שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

נביא הזעם של וול סטריט: "20 טריליון דולר יימחקו מהשווקים"

המשקיע ג'ון האסמן, מי שזיהה בזמן את משבר 2008 - אבל הפך בשנים האחרונות גם לאיש שוול סטריט אוהבת לגחך על תחזיותיו - בטוח ששוק המניות עומד להפוך בשנים הקרובות למרחץ דמים. ויש לכך אשם אחד ברור

שירות כלכליסט 19:2607.10.18

ג'ון האסמן לא יכול לסבול את זה שאנשים משבחים את הפדרל ריזרב. נכון, המדיניות המקלה של הבנק המרכזי עזרה לחלץ את ארה"ב מהמשבר הכלכלי הקשה ביותר שחוותה זה כמעט מאה שנה - אך האסמן טוען שדבקותו של הפד בגישה זו היתה קיצונית מדי ויצרה בועה שמאיימת ליצור משבר חמור אף יותר מזה שנרשם ב-2008.

 

עבור האסמן (56) - איש השקעות ממרילנד שמנהל ארבע קרנות נאמנות וטוען בעקביות כבר כמה שנים שהשוק עומד להתרסק - לפד לא מגיעות התשבוחות שאותן הוא מקבל לעיתים קרובות. לטענתו, השוק יחוש בקרוב את ההשלכות האמיתיות של מדיניות התמריצים חסרת הרסן של הבנק המרכזי או בקיצור - צפו למרחץ דמים.

 

ג'ון האסמן ג'ון האסמן צילום: Youtube

 

 

"הטרנד הנוכחי לשבח את ההצלחה יוצאת הדופן של המדיניות המוניטרית של הפד דומה להכרזה על ניצחון במשחק כדורגל כבר במחצית - רגע לפני שהקבוצה היריבה יוצאת כמו מלוע של תותח מחדר ההלבשה וטורפת את הקבוצה היריבה", הוא כתב בפוסט שפרסם בבלוג שלו. "אנחנו חייבים לקחת בחשבון את האפשרות שהחצי השני של המשחק יהיה אלים בצורה שלא הכרנו קודם לכן".

 

 

 

 

האסמן מעריך שההתרסקות הכלכלית תמחק יותר מ-20 טריליון דולר מהשווקים בשנים הקרובות, והוא מאשים בכך את הפד.

 

"הפד יצר בועה מוכוונת תשואות שעודדה יצירת חובות בכל סקטור של הכלכלה", הוא מסביר.

 

חייבים לציין כי ככל שמדובר על נבואות זעם של האסמן יש "פיל בחדר": בשנים האחרונות הפך האסמן במידה רבה לדון קישוט של וול סטריט. הוא טוען כי שוק המניות ישמיד שני שליש משוויו זה חודשים, וזה עדיין לא קרה. למעשה, שוק המניות רק מטפס למעלה ושובר שיאים כמעט בכל שבוע.

 

האסמן רגיל להיות הנודניק שלא מקשיבים לו, אבל לפחות במקרה אחד - בולט במיוחד - אכלו מבקריו את הכובע. לאורך 2007 הוא התריע שוב ושוב על קריסה קרובה. באמצע נובמבר אותה שנה הוא פרסם ניתוח שבועי תחת הכותרת "נקודה קריטית", והציג רשימה ארוכה ופסקנית של הוכחות לכך שהשוק עומד להתמוטט. שבועות אחדים אחר כך, בדצמבר, פרץ משבר שנמשך כשנתיים ומשך את כלכלות העולם המפותח למיתון עמוק. 

 

השוק הופתע, האסמן (ועוד כמה נביאים בשער) לא. הוא גידר מראש את קרנות הנאמנות שלו, וכשירד הגשם, המשקיעים שלו נרטבו פחות והתייבשו מהר מאוד. קרן הדגל שלו איבדה בין השנים 2008–2009 רק 4.4%; מדד הייחוס שלה, S&P 500, נפל באותה תקופה בכ־15%.

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x