$
בורסת ת"א

פינטו: "ההודעה של אריסון הפתיעה אותי"

מנכ"ל בנק הפועלים אמר את הדברים בשיחה עם עיתונאים היום לאחר הודעתה של שרי אריסון על מימוש מניותיה בבנק: "היא לא היתה מעורבת בניהול הבנק. היתה מגיעה פעם בשנה-שנתיים להרמת כוסית. הבנק חזק ויציב"

גולן חזני, רחלי בינדמן וצבי זרחיה 10:2404.09.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

"ההודעה של שרי אריסון הפתיעה אותי למרות שזה היה באוויר", כך אמר הבוקר (ג') אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים בשיחה עם עיתונאים לאחר ההודעה הדרמטית של שרי אריסון על מימוש מניותיה בבנק הפועלים. "הדירקטוריום מטעמה התפטרו היום והנהלת הבנק והמנכ"ל תמשיך בהרכבה הנוכחי. הדירקטוריון ימנה מעתה ועד למינוי מחליפים – שבעה חברים במקום עשרה".

 

להערכת פינטו, מכירת מניות הפועלים שבידי אריסון תצא לדרך רק לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי, על רקע מידע פנים חלקי שברשות בעלת השליטה.

 

 

 

פינטו המשיך: "אריסון לא היתה מעורבת בניהול הבנק. היא היתה מגיעה פעם בשנה-שנתיים לתערוכות והרמת כוסית. הבנק פועל תחת מימשל תאגידי הדוק והפעילות שלי ושל ההנהלה חופשית עם פיקוח הדוק של בנק ישראל. אתם רואים את התוצאות של הבנק, כולל ברבעון האחרון כשבנטרול הפרשה של מאה מיליון שקל לחקירה האמריקנית הגיע הרווח למיליארד שקל והיה הגבוה במערכת הבנקאית".

 

מימין: שרי אריסון ואריק פינטו מימין: שרי אריסון ואריק פינטו צילום: אוראל כהן

 

פינטו הודה לאריסון על תרומתה ופועלה בבנק ואמר, "יש לי הערכה רבה אליה. היא אדם ערכי וטוב".

 

מבחינת המשמעויות של המהלך אמר פינטו: "בנק הפועלים הוא בנק חזק, יציב, איתן. אני פועל לילות כימים להביא לסיומה של החקירה האמריקאית. יש הון אנושי מעולה. ההנהלה תמשיך בפעילותה השוטפת. אנחנו בעיצומו של תהליך גיבוש אסטרטגיה לחפש מנועי צמיחה חדשים. מבחינתי האישית כמנכ"ל לא רואה שינוי לא לפני ולא אחרי. מרגע תחילת כהונתי אני פועל לטובת בעלי המניות של הבנק".

 

על תהליך מכירת ישרכארט אמר פינטו כי לא יהיה שום שינוי "השיקולים בנוגע לישרכארט היו וישארו טובת הבנק ובעלי המניות. אין שום שינוי. גם בגיבוש התכנית האסטרטגית לא יחול שינוי כלשהו".

 

על העובדה שלא נמצא רוכש לבנק שיהיה מוכן לשלם פרמיית שליטה, אמר פינטו: "הבנק הוא בנק חזק. הביצועים שלו מצויינים. לגבי רוכשים למערכת הבנקאית בכלל זה נעוץ בגורמים אחרים. אולי קשור לקבוצת אריסון, אבל לא לבנק. התקופה היא לא קלה בהיבטים רגולטורים וחקיקה רגולטורית ויכול להיות שזה גם משפיע".

 

האם היציאה של קבוצת אריסון עשויה להשפיע על מדיניות הדיבידנד?

"ממש לא. אני הגדלתי את הדיבידנד מ-20% ל-40%"

 

"אחד הארועים המשמעותיים ביותר בהקשר של הריכוזיות הפיננסית"

 

בתוך כך, חברת ועדת החקירה הפרלמנטרית לבחינת האשראי לטייקונים, הח"כית איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) מסרה בתגובה לאישור שניתן לבעלת השליטה בבנק הפועלים לפזר את השליטה כי: ״מדובר באחד הארועים המשמעותיים ביותר בהקשר של הריכוזיות הפיננסית. לצד החשיבות של ההיתר שניתן על ידי בנק ישראל, יש לתת את הדעת לכך שגם החלופה של שלטון מנהלים במקום שלטון בעלים, מחייבת את חיזוק הממשל התאגידי בבנק ולוודא שהדירקטוריון יהיה חזק ועצמאי דיו על מנת שיוכל לבצע את משימת הפיקוח כראוי".

 

נחמיאס ורבין הוסיפה כי "לאחרונה למפקחת על הבנקים, על מנת שתהליך בחירת הדירקטורים לבנקים ללא גרעין שליטה בוועדה בראשות השופט משה גל תהיה שקופה לציבור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x