$
שווקי חו"ל

הפד העלה את הריבית ב-0.25%; פאוול: "רגע בהיר במיוחד לכלכלת ארה"ב"

הבנק המרכזי האמריקאי העלה את הריבית בפעם השלישית השנה, לטווח שבין 2% ל-2.25%, ושמר על התחזית לארבע העלאות ב-2018; הפד השמיט מההודעה את ההצהרה הקבועה כי המדיניות המוניטרית נשארת מרחיבה; היו"ר פאוול: "השינוי בניסוח לא רומז לשינוי מדיניות"

שיר רייטר 21:0026.09.18

הבנק המרכזי האמריקאי הפדרל ריזרב, בראשות ג'רום פאוול, העלה הערב (ד') כצפוי את שיעור הריבית ב-0.25% לטווח שבין 2% ל-2.25%. זו העלאת הריבית השלישית מתחילת השנה, והשמינית במספר מאז 2015. בהודעה שהתלוותה להחלטה ציינה ועדת השווקים הפתוחה, ה-FOMC, כי הפד מאשר את התחזית להעלאת ריבית נוספת בדצמבר ובסך הכל ארבע העלאות ריבית ב-2018.

 

בדצמבר לפני קרוב לשלוש שנים נטש הפד את הרמה האפסית והחל להעלות באופן מתון ועקבי את הריבית. אחרי ההודעה עובר הדולר לירידות מול היורו וצמד המטבעות הבכירים נסחר ב-1.178 דולר ליורו.

הפד שמר על התחזיות לשלוש העלאות ריבית ב-2019, כך שהוא צופה שמונה העלאות ריבית של 0.25% עד 2020 - שלוש השנה, שלוש ב-2019 ושתיים ב-2020. הוועדה העלתה את תחזית הצמיחה של ארה"ב ל-3.1% ב-2018 לעומת התחזית הקודמת של 2.8%, אך צופה כי התמ"ג יאט עד לרמה של 1.8% ב-2021.

 

בצעד מפתיע, הוועדה השמיטה מההודעה שהתלוותה להחלטת הריבית את ההצהרה הקבועה כי המדיניות המוניטרית "נשארת מרחיבה". גורמים בשוק מעריכים כי שינוי הניסוח עשוי לרמוז לכך שהבנק המרכזי עשוי להשהות את מדיניות העלאת הריבית שלו, אך היו"ר פאוול טען במסיבת העיתונאים שלאחר ההודעה כי השמטת הביטוי הקבוע לא רומזת לשינוי במדיניות.

"זהו רגע בהיר במיוחד עבור כלכלת ארה"ב", אמר פאוול במסיבת העיתונאים. הריבית בארה"ב נמצאת כרגע ברמת שיא מאז סתיו 2008 - זמן קצר לאחר פשיטת הרגל של ליהמן ברדרס, שהובילה לטלטלות בשוקי ההון ברחבי העולם ולפרוץ המשבר הפיננסי העולמי. פאוול ציין כי הסיכונים ליציבות הפיננסים נמוכים, אך הדגיש כי הפדרל ריזרב יגיב באופן הנדרש אם האינפלציה במדינה תתגבר.

 

עוד התייחס פאוול למתחים הגיאופוליטים ואמר כי הפד שומע "מקהלה של חששות" בנוגע למלחמת הסחר בין ממשל טראמפ לבין סין. פאוול הוסיף כי להתחזקות פרוטקציוניזם תהיה השפעה שלילית על כלכלת ארה"ב.

 

מעבר למפגש הנוכחי, הפד צפוי לכנס את ועידת השוק החופשי המקבלת את החלטת הריבית ב-8-7 בנובמבר וב-19-18 בדצמבר (הודעות הריבית יפורסמו ב-8 בנומבר וב-19 בדצמבר). ההערכה בשוק היא שהעלאת הריבית הבאה אחרי זו של היום תהיה בחודש דצמבר, בין היתר בשל העובדה שהישיבה של דצמבר מלווה במסיבת עיתונאים, בניגוד לישיבה של נובמבר - וככלל הפד מעדיף לבצע שינויים בריבית במפגשים עם מסיבת עיתונאים.

              

יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול צילום: איי אף פי

                   

 

לפי סקר כלכלנים שערך CNBC, רוב מוחץ של 96% מהנשאלים (46 במספר) מעריך שהפד אכן יעלה את הריבית פעם נוספת בחודש דצמבר, בשיעור של 0.25%. "העלאות ריבית בספטמבר ובדצמבר הן ודאיות לחלוטין. האתגר הגדול מתחיל לאחר ההעלאה הראשונה של 2019, שתדחוף את הריבית עד לרמה של 2.75%", אומר ג'ון דונלדסון (John Donaldson). מנהל בכיר ב-Haverford Trust. 

 

רוב גדול של המשתתפים בסקר מסכים שצפויות שתי העלאות ריבית בוודאות בשנת 2019 אך רק כמחצית מהם מאמין שתהיה גם העלאה שלישית. ביחס לסבב הכולל של העלאות הריבית שמוביל הפד (מאז דצמבר 2015), השער שבו הוא צפוי להסתיים לפי ממוצע התשובות לסקר עומד על 3.3%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x