$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

סכסוך עבודה בפתח וחברי ועד בבורסה מככבים בדו"ח ביקורת

לפי הדו"ח, יש פער גדול בין שעות העבודה המדווחות לשעות בפועל של יו"ר הוועד וחבר נוסף. הוועד: "עקב הכרזת סכסוך עבודה, מיחזרה ההנהלה דו״ח ביקורת שהוצא בעבר"

גולן חזני 07:4716.09.18

האם ממצאים של דו"ח ביקורת של מבקרת הפנים בבורסה הם הסיבה להכרזה על סכסוך עבודה מטעם הוועד? ל"כלכליסט" נודע כי בדו"ח שנערך באחרונה על ידי המבקרת של הבורסה - שמשתמשת בשירותי ביקורת של משרד רואי חשבון חיצוני - ספגו שניים מחברי הוועד הבכירים, היו"ר אורן לרנאו ויוסי בן סימון, ביקורת קשה.

 

 

 

הדו"ח שעסק בנושא השכר, השעות הנוספות והדיווחים של שעון הנוכחות, חשף חוסר התאמה בין שעות העבודה של השניים בפועל לבין השעות שעליהם דיווחו.

 

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב. הוועד דורש חמש משכורות בגין מכירת המניות מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב. הוועד דורש חמש משכורות בגין מכירת המניות צילום: בלומברג

 

 

בנוסף, חשף הדו"ח כי השניים מתוגמלים כך שיחושב להם בשכר מספר שעות רב יותר מהאפשרות במשמרת אחת על פי ההסכם הקיבוצי, כדי שיוכלו ליהנות מהתעריף השנתי הגבוה ביותר. מקורבים לנושא אמרו כי המבקרת בדקה עשרות עובדים במסגרת הבדיקה, וממצאים בהיקף כזה היו רק אצל השניים.

 

לרנאו ובן סימון עובדים כמפעילי מחשב - עבודה שנעשית במשמרות, כשבמשמרות ערב ולילה מדובר בתעריף גבוה יותר. על פי הדו"ח, השניים גם הצמידו שעות עבודה שלהם במסגרת פעילותם בוועד בשעות הצהריים המאוחרות למשמרות הערב, כדי שיוכלו ליהנות מתעריף מוגדל.

 

בהנהלת הבורסה חושדים שהנוהג הזה קיים שנים. ככל הידוע, דו"ח קודם שנערך לפני שנתיים חשף גם הוא ממצאים חריגים נגד השניים באותו נושא, אך הנושא לא טופל, ככל הנראה כחלק מנסיון להשיג שקט תעשייתי. בהנהלת הבורסה יש הסבורים כי לדו"ח וממצאיו היה משקל בהחלטה להכריז על סכסוך עבודה בארגון.

 

הסכסוך שעליו הוכרז לפני כעשרה ימים נומק בהנפקת הבורסה בתל אביב, שאותה מוביל המנכ"ל איתי בן זאב, כחלק מהליך השינוי המבני של הבורסה. במסגרת המהלך נמכרו 71% ממניותיה לגופים זרים, שיוכלו למכור אותן מסוף 2019 או בהנפקה - המוקדם ביניהם.

 

הוועד דורש מענק של חמש משכורות לעובד בגין מכירת המניות, והבטחה תעסוקתית לעשר שנים במקום עד 2021 בהסכם הנוכחי, שנחתם בתחילת 2017. בהנהלת הבורסה מסרבים וטוענים שההסכם שנחתם כולל את כל דרישות העובדים ואין מקום לדרישות חדשות. בתגובה ביטל בן זאב את התוכנית להנפקה עד סוף 2018.

 

מהוועד נמסר כי ‎״בעקבות הכרזת סכסוך עבודה הנוגע להבטחת זכויות העובדים לקראת הנפקת הבורסה, מיחזרה ההנהלה דו״ח ביקורת שכבר הוצא בעבר, בתקופות כהונתם של שני המנכ"לים הקודמים, ונגנז על ידם. ה'דו"ח' הוא דו"ח כללי, שאינו מתייחס לעובדים ספציפיים - ובוודאי שלא מביא טענות כנגד העובדים. ‎דו״ח הביקורת מתייחס לאופן חישוב גמול השעות הנוספות של סקטור עובדי המחשב המועסקים במשמרות, כשבאופן לא מקרי לחלוטין נמנים על סקטור זה שניים מחברי הוועד. ‎גמול השעות הנוספות ואופן חישובן מעוגנים בהסכמים ובהסדרים הקיבוציים. הגמול מחושב ומשולם על ידי ההנהלה בדיוק לפי ההסכמים, ובאופן בו הוא משולם מזה שנים רבות.

 

"הנהלת הבורסה הקפידה להחתים את העובדים על כך שלא יתבעו אותה בגין אי תשלום שכר ואי עמידה בהתחייבויות. ‎הניסיון להלך אימים על חברי הוועד, תוך הדלפת דו״ח ביקורת ממוחזר והפצת מידע שקרי ומשמיץ על העובדים, ללא שנכתב בדו"ח, הינו חלק ממדיניות ההנהלה להתמודד עם סכסוך עבודה בתקשורת, במקום לנהל משא ומתן ענייני ואינטנסיבי לפתרון המחלוקות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x