$
בורסת ת"א

"אמא, אני אביא לך שתיל ותגדלי אותו"

מהמרפסת בישוב ביריה ליד צפת ועד לאקזיט הקנאביס הענק: כך הפכו צחי ודורית כהן, אם ובנה, לאימפריית גידול קנאביס

גולן חזני 06:4521.10.18

חברת תיקון עולם, שרשמה אקזיט מפתיע של 250 מיליון דולר, החלה את דרכה בגידול קנאביס במרפסת ביתה של דורית כהן, ביישוב ביריה שסמוך לצפת. בנה צחי כהן חזר מארה"ב וביקש להכניס את הטיפול בחולי סרטן באמצעות קנאביס רפואי גם לארץ. דורית היתה מורה לטבע מזה 33 שנה כשביקש בנה לרתום אותה למיזם שלו. כיום שניהם בעלי המניות העיקריים בחברה.

 

בראיון ל"ידיעות אחרונות" שנערך באפריל 2015 היא מספרת על הפעם הראשונה ששמעה את חזונו. "לפני עשר שנים צחי הגיע אליי לכיתה ואמר לי, 'אמא, תפסיקי עם העבודה התיאורטית שלך על פוטוסינתזה ותעזרי לי, אני אביא לך שתיל של מריחואנה ואת תגדלי אותו'. חשבתי שהוא התחרפן".

 

אלא שעם הזמן התברר שצחי רציני לחלוטין, וב־2005 קיבל את אישור הגידול הראשון בארץ ממשרד הבריאות ומהמשטרה, ובבית משפחת כהן בביריה החלו האם ובנה בגידול הקנאביס הרפואי, שם גם טופלו המטופלים הראשונים בארץ, חיילים בעיקר.

 

צחי כהן, תיקון עולם צחי כהן, תיקון עולם צילום: טל שחר

 

 

הנסיעה הארוכה לצפת הכבידה על מרבית החולים והביאה לפתיחת "סניף" נוסף של חלוקת קנאביס בדירתו של צחי בתל אביב. אמו היתה נוסעת פעם בשבוע להעביר לו משלוח. "האוטובוס היה מפוצץ בחיילים ובגששים, ולי יש בתיק גראס, וריח! בהמשך לקחתי איתי גויאבות ולימונים ונענע כדי להסוות את הריח", מספרת כהן.

בראיון ל"ידיעות אחרונות" סיפר כהן, שבאותה תקופה טיפל בדירתו בת"א בכ־2,500 איש, 95% מתוכם חולים סופניים. "נשארתי מבוקר עד ערב בבית, ועל סמך העבודה שלנו יותר ויותר חולים קיבלו רישיונות ממשרד הבריאות".

 

תחושת השליחות לטיפול בקנאביס ניטעה בכהן בעקבות טראומה שעבר בגיל 17.5, אז עבר טיפול שיניים לקוי, שהמשיך בניתוח שיניים שנערך דרך הצוואר ויצר זיהום, והסתיים בחיידק טורף בריאה. "הכניסו לי צינור לריאות, והודיעו להורים שלי שלא אחזיק מעמד עד ערב פסח. אמרו להם שייפרדו ממני, שאני לא חוזר הביתה". אלא שכהן חזר. "קרה לי נס", הוא מספר. "הייתי מסומם מתרופות וסבלתי מתסמינים בגלל כל החומרים שנתנו לי. הגוף היה מעוות. כשהגעתי לבית ספר אחר כך לא זיהו אותי. הייתי בצד של החולה, המסכן, העלוב, סבלתי מכאבים חזקים. שום דבר לא עזר. אם לא הייתי עובר את זה, לא הייתי מי שאני היום".

 

כיום תיקון עולם הוא הייטק חקלאי גאה. חוות הגידול משתרעת על שטח של כ־34 דונם, ובה מועסקים כ־30 עובדים: אגרונומים, חקלאים, אנשי מעבדה, אנשי תחזוקה ועוד. תיקון עולם מגדלת 20 זנים שונים של קנאביס ומטפלת ב־13 מתוך 30 אלף מטופלים בישראל, ומעסיקה מאה עובדים.

 

תיקון עולם מגדלת ומוכרת קנאביס היום גם בתשע מדינות בארה"ב וגם באוסטרליה, ועומדת להיכנס למדינה אירופית. 

 

בחברה שהוקמה ב־2009 מחזיק כהן ב־60% ממניות ואמו דורית מחזיקה ב־23%. ב־9% נוספים מחזיקים השניים במשותף. בשאר המניות, נתח של 7%, מחזיקים ערן רייס, עו"ד רונן שיין והמנכ"ל אהרון לוצקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x