$
שווקי חו"ל

"יו"ר הפד עלה למשקיעים בשוק המניות 1.5 טריליון דולר ב-2018"

לפי אנליסטים בג'יי.פי מורגן, מדד S&P 500 הפסיד 0.44% בממוצע לאחר מסיבות העיתונאים שערך ג'רום פאוול השנה

שירות כלכליסט 21:1705.10.18

יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול, גבה השנה מחיר כבד למשקיעים בשוק המניות - כך על פי אנליסטים בבנק ההשקעות האמריקאי ג'יי. פי מורגן צ'ייס.

 

 

 

לפי מחקר כמותי שהוביל האנליסט מרקו קולנוביץ' מבנק ההשקעות ושעליו נכתב באתר מרקטווץ', המניות בארה"ב איבדו השנה 1.5 טריליון דולר בעקבות נאומיו של פאוול. יו"ר הפד כינס השנה שלוש מסיבות עיתונאים לאחר ועידת השוק הפתוח של הבנק. קולנוביץ' ועמיתיו טוענים שמסיבות עיתונאים אלו לוו בירידה ממוצעת של 0.44% במדד S&P 500. לדבריהם, נאומים אחרים שנשא פאוול לוו בירידה ממוצעת של 0.4%, כשהפסדים נרשמו בחמש מתוך תשע הפעמים שפאוול נאם או מסר עדות בקונגרס.

 

למען הסר ספק, קבוצת המחקר מבהירה כי אין לייחס סיבתיות לקשר המתאמי בין דבריו של פאוול לבין תגובת השווקים - כפי שאמרה בעבר יו"ר הפד הקודמת ג'נט ילן - אך עם זאת החוקרים מציינים את מערכת היחסים המוזרה בין דברי פאוול לפעילות בשוק המניות. "בעוד שאנו מכירים בכך שלא ניתן לייחס לדבריו של פאוול השפעה על תגובת השוק, מתמטיקה פשוטה מראה ששוק המניות איבד 1.5 טריליון דולר מערכו השנה לאחר הנאומים האלו", מסרו החוקרים בהצהרתם.

 

אם כך, מה הסיבות לירידות בוול סטריט לאחר נאומיו של פאוול? לפי ראייתם של האנליסטים של ג'יי. פי מורגן יש כמה, וביניהן החשש מהעלאת שיעורי הריבית מבלי להתאימם לכלכלה, וכן האיום הגובר של מלחמת הסחר עם סין.

 

 

יו"ר הפד ג'רום פאוול יו"ר הפד ג'רום פאוול צילום: בלומברג

 

 

ב-26 בספטמבר הבנק המרכזי האמריקאי העלה את הריבית בפעם השלישית השנה, לטווח שבין 2% ל-2.25%, ושמר על התחזית לארבע העלאות ב-2018; הפד השמיט מההודעה את ההצהרה הקבועה כי המדיניות המוניטרית נשארת מרחיבה; היו"ר פאוול אמר באותו היום: "זהו רגע בהיר במיוחד לכלכלת ארה"ב; השינוי בניסוח לא רומז לשינוי מדיניות".

 

ההופעה הראשונה של פאוול בקונגרס הסתיימה בירידות חדות בוול סטריט. בתאריך ה-27 בפברואר השנה המדדים בוול סטריט ננעלו באדום כהה, לאחר שיו"ר הפד ג'רום פאוול לא הצליח להפיג את חששות המשקיעים, בעדותו הראשונה בפני הקונגרס. דאו ג'ונס ונאסד"ק ירדו באותו היום ב-1.2%, S&P 500 איבד 1.3% - הירידה החדה ביותר שרשם המדד מאז 8 בפברואר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x