$
בורסת ת"א

מיזם CAR2GO מדליק נורית אזהרה בלוח המחוונים של שגריר

פעילות גרירת הרכב המסורתית של הקבוצה סוחבת על גבה את מיזם הרכב השיתופי להשכרה, שחתך ב־50% את הרווח התפעולי שלה בינואר־יוני ל־6.3 מיליון שקל. הרווח הנקי נחתך ב־59%, ל־3.8 מיליון שקל, והמניה איבדה 5.5% משווייה

חזי שטרנליכט 09:0128.08.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

לאחר שנה מוצלחת ורווחית, נראה כי הפעילות השיתופית של השכרת רכבים לתקופות קצרות – CAR2GO – של קבוצת שגריר, החלה להסב לקבוצה הפסדים תפעוליים ולחתוך את הרווח הנקי שלה. כך עולה מדו"חות הרבעון השני של שגריר.

זוהי יריית פתיחה שלילית למנכ"ל החדש של קבוצת שגריר, דוד מיכאל, שמונה לתפקיד בחודש מרץ השנה במקומו של יוסי רגב. בעקבות פרסום הדו"חות איבדה אתמול (ב') מניית שגריר 5.5% משווייה בתל אביב, והשלימה צניחה של 24% מתחילת השנה.

     

מכונית של CAR2GO. גם הפעילות בתל אביב רשמה ירידה ברווחיות מכונית של CAR2GO. גם הפעילות בתל אביב רשמה ירידה ברווחיות צילום: CAR2GO

            

 

קבוצת שגריר מחלקת את תחומי הפעילות שלה לשני סוגים. הראשון הוא תחום השירותים לחברות הביטוח, שכולל את פעילות הגרירה ושירותי הדרך לכלי רכב. תחום זה נחשב למנוע מסורתי שממשיך לייצר לקבוצה רווח תפעולי. התחום השני הוא תחום "שיתוף והשכרת רכבים" שבו נכללת פעילות CAR2GO שפועלת בעיקר בתל אביב. ברבעון השני של 2018 עמדו הכנסות החברה מתחום השירותים לחברות הביטוח על 46.2 מיליון שקל, בדומה להכנסות ברבעון המקביל. הרווח התפעולי מתחום פעילות זה עמד על כ־4.2 מיליון שקל.

 

מנגד, תחום הפעילות של CAR2GO רשם הכנסות של 9.74 מיליון שקל ברבעון השני והסב לחברה הפסד תפעולי של 1.96 מיליון שקל. כאשר במבט על המחצית הראשונה של 2018 הרי שמדובר על הכנסות של 19 מיליון שקל מ־CAR2GO והפסד תפעולי של 2.46 מיליון שקל.

      

            

את 2017, לעומת זאת, חתם תחום הפעילות של CAR2GO ברווחיות גבוהה עם הכנסות של 34.3 מיליון שקל ורווח נקי של 8.33 מיליון שקל, שיעור רווחיות גבוה של כ־24%.

 

וכך, ההכנסות של קבוצת שגריר בינואר־יוני 2018 רשמו עלייה של 5.4% לעומת התקופה המקבילה, ל־113.3 מיליון שקל, אולם הרווח התפעולי נחתך ב־50% לעומת התקופה המקבילה ל־6.35 מיליון שקל, זאת בשל ההפסד שהסבה הפעילות של CAR2GO.

 

ההרעה בפעילות של CAR2GO השפיעה, כמובן, גם על הרווח הנקי שצנח ב־59% לעומת ינואר־יוני 2017, ל־3.8 מיליון שקל. אך חרף הנפילה החדה ברווח הנקי שגריר הודיעה על חלוקת דיבידנד של 900 אלף שקל, כאשר ב־7 חלוקות הדיבידנד האחרונות, כולל הנוכחית, חילקה החברה רווחים בהיקף מצטבר של כ־10.7 מיליון שקל.

 

קבוצת שגריר נכנסה להשקעה ב־CAR2GO ב־2015, ובסוף יולי השנה היא רכשה נתח נוסף (9.2%) ממניות המיזם – לפי שווי של 40 מיליון שקל למיזם – במחיר היקר ב־45% מהמחיר שבו נכנסה לראשונה להשקעה.

 

בקבוצת שגריר, שנשלטת על ידי בני משפחת דותן ויוסי בן שלום, תולים את ההרעה בביצועים העסקיים של CAR2GO בעלייה בהוצאות התפעוליות של החברה. לדבריהם, CAR2GO נמצאת בתנופת התרחבות לערים חיפה, ראשון לציון, ירושלים וגם בחו"ל, באי מלטה. בנוסף, מיזם של השכרת אופניים שיתופיים – מובייק – שהחברה החלה השנה, מתאפיין בשלב ראשוני של הקמת תשתיות ומיעוט במנויים, שגם השפיע לשלילה על התוצאות.

 

אלא שלא רק ההתרחבות לערים חדשות והכניסה לתחום של השכרת אופניים השפיעה לשלילה, גם הפעילות בעיר תל אביב ספגה הרעה במונחים עסקיים. לפי החברה, "נרשמה ירידה ברווחיות הפעלת מערך הרכב השיתופי בתל אביב בעקבות המעבר לשלב התפעולי והעלייה בעלויות ניהול ותפעול המערך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x