$
בורסת ת"א

ועדת הביקורת לגבאי: הפרויקט שאתה מציע גדול על החברה

בוועדה דחו עסקה להקמת מבנה משרדים ברמת גן: "אינה בטובת החברה". פסילת ההצעה סוללת את הדרך לגבאי לבצע את המהלך באופן פרטי

חזי שטרנליכט 08:0722.10.18

לא בכל יום פוסלת ועדת ביקורת בדירקטוריון של חברה ציבורית עסקה שהציע בעל השליטה. בגבאי מניבים פסלו עסקת ענק במונחי החברה - היקפה דומה לשווי השוק שלה - שהציע בעל השליטה אלי גבאי (62.9%). ועדת הביקורת, שהצביעה פה אחד נגד ההצעה, נימקה כי העסקה "לא בטובת החברה". המשקיעים אהבו את ההתפתחות, ומניית גבאי מניבים עלתה אתמול ב־2%. 

גבאי הציע עסקת קומבינציה להקמת מבנה משרדים על מגרש ברמת גן בהשקעה כוללת של 100 מיליון שקל. שווי השוק של החברה עמד אתמול על 105 מיליון שקל, לאחר שעלה בשנה החולפת ב־12%.

 

לא מן הנמנע שהנימוקים הנחרצים של חברי ועדת הביקורת - שני הדירקטורים החיצוניים אוהד שרמן ונורית פלג והדירקטור הבלתי תלוי רענן אלרן - הם פועל יוצא של הסדר משפטי של בעל השליטה עם החברה. גבאי מחויב משפטית להביא לחברה הציבורית בשליטתו את העסקה, לאחר שהתחייב כי עבור כל פעילות ייזום והשקעה בנכסים מניבים שהוא "עשוי לגלות בה עניין", לחברה הציבורית יש זכות סירוב ראשונה. זהו חלק ממה שהוגדר כ"הסכם תיחום" בין גבאי מניבים לבעל השליטה באוגוסט לפני שנתיים. לפיכך, הדחייה סללה את הדרך לבעל השליטה להתקדם עם ההצעה באופן עצמאי ופרטי.

 

גם אם ההסדר המדובר ניצב ברקע, נימוקי ועדת הביקורת לפסילת העסקה אינם שגרתיים. בוועדה ציינו כי העסקה נדחתה בשל היקפה הגדול, טווח הזמנים הקצר להתקשרות ומורכבותה המשפטית. כן צוינה אי־הוודאות הכרוכה בעסקה וכפועל יוצא הסיכון הגלום בה, שלא תואמים "את גודלה, האסטרטגיה הפיננסית, משאביה ויכולותיה של החברה".

 

רק לפני שבוע התקשרה החברה בעסקה אחרת, לרכישת נתח בחברת העיר החדשה. גבאי מניבים רכשה 17% מהעיר החדשה עם אופציה לרכישת 8% נוספים. העסקה גילמה לחברת הנדל"ן של דרור הלוי, העוסקת בארגון קבוצות רכישה, שווי של 30 מיליון שקל. כמו כן, כוללת העסקה אפשרות לרכישת 19% נוספים מהחברה, בתלות בהסדר חובות שמתנהל בביהמ"ש של המחזיק באותן מניות.

 

ביולי השלימה גבאי מניבים באמצעות החברה־הבת קימברלי אנטרפרייזס רכישת זכויות בקומפלקס משרדים ומגורים בעיר אוריננבורג, הסמוכה לברלין, תמורת 7.81 מיליון יורו. קימברלי מחזיקה ב־90% מהכנס וביתרה מחזיק שותף. באותו החודש הודיעה גבאי מניבים כי נבחנת אפשרות להפיכתה לפרטית. הדירקטוריון הסמיך את ההנהלה לבחון מהלך לרכישת מלוא המניות המוחזקות בידי הציבור בתמורה להנפקת אג"ח.

 

אלי גבאי אלי גבאי צילום: רועי בר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x