$
שווקי חו"ל

יורש העצר הסעודי: ארמקו תונפק עד ראשית שנת 2021

למרות העיכובים, מביע הנסיך מוחמד בן סלמן ביטחון כי ההנפקה הציבורית הראשונה של ענקית הנפט תצא לדרך; להערכתו, החברה שווה 2 טריליון דולר לפחות

שירות כלכליסט 18:5206.10.18

יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמן, מתעקש כי על אף העיכובים, התכנית להנפיק את ענקית הנפט הלאומית ארמקו אכן תצא לדרך. לדבריו, ההנפקה הציבורית הראשונה (IPO) של החברה תתקיים עד 2021 וכי החברה שווה להערכתו 2 טריליון ואפילו יותר.

 

 

 

"אני מאמין שזה יקרה בשלהי 2020 או תחילת 2021", אמר בראיון לסוכנות בלומברג מארמון המלוכה בריאד, "המשקיעים יקבעו את המחיר באותו היום, אבל אני מאמין שהוא יהיה גבוה מ-2 טריליון דולר, כי זו תהיה הנפקה עצומה".

 

הנסיך מוחמד בן סלמן הנסיך מוחמד בן סלמן צילום: בלומברג

 

פרויקט ההנפקה של חברת הנפט הממשלתית של סעודיה פורסם לראשונה ב-2016 כחלק מרכזי מתוכניתו של הנסיך להפוך את הכלכלה הסעודית למודרנית ומגוונת יותר. בכירים בסעודיה התעקשו כל העת כי הכל הולך לפי התכנון לקראת הנפקה במחצית השנייה של 2018, אך מוקדם יותר השנה הודיעו כי היא תידחה ל-2019. בהמשך ארמקו הקפיאה את התוכניות והחלה במגעים לרכישת אחזקה גדולה בענקית הפטרוכימיים המקומיים, סאביק – עסקה בעלת שווי פוטנציאלי של 70 מיליארד דולר.

 

לדברי הנסיך, העסקה הזו חיונית עבור העתיד של ארמקו. "אם אנחנו רוצים שיהיה לארמקו עתיד חזק עוד 20, 30 או 40 שנה מעכשיו, היא חייבת להשקיע באופן רציני בתחום הזיקוק", הסביר. לפיכך, הנסיך הציב לוח זמנים מפורט לפיו עסקת הרכישת של סאביק תושלם עד 2019 ולאחר מכן החברה תזדקק לשנה שלמה לפני שתוכל להתחיל במכירת המניות שלה לציבור. לדבריו, "העסקה (לרכישת סאביק) תהיה ב-2019, תהיה שנה פיננסית ב-2020 ומיד לאחר מכן ההנפקה של ארמקו. ניסינו להקדים את ההנפקה ככל האפשר, אבל זה התכנון בהתבסס על המצב הנוכחי".

 

 

 

הוא המשיך והדגיש כי ההנפקה היא "100%" אינטרס של המדינה, ואמר כי "השמועות על ביטול ההנפקה אינן נכונות". לפי הנסיך, הוא מקווה לגייס סכום שיא של 100 מיליארד דולר ממכירת אחזקה של 5% בחברה. אם אכן ההנפקה תצא לדרך ותעמוד בציפיות, זו תהיה ההנפקה הגדולה בעולם, אף יותר מההנפקה של עליבאבא הסינית, שגייסה 25 מיליארד דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x