') על יציאתה מהשותף הכללי בגבעות עולם. מדובר בסיום רומן קצר שהיה לשפיר עם כוונת להפוך למפיקת נפט וספקית לבית הזיקוק של פז. 

 

כ-14 חודשים לאחר ההתקשרות הראשונית, הודיעה החברה שהיא מממשת את האופציה לצאת מהאחזקות שלה בשותפות חיפושי הנפט. כעת היא מבקשת להפוך לשותף מוגבל תחת התקשרות חדשה, כלומר גוף שאחראי רק על ההשקעה שנכנסה לשם ולא על כלל הקידוח והחלטות ההשקעה ארוכות הטווח.

 

אתר קידוח של גבעות עולם בשדה מגד 5 אתר קידוח של גבעות עולם בשדה מגד 5 צילום: אוראל כהן

        

 

עם עזיבת השותף הכללי, משאירה שם שפיר חובות בהיקף של כ-5.4 מיליון דולר. מתוכם כמיליון דולר הלוואה שניתנה ללא ערבות (ותחת ההנחה שהפקת הנפט בדשה אמורה לשרת את החוב), עוד הלוואה של כ-1.2 מיליון דולר שניתנה לשותפות, והשאר עבור רכישות עבר של אחזקות בשותף הכללי.

 

בשפיר מקווים שמשקיע חדש ירים את הנכס ויתפעל אותו מחדש. במקרה או שלא, דווח הבוקר על קבוצת משקיעים מתחום קידוחי הנפט והגז ששפיר התקשרה עמה כדי לתפעל את המאגר. לפי פרסומי הקבוצה, שמאוגדת תחת חברה קנדית בשם Alberta-Texas Energy Ventures, היא תשקיע עד 50 מיליון דולר במאגר ותחזיק בו 40%, זאת במקביל להפיכתה למפעיל (OPERATOR) רשמי. עוד נטען שם שהצוות הניהולי של Alberta-Texas Energy "עתיר ידע וניסיון בחברות בינ"ל כדוגמת שברון, אקסון מוביל ושל".
 

אז מתי שפיר תיכנס לשם בחזרה עם Alberta-Texas Energy? אף אחד לא יודע ואף אחד לא יכול להתחייב. משרד האנרגיה הלאים במרץ האחרון את הרישיונות וגבעות עולם ערערה בפני השר יובל שטייניץ. אם הערעור יתקבל, תוכל שפיר לחזור ולהיות בעלים של באר נפט עם אפשרות פיתוח עתידית לעד ארבע בארות.

אם שטייניץ לא יקבל את הערעור, יסתיים הרומן החדש של שפיר עם עולם הנפט, ולא ברור אם Alberta-Texas Energy תמשיך בפעילות בישראל. מבדיקת כלכליסט החברה מתמחה בקידוחי נפט יבשתיים, וכאלה אין הרבה בישראל.

גבעות עולם הוקמה ב־1993, וב־2004 היא קיבלה רישיון הפקה ל־30 שנה באזור שליד העיר ראש העין. תחילת ההפקה בוצעה משדה "מגד 5", ולפי דיווחי החברה לבורסה, בין יוני 2011 ליוני 2017 הופקו שם כ־1.05 מיליון חביות נפט. אלה הניבו לשותפות לאורך השנים הכנסות של כ־85 מיליון דולר ועל פי ההערכות הגיאולוגיות, במקום קיים פוטנציאל הפקה של כמה מיליוני חביות נפט, חלקן אולי בשטח הרשות הפלסטינית. הבעיה עם השותפות היתה במערכת היחסים בין הבעלים שהובילה בין השאר למיעוט השקעות ולמשבר במציאת מקורות מימון להמשיך את הפעילות שם.

 

במרץ האחרון משרד האנרגיה הלאים את הרישיונות עם כוונה להוציא אותם למכרז מחודש. מי שהביעו התעניינות בנכס היו בין השאר מנכ"ל החברה לישראל לשעבר ניר גלעד, שר האנרגיה לשעבר משה שחל ויו"ר נאוויטאס פטרוליום גדעון תדמור.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x