$
שווקי חו"ל

סערה בארה"ב בעקבות החלטה שיווקית מפתיעה של נייקי

ענקית לבוש הספורט בחרה בשחקן הפוטבול לשעבר קולין קאפרניק לפרזנטור שלה - לאחר שהוביל מחאה נרחבת של שחקנים שישבו בעת ההימנון במחאה על הגזענות המשטרתית. קאפרניק עורר סערה ציבורית בארה"ב ונחשב בעיני רבים לבוגד

מיקי גרינפלד 17:5904.09.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט 

 

בהמשך לסערה ברשתות החברתיות - השוק לא אוהב את ההחלטה השיווקית המפתיעה של נייקיומוריד את מניית החברה הנסחרת בבורסה של ניו יורק, בשיעור של מעל 2.5%.  

ענקית אופנת ומוצרי הספורט - המובילה בעולם בתחומים אלה - החליטה בסוף השבוע שקולין קאפרניק, לשעבר קווטרבק בקבוצת הפוטבול סן פרנסיסקו פורטי ניינרס, יוביל את הקמפיין החדש שלה המציין 30 שנה לסלוגן המוכר 'Just do it'. 

 

 

ההחלטה של נייקי מעוררת סערה בארה"ב וזוכה לעשרות אלפי תגובות, משני הצדדים - של תמיכה גדולה וביקורת חריפה, שכן קאפרניק הוא דמות שנויה במחלוקת במדינה. בשעה שרבים רואים בו גיבור של ממש יש ככל הנראה מספר דומה של אזרחים שמבחינתם קאפרניק הוא סוג של בוגד, במה ש"מייצגת" ארה"ב, בדגל שלה, ובעיקר בחיילים שלה, בהווה ובעבר. 

 

ברקע לסערה סביב קאפרניק, ההחלטה שקיבל לפני שנתיים, אז בתפקיד ק"ב מחליף בניינרס, לכרוע ברך בזמן שירת ההמנון הנהוגה לפני המשחקים. הוא הסביר זאת כצעד של מחאה נגד תופעת הגזענות במשטרה האמריקאית שלטענת רבים פוגעת ואף הורגת אזרחים אפרו אמריקאית חפים מפשע.

 

קולין קאפרניק בכרזה של נייקי קולין קאפרניק בכרזה של נייקי קרדיט: נייקי

  

מה דעתך על מניית NIKE:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

למוחים בהחלט היה ועדיין יש קייס רציני. אלפי עדויות ולא מעט סרטוני וידאו מתעדים תמונת מצב קשה של יחס פוגעני ואלים מצד שוטרים כלפי אפרו אמריקאים, ובמקרים חריגים מעשי רצח של ממש - בעבר ובהווה. אבל השאלה אם המוחים צודקים או לא היא פחות רלבנטית עבור רבים. מבחינתם, גם אם יש צורך בשינוי, אין הדבר מצדיק את חילול ה"קודש" של ההמנון והדגל, והטיעון המנצח - את הפגיעה בחיילי צבא ארה"ב (העובדה שיוצאי צבא רבים הביעו תמיכה במחאה אינה רלבנטית לצד המתנגד). 

 

לקאפרניק הצטרפו שחקנים רבים - בעיקר אפרו אמריקאים אך לא רק - והמחאה התרחבה לרחבי הליגה כולה. ההתפתחויות הבהילו את הנהלת הליגה וחלק מהבעלים שחששו בעיקר מהפגיעה הצפויה בהכנסות לנוכח ההתנגדות העזה של רבים מתושבי ארה"ב למחאת השחקנים. הנושא הפך לאחד המדוברים ביותר בפוליטיקה האמריקאית בשנתיים החולפות ונושא לדיון בכמעט כל מפגש פוליטי לקראת בחירות האמצע.

 

בארה"ב מתנהל כאמור ויכוח סוער על צדקת דרכם של המוחים - כאשר הנשיא טראמפ נכנס כמובן לקלחת ותקף בחריפות כמה וכמה פעמים את השחקנים ואף קרא לקבוצות לזרוק את השחקנים המוחים מהמגרשים. אף שהמחאה נמשכת (גם אם שינתה את פניה), קאפרניק עצמו לא זכה לקבל זימון לאף אחת מקבוצות הפוטבול השנה בתקופת האימונים המקדימים, גם לא למבחנים לתפקיד המחליף (העונה עצמה מתחילה ביום חמישי הקרוב) ואף הגיש תביעת בוררות בעניין נגד הנהלת הליגה.

 

הליגה בינתיים הגיעה בקיץ האחרון להסדר מוסכם עם השחקנים לפיו שחקן שמעוניין למחות יעשה זאת פשוט באמצעות הימנעותו מלצאת לאיצטדיון בעת נגינת ההמנון. למרות ההסכמות, בחלק מהקבוצות החליטו להתיר לשחקנים לפעול בדרך המתאימה להם.

 

לדברי אלניסט אופנהיימר בריאן נגל (Brian Nage), לפגיעה בטווח הקצר מהקמפיין בכיכובו של קאפרניק יש משקל פחות משמעותי מול הכוח הטמון במסר שהיא מעבירה, כולל לאתלטים שאותם היא מייצגת. "ללא ספק, ההחלטה של נייקי להבליט את קאפרניק בקמפיין האחרון שלה יעורר דיון בקרב המעגל של הספורטאים ואף מעבר לכך. העמדה שלנו: אנו משבחים את נייקי על הנכונות שלה לקחת חלק בקמפיין שהולך על הקצה, מסוכן יותר, בזמן שהיא מרעננת את הסלוגן בן ה-30 'Just Do it"'.

 

 

 

במרכז: קולין קאפרניק (במרכז) כורע בעת נגינת ההימנון במרכז: קולין קאפרניק (במרכז) כורע בעת נגינת ההימנון צילום: אי פי איי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x