שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

אחרי 10 שנים: גואטה מחזירה את הסטרקצ'רים הסחירים לשוק

רשות ני"ע מקדמת תקנות שיאפשרו מסחר בתעודות התחייבות מובנות, שאחראיות במידה רבה למפולת הגדולה של שוק ההון העולמי ב־2008; יו"ר הרשות ענת גואטה: "המשקיעים והשוק יוכלו ליהנות מהיתרונות תוך צמצום הסיכונים הכרוכים בכל השקעה"

חזי שטרנליכט 13:0316.09.18

כפי שדווח לראשונה ב"כלכליסט", רשות ניירות ערך מחממת מחדש את גזרת מוצרי ההשקעה המובנים ומחזירה אותם לשוק. רשות ניירות ערך הודיעה הבוקר (א') כי פרסמה להערות ציבור הצעה לתקנות שיאפשרו הנפקה לציבור של תעודות התחייבות מובנות, אשר התמורה בגינן נגזרת משינויים בערכם של נכסי בסיס כמו מטבעות, מדדי ניירות ערך וסחורות.

 

לפני 10 שנים, ערב המשבר הכלכלי הגלובלי, נחשב התחום למסוכן וברשות ניירות ערך החליטו להגביר ולהקשיח את הדרישות לשקיפות. החימום המחודש של הגזרה מגיע כיום בשלב הראשון עם אפשרות להשקעה במוצרים מובנים סולידיים, שמוגדרים כמוצרים מובנים סטטיים. בשנים ההן, גברה הביקורת הציבורית על הסטרקצ'רים, והיו אף שהאשימו אותם בקלקולי המערכת הפיננסית ערב המשבר.

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך צילום: אוראל כהן

                     

 

בשיאי הפניקה של ספטמבר ואוקטובר 2008 ובחודשים שלאחריהם, הציבור ביקש לממש גם פקדונות סולידיים ביותר בכל מחיר והתוצאות היו "לא סולידיות" בחלק מהקרים לחלוטין. ברשות ניירות ערך מבצעים היום את ההקלות, תוך ניסיון לאפשר הנפקה של מוצרים סולידיים מאוד בשלב הראשון, ככל הנראה לאחר שהציבור נכווה בהנפקות ההרפתקניות יותר ברותחין, מגיע שלב הכניסה המחודשת במים צוננים.

 

בפקדונות החדשים שיוצעו, חלק מכספי התמורה שיוזרמו בפיקדונות המובנים הסחירים שיונפקו לציבור יופקדו בפקדונות של תאגידים בנקאיים או אצל המבטחים. שאר ההתחייבויות יובטחו בנכסים מגבים במועד של ההנפקה לציבור. לאחר ההשקעה של התמורה של ההנפקה, לא יתאפשר ניהול של הנכסים או קבלת החלטות השקעה לגביהם.

 

בשלב הבא, הכוונה היא לאפשר מוצרים עם רמת סיכון גבוהה מעט יותר. כאשר העיקרון המנחה בפקדון מובנה הוא שהוא נועד לשמור על הקרן, במידה ותרחיש ההשקעה שהוא מגלם בתוכו לא צלח. הפקדון הוא קצוב לזמן, ועשוי להבטיח חלק מהתשואה של מדד מניות מסויים, ואולי גם מדדי מחירים שלא נסחרו עד היום כמו מדד מחירי הדיור של הלמ"ס, או פקדונות ששומרים על ערך מטבעות זרים במונחים מקומיים תוך הצעת חלק מסויים מהריבית שלהם בתמורה.

 

זהו מהלך חדש ובולט, ראשון מסוגו עבור יו"ר רשות ני"ע הנכנסת ענת גואטה כאשר המטרה היא פתיחה מבוקרת של השוק שתתרום לפיתוחו, בד בבד, עם מזעור הסיכון והגברת השקיפות למשקיעים. התקנות החדשות מגדירות קריטריונים לאפיון המוצרים המובנים, ובהן הבטחת הקרן ופשטות המוצר. המוצרים המובנים יונפקו לציבור תחת חוק ניירות ערך ובהתאם יוכפפו לפיקוח כתאגידים מדווחים, פיקוח המתמקד בגילוי המידע למשקיעים, בעיקר בנקודת הזמן שלפני ההנפקה הראשונה.

 

בנוסף, למניעת חשש מפגיעה ביעילות של הבטחת הקרן, תקבע מגבלת זמן לגבי מוצרים עוקבי מדדים, סחורות וחוזים עתידיים ולא תתאפשר הרחבת הסדרה. כמו כן, המנפיק ישקף למשקיע את כל המידע שיאפשר לו למדוד שווי באופן שוטף. כללים אלו לא יחולו על מוצרים עוקבי מטבעות, לגביהם מוצע לקבוע בתקנות מאפיינים שיבטיחו פשטותם.

 

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה אמרה הבוקר כי "הרחבת השוק הציבורי, הגדלת מגוון המוצרים, ועידוד התחרות הם חלק מהיעדים האסטרטגיים שהצבתי לרשות. לכן, ולראשונה מזה עשור, אנחנו פותחים את שוק המוצרים המובנים להשקעה. נעשה זאת בצורה אחראית ומבוקרת, כדי שהמשקיעים והשוק יוכלו ליהנות מהיתרונות תוך צמצום הסיכונים הכרוכים בכל השקעה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x