שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

גידול בצריכת הגז הכפיל את הרווח הנקי של נתג"ז

עמד ברבעון השני על 19.3 מיליון שקל, ונובע גם מירידה בהוצאות המימון של החברה; במקביל מסתמנת פשרה בסכסוך בינה ובין חברת החשמל בנושא תשלומי ההעברה

ליאור גוטמן 22:3930.08.18
חברת נתיבי גז (נתג"ז) סיימה את הרבעון השני של 2018 ברווח נקי של כ-19.3 מיליון שקל. זאת לעומת רווח נקי של כ-9.4 מיליון שקל שהושג ברבעון השני של שנת 2017 - כך עולה הערב (ה') עם פרסום דו"חות החברה.

 

 

 

נתיבי גז הוקמה בתחילת העשור הקודם, בהמשך לגילוי מאגרי הגז בים התיכון. החברה היא מונופול בתחומה, מוחזקת כולה על ידי הממשלה ומפוקחת על ידי משרד האנרגיה. עיקר מטרותיה הם הקמה, פיתוח ושדרוג מערכת הולכת הגז הטבעי הפנים־ארצית.

 

 

הנחת צינור גז טבעי של נתג"ז הנחת צינור גז טבעי של נתג"ז

 

הכנסות החברה, שהן תולדה של תשלומי תשתית והעברה שהחברה מקבלת מהלקוחות השונים, הסתכמו ברבעון השני בכ-145.78 מיליון שקל, גידול של כ-6.2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד (הכנסות של כ-137.2 מיליון שקל), פועל יוצא של הגידול בצריכת גז שרשם הרבעון שיא חדש עם היקף צריכה מקומי של כ-2.6 מיליארד מ"ק. מנגד, הרווח התפעולי של החברה הסתכם בכ-57.4 מיליון שקל, ירידה של כ-1.4% לעומת הרבעון השני של 2017 (כ-58.2 מיליון שקל). בחברה מייחסים את הירידה לגידול בפחת של צנרת ההולכה הארצית כמו גם בהוצאות הקמה של מקטעי צנרת חדשים.

 

בצד היותר חיובי של הדו"חות הוצאות המימון הסתכמו בכ-32.3 מיליון שקל בלבד, ירידה לעומת סך הוצאות מימון בהיקף של כ-45.8 מיליון שקל בשנה שעברה. בחברה מייחסים את הירידה בהוצאות המימון להפרשי שער וריבית כמו גם שיפור בתנאי האשראי לטווח ארוך שהחברה נוטלת.

 

במסגרת הדו"ח מדוות נתג"ז על פשרה שמתגבשת בינה לבין חברת החשמל על תשלומי העברה. מדובר בסכסוך ישן שנחשף בשנה שעברה ב"כלכליסט", במסגרתו דרשה נתג"ז מחברת החשמל תוספת תשלום של כ-25 מיליון שקל עבור הזרמה גבוהה של גז לייצור חשמל, והאחרונה סירבה לשלם. מעיון בדו"ח עולה שהפשרה המסתמנת (ושזקוקה עדיין לאישורים רגולטוריים) היא שחברת החשמל תשלם כ-19 מיליון שקל (כולל מע"מ), ובנוסף תתחייב לשלם תוספת עמלת שימוש בצנרת באם קיבולת ההזרמה שלה שוב תגדל מעבר לחוזה בין הצדדים.

 

 

 

עוד מדווחת החברה שהיא קיבלה משר האנרגיה יובל שטייניץ כתב הרחבה על סמכויותיה, ומעבר למערכת ההולכה היבשתית החברה תהיה אחראית גם על המקטע הימי שיחבר את מאגרי הגז החדשים לחוף, לרבות אלו של מאגרי כריש ותנין. עלות ההשקעה במקטע הימי תגיע לכ-100 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x