$
מט"ח וסחורות

"הסנקציות על איראן עשויות לשלוח את מחיר הנפט ל-100 דולר לחבית"

כך לדברי מומחה האנרגיה פריידון פשרקי שהתראיין ל-CNBC; לדבריו, "האחריות לעליית המחירים היא על ממשל טראמפ, ואי אפשר לעשות דבר בעניין"

שירות כלכליסט 12:0111.09.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שק ההון של כלכליסט

 

הסנקציות האמריקאיות על תעשיית הנפט האיראנית, שאמורות להיכנס לתוקף בנובמבר, עשויות להביא לעלייה של מחירי הנפט ליותר מ-100 דולר לחבית, כך אומר מומחה בתחום האנרגיה. הבוקר נסחר הנפט מסוג WTI בעלייה של 0.5% לרמה של 67.9 דולר לחבית.

 

 

 

"ללא הסנקציות, המחירים היו מגיעים ל-70 דולר לחבית או קצת פחות. אך כעת איום הסנקציות הוא אמיתי ואמור להתממש תוך פחות מחודשיים, מה שיביא למחירים גבוהים בהרבה", כך אמר פריידון פשרקי, מייסד ויו"ר חברת הייעוץ FACTS Global Energy ל-CNBC, "האחריות לעליית המחירים היא על ממשל טראמפ, ואי אפשר לעשות דבר בעניין".

 

 

 צילום: בלומברג

 

החלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפרוש מהסכם הגרעיון עם איראן הביאה להטלתן מחדש של סנקציות על מגזרי הפיננסים, הרכב, התעופה והמתכות של איראן. מחלקת המדינה האמריקאית קבעה את ה-4 בנובמבר כאולטימטום לרוכשי נפט איראני להפסיק לסחור עם איראן אם ברצונם להימנע מהסנקציות האמריקאיות.

 

איראן היא כיום אחת מיצואניות הנפט הגדולות בעולם. לפי פשרקי, חסימת האספקה האיראנית באופן מוחלט צפויה להעלות את מחירי הנפט אל מעל ל-100 לחבית כיוון שיצרניות אחרות לא יוכלו למלא בקלות את המחסור שייווצר.

 

טראמפ צייץ ביולי בטוויטר שמחירי האנרגיה גבוהים מדי, ודחק בארגון המדינות יצרניות הנפט (אופ"ק) להוריד את המחירים. אך אופ"ק ורוסיה לא מחזיקות ביכולות להאיץ בהרבה את קצב התפוקה הנוכחי שלהן.

 

יצרניות הפצלים האמריקאיות מתקרבות כעת גם הן למקסימום התפוקה שלהן, לפי פשרקי. לכן, לדבריו, "אין אמת בטענה שהפצלים אמריקאיים יכולים למלא את החלל שנוצר, ויכולת ההשפעה שלהם היא אפסית".

 

 

 

מתי יגיע מחיר החבית ל-100 דולר? שאלה זאת תלויה במהירות בה יגיעו ארה"ב וסין להסכמה במחלוקות המסחריות שביניהן, כך מאמין פשרקי. החיכוך המתמשך בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם, הכולל הטלת מכסים הדדית, מוביל לחששות בשווקים, שאם יובילו להאטה של הכלכלה העולמית, לדבר תהיה גם על תעשיות הנפט והגז. עם זאת לדבריו, "אם תוסדר המחלוקת בין ארה"ב לסין, יש כיוון אחד אליו יכול מחיר הנפט לזוז: למעלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x