$
בורסת ת"א

דקה של מסחר באופקו - התרסקות של 35%

המסחר במניה נפתח על מנת שיתאפשר קביעת מחירה לצורך פקיעת האופציות השבועית על מדד ת"א 35; המסחר במניה הופסק ביום שישי אחרי צניחה של 18% בנאסד"ק, על רקע תביעה נגד המנכ"ל פיליפ פרוסט בחשד להרצת מניות

שיר רייטר 17:2713.09.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

מניית חברת הביומד אופקו התרסקה ב-35% בדקה שבה התחדש היום (ה') המסחר במניה, וננעלה ברמה של 1.338 שקלים. המסחר נפתח על מנת שיתאפשר קביעת מחיר למניה לצורך פקיעת האופציות השבועית על מדד ת"א 35, שאיבד היום 0.4%.  בסיכום שבועי ירד המדד ב-0.5%.

מה דעתך על מניית אופקו:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

המסחר במניית אופקו הופסק ביום שישי בבורסת נאסד"ק אחרי צניחה של 18% ולא נפתח אתמול בת"א. זאת בעקבות הודעת רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) כי הגישה לבית משפט פדרלי במנהטן תביעה אזרחית נגד קבוצה של 10 משקיעים, בהם מנכ"ל אופקו פיליפ פרוסט (לשעבר יו"ר טבע) ואיש העסקים בארי הוניג, בגין ביצוע מניפולציה במחירי מניות לאורך כחמש שנים. התביעה הוגשה גם נגד 10 חברות.

אם המסחר במניית אופקו לא היה מתחדש, הפקיעה של האופציות הייתה מחושבת לפי שער הנעילה האחרון של אופקו בתל אביב - שלא כולל את הירידה בגלל חקירת הרשות לניירות ערך בארה"ב. מצב שעלול ליצור עיוות גדול, כיוון שהפקיעה של האופציות לא הייתה כוללת את השפעת ירידת המחיר של המניה.

 

פיליפ פרוסט מנכ"ל אופקו פיליפ פרוסט מנכ"ל אופקו

          

לפי הודעת הרשות, קבוצת המשקיעים מדרום פלורידה, בהובלת הוניג, רכשה כמויות גדולות של מניות של שלוש חברות, וקיבלה הנחות גדולות; לאחר מכן, גרמו המשקיעים לעלייה במחיר המניה באמצעות מסחר מניפולטיבי ופרסומים באתרים שונים כמו Seeking Alpha, וכן צעדים לא חוקיים אחרים.

 

הרשות ציינה כי מדובר ב"מקרים קלאסיים של הונאה בסגנון pump-and-dump", כשהוניג עומד בראשה ומבצע את התיאומים עם השותפים האחרים בה. לפי הרשות, הפעולות המיוחסות "גרמו נזק משמעותי למשקיעים שנותרו עם מניות חסרות ערך".

 

אופקו נרשמה למסחר בבורסה בתל אביב ב־2013 לאחר מיזוג עם חברת פרולור הישראלית. באפריל השנה הודיעה כי תעזוב את הבורסה - אך כעבור שבועיים הודיעה כי משכה את בקשתה להימחק מהבורסה. פרוסט שימש כיו"ר טבע במשך יותר מארבע שנים עד עזיבתו בדצמבר 2014.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x