$
שווקי חו"ל

מנכ"ל אופקו פיליפ פרוסט מואשם בהרצת מניות - החברה התרסקה ב-18% בנאסד"ק והמסחר בה הופסק

אופקו נסחרת גם בבורסה בתל אביב; לפי התביעה שהגישה רשות ני"ע האמריקאית, קבוצה של 10 משקיעים, בהם פרוסט, לשעבר יו"ר טבע, הריצה מניות של כמה חברות - וגרפה רווח של 27 מיליון דולר לאורך כחמש שנים; באופקו תוקפים את הרשות וטוענים שהתביעה כוללת אי דיוקים רבים

שירות כלכליסט 23:3507.09.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון של כלכליסט

 

מניית חברת הביומד אופקו צנחה הערב (ו') ב-18% בבורסת נאסד"ק והמסחר בה הופסק. החברה נסחרת גם בבורסת תל אביב. ברקע לצניחה: הודעת רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) כי הגישה לבית משפט פדרלי במנהטן כתב אישום נגד קבוצה של 10 משקיעים, בהם מנכ"ל אופקו פיליפ פרוסט (לשעבר יו"ר טבע) ואיש העסקים בארי הוניג, בגין ביצוע מניפולציה במחירי מניות לאורך כחמש שנים. התביעה הוגשה גם נגד 10 חברות.

 

 

 

לפי הודעת הרשות, קבוצת המשקיעים מדרום פלורידה, בהובלת הוניג, רכשה כמויות גדולות של מניות של שלוש חברות, וקיבלה הנחות גדולות; לאחר מכן, גרמו המשקיעים לעלייה במחיר המניה באמצעות מסחר מניפולטיבי ופרסומים באתרים שונים כמו Seeking Alpha, וכן צעדים לא חוקיים אחרים. לפי הודעת הרשות, מדובר ב"מקרים קלאסיים של הונאה בסגנון pump-and-dump", כשהוניג עומד בראשה ומבצע את התיאומים עם השותפים האחרים בה. לפי הרשות, הפעולות המיוחסות "גרמו נזק משמעותי למשקיעים שנותרו עם מניות חסרות ערך".

 

 "פיננשל טיימס" פרסם הלילה כי שתיים מהחברות המדוברות הן MabVax Therapeutics ו- Biozone, כך לפי הכותרות החלקיות שפורסמו ב-Seeking Alpha המצוינות בכתב האישום. שתי הכתבות, שנכתבו על ידי נאשמים בתביעה, קידמו את האינטרסים של אופקו בחברות. החברה השלישית שהייתה מעורבת בתרמית היא ככל הנראה MGT קפיטל אינווסטמנטס, חברת אבטחת סייבר שהייתה בעבר בבעלות ג'ון מקפי, היזם השנוי במחלוקת שעומד מאחורי תוכנת האנטי וירוס מקפי. הוא עזב את החברה בינואר השנה לאחר שפרש כבר באוגוסט מתפקיד המנכ"ל. לפי התביעה, הונינג ושלושה נאשמים נוספים, לא כולל פרוסט, ניצלו את מעורבותו של מקפי ב-MGT כדי להעלות את שווי המניות של החברה.

פיליפ פרוסט פיליפ פרוסט צילום: יובל חן

 

בסך הכל, בעקבות פעולות אלה גרפה קבוצת המשקיעים רווח של 27 מיליון דולר בשנים 2013 עד 2018. לפי ההערכות, פרוסט בן ה-82, שהונו האישי מוערך ב-2.6 מיליארד דולר, גרף לכיסו 1.1 מיליון דולר בעקבות ביצוע ההונאה. הוא מואשם כי השתתף בלפחות שתיים משלוש הרצות המניות.

 

 

מה דעתך על מניית אופקו הלת' (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

אופקו מסרה בתגובה כי "ה-SEC לא הגישה התראה לפני הגשת התביעה, שכוללת אי דיוקים חמורים. אם ברשות ני"ע היו מצייתים להליכים שהם קבעו, אופקו ופרוסט היו שמחים לספק להם מידע שהיה עוזר לענות על כמה מהשאלות שעלו בתביעה, כך שניתן היה למנוע את הגשתה. אופקו ופרוסט תמיד התגאו בכך שהם מצייתים לנהלי השקיפות הפיננסית בסטנדרטים הגבוהים ביותר, והם בטוחים שברגע שתושלם חקירה הולמת ועובדות המקרה ייחשפו לגמרי, הפרשה הזו תסתיים לטובה". החברה הוסיפה כי התביעה לא כוללת שום האשמות בנוגע להתנהלות הפיננסית של אופקו, להצהרות הפיננסיות או להתנהלות העסקית של החברה. הוניג לא מסר תגובה לדברים.

 

רוברט לאד, מנכ"ל MGT ואחד הנאשמים בפרשה, לא הגיב לדברים. התביעה אינה מייחסת למקפי או לחברות שהמניות שלהם היו מעורבות, מעשים לא חוקיים.

  

אופקו נרשמה למסחר בבורסה בתל אביב ב־2013 לאחר מיזוג עם חברת פרולור הישראלית. באפריל השנה הודיעה כי תעזוב את הבורסה - אך כעבור שבועיים הודיעה כי משכה את בקשתה להימחק מהבורסה. פרוסט שימש כיו"ר טבע במשך יותר מארבע שנים עד עזיבתו בדצמבר 2014.

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x