$
בורסת ת"א

דלק, נובל אנרג'י ואיסט גז המצרית רוכשות 40% מצנרת הגז המושבתת של EMG

הצדדים ישלמו 518 מיליון דולר עבור רכישת הנכס וזכות השימוש בו, מה שיאפשר לשותפות תמר להזרים גז למצרים עוד במהלך 2018; מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו: "מדובר בנקודת הציון המשמעותית ביותר למשק הגז הטבעי הישראלי מאז התגליות"

ליאור גוטמן 07:3827.09.18

לאחר כמה שבועות של מגעים קדחתניים חברות דלק קידוחים, נובל אנרג'י ואיסט גז (EAST GAS) המצרית חתמו על עסקת רכישה של כ-40% מצנרת הגז המצרית המושבתת של EMG.

 

 

 

 

יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים צילום: עמית שעל

 

המגעים על עסקה קרובה דווחו לפני מספר חודשים בכלכליסט, כאשר מי שהצטרפה לעסקה היא כאמור איסט גז, חברה ממשלתית מצרית שעוסקת בתחומי הולכת הגז. הצדדים ישלמו 518 מיליון דולר מתוכם נובל ודלק 370 בחלוקה שווה והשאר השותף המצרי עבור רכישת הנכס וזכות השימוש בו, מה שיאפשר לשותפות תמר להזרים גז למצרים עוד במהלך 2018, בהנחה שהלקוחות שם יבקשו זאת.

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: אלבטרוס, משה בנימין

 

שותפויות הגז תמר ולווייתן, שכוללות את דלק ונובל אנרג'י, חתמו בפברואר השנה על עסקת ענק למכירת גז ללקוחות תעשייתים במצרים שמיוצגים על ידי דולפינוס העלומה. העסקה כללה מכירת גז בחוזה קבוע ל-15 שנה ובהיקף של כ-32 מיליארד מ"ק ובשווי של כ-7.5 מיליארד דולר ממאגר לווייתן, ועסקה מקבילה של מכירת גז בהיקף כספי דומה ממאגר תמר כאשר בשנים הראשונות אספקת הגז ממאגר תמר תתבצע על בסיס עודפי הפקה שלא נמכרו לשוק הישראלי.

 

מה דעתך על מניית דלק קידוחים יהש:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

 

מתחילת העשור הבא אמורים הצדדים - שותפות תמר מצד אחד ולקוחות מצריים מצד שני - לקבע את חוזה הגז לכמויות קבועות שיועברו מדי שנה.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" שבמסגרת העסקה לשימוש בצנרת המושבתת של EMG, דלק קידוחים ונובל קיבלו אישור שני ומקביל להשתמש בצנרת הירדנית ששימשה בזמנו את EMG למכירת גז לירדן. מדובר בצנרת עוקפת שלא עוברת דרך אשקלון כאשר דלק ונובל יוכלו להשתמש בה - או כגיבוי או למכירה חדשה ללקוחות אחרים. השימוש בצנרת הירדנית ניתן ללא תמורה, כך שמבחינת דלק ונובל מדובר ב"שתי ציפורים באותה עסקה".

 

העסקה תלויה בהיתרי רגולציה וסגירות עם דד ליין ליוני 2019.

 

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים מסר כי "מדובר בנקודת הציון המשמעותית ביותר למשק הגז הטבעי הישראלי מאז התגליות. מאגר לווייתן הופך להיות העוגן האנרגטי המרכזי באגן הים התיכון עם לקוחות בישראל, מצרים וירדן. יישום העסקה ממלא את הקיבולת של השלב הראשון בלווייתן ומוביל אותנו לקידום של הגדלת הקיבולת מ-12 ל-21 BCM לשנה. זו עסקה היסטורית, שהופכת את מצרים למרכז אנרגיה אזורי ומציבה אותה בשורה אחת עם מרכזי אנרגיה משמעותיים בעולם".

 

 

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר הבוקר ש"שיקום צינור הגז הטבעי ישראל-מצרים, לצד השלמת הקמת צינור הגז לירדן, מחבר את מדינות ציר השלום בתשתית גז אזורית משותפת. פעם נוספת בהיסטוריה שמתבצע חיבור תשתיתי בעל משמעות גיאו-פוליטית וכלכלית בין ישראל לשכנותיה. מהלך זה התאפשר בזכות גיבושו של מתווה הגז וההתקדמות בפיתוח מאגר לווייתן".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x