$
בורסת ת"א

ירידה של 16% ברווחי אדמה ברבעון השלישי

תנאי היובש החריגים בקיץ האירופי שחקו מהותית את רווחיות יצרנית מוצרי ההדברה ברבעון השלישי - הרווח התפעולי ירד ב-19.9% מ-108 ל-87 מיליון דולר

חזי שטרנליכט 16:4430.10.18

תנאי יובש חריגים באירופה שחקו מהותית את תוצאות אדמה ברבעון השלישי -יצרנית מוצרי ההדברה בהנהלתו של חן ליכטנטשטיין רשמה ברבעון רווח נקי של 46 מיליון דולר, לעומת  רווח נקי של 55 מיליון דולר ברבעון המקביל, ירידה של 16.4.  

זהו רבעון שני ברציפות שבו מציגה החברה חולשה המיוחסת בעיקר לגורמים חיצוניים שנחשבים לחריגים יחסית. ברבעון השני נפגעה החברה מעסקאות גידור כושלות (להגנה משער היורו), והפעם עמדה בעוכריה יובש חריג ונדיר באירופה.

 

העונה היבשה מאד באירופה - אשר באדמה טוענים כי היא מופיעה רק אחת ל-40 שנה - פגעה קשות במכירות מוצרי קוטלי הפטריות - סכום של עשרות מיליוני דולרים נגרע ממכירות החברה ברבעון השלישי. בעוד ששני שליש מהפגיעה מגיעה ממכירות האבודות של קוטלי פטריות, בחברה טוענים שהשליש הנותר שלא נרכש, קוטלי עשבים (הרביצידים), פשוט "נדחה" במספר חודשים וככל הנראה יימכר במהלך הרבעון הרביעי הנוכחי.

 

לפי ההערכות בשוק, הרבעון הרביעי צפוי להיות חזקה הרבה יותר. לטובת אדמה משחקת השפעה חיובית של המטבע הברזילאי המתחזק לנוכח תוצאות הבחירות במדינה. השינוי בשער המטבע צפוי גם לשחרר לאדמה רווח חשבונאי שקשור בהכרה בעתודות המס במדינה.  לחברה יש מוצר מצליח מיוחד בברזיל ובדרום אמריקה המכונה "קרונוס", שנמכר בקצב מהיר ברמה ההיסטורית.

 

ההכנסות של אדמה ברבעון השלישי הסתכמו ב-872 מיליון דולר, עלייה של 3.4% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. בחברה מצליחים להעלות מחירים גם בסין ובטריטוריות נוספות. הרווח התפעולי ברבעון ירד ב-19.9% מ-108 ל-87 מיליון דולר, ה-EBITDA ירד ב-13.5% מ-161 ל-140 מיליון דולר.

 

תנודות בשערי מט"ח פגעו גם הם לתוצאה החלשה ברבעון - בעיקר פערים מול שערי המטבעות בהודו, טורקיה וארגנטינה, שצמצמו את התרומה למכירות ולרווחיות. בצד החיובי נהנתה אדמה מהעלאת מחירים בתקופה המדווחת. ההשפעה השלילית של עסקאות ההגנה על המטבעות באירופה שבוצעו ב-2017, הסתיימה ברובה במחצית הראשונה של השנה, והשפעתן על תוצאות הרבעון השלישי הייתה זניחה.

 

 

חן ליכטנשטיין מנכ"ל אדמה חן ליכטנשטיין מנכ"ל אדמה צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x