$
בורסת ת"א

פרשנות

איפה השקיפות? מזרחי צריך לחשוף את המסמך האמריקאי המלא לאלתר

הבוקר חשף "כלכליסט" את המסמך, שמפרט כיצד סייע מזרחי טפחות ללקוחותיו בארה"ב להעלים מס; ואולם בממשל תאגידי תקין ושקוף, הבנק היה צריך לפרסם את המסמך ביוזמתו בהודעה מסודרת לבורסה

רחלי בינדמן 13:5627.08.18

המסמך של משרד המשפטים האמריקאי שנחשף הבוקר ב"כלכליסט", ומפרט כיצד בנק מזרחי טפחות סייע ללקוחותיו האמריקאים להעלים מסים, לא היה צריך לבוא לאוויר העולם באמצעות חשיפה עיתונאית. בממשל תאגידי תקין ושקוף, בנק מזרחי היה צריך לפרסם את המסמך ביוזמתו בהודעה מסודרת לבורסה.  

מזרחי טפחות אינו עסק פרטי. הוא חברה ציבורית הנסחרת בבורסה ולו בעלי מניות מיעוט והתוכן של מסמך זה עשוי להשפיע על השיקולים שלהם ביחס להמשך החזקה במניה ולגבי הערכת שוויה. במזרחי טוענים כמובן כי מדובר בטיוטה במסגרת משא ומתן, ואמנם גם בבנק לאומי טיוטה שכזו לא פורסמה אלא כאשר נחתם ההסדר הסופי.

 

אלא ש"טיוטה" זו הגדרה שרחוקה מלהיות מדויקת. מדובר במסמך עובדתי, יבש וקשיח – הצעה רשמית להסדר. כפי שמצאו לנכון במזרחי לדווח לבורסה על החלטתם לדחות את הסדר הפשרה שהוצע ע"י האמריקאים, ובתוך כך גם את הסכום שדורשים האמריקאים (342 מיליון דולר) - כך היה עליהם לנהוג גם במסמך הנ"ל. אין דינו שונה מדין סכום הכופר שדורשים האמריקאים. ההבדל היחיד הוא שהמסמך הזה קצת פחות נוח לבנק. אם המסמך סודי, גם הסכום צריך היה להיות סודי.

 

השאלה הגדולה היא כמובן לא ההחלטה של מזרחי שלא לפרסם את המסמך המלא ורק לציין את דבר קיומו בדיווח לקוני באישון לילה - אלא איפה רשות ניירות ערך? הרשות צריכה לדאוג לטובת ציבור בעלי המניות ולשקיפות מלאה של מידע שיאפשר למשקיעים לקבל החלטת השקעה מושכלת. אי פרסום המסמך אף עלול לפתוח פתח לתביעות מצד בעלי המניות על מידע חסר. האם היה שיח בין הרשות לבנק מזרחי בטרם ההחלטה שלא לפרסם? קשה שלא לתהות אם מי שנתן את הגיבוי למזרחי באי הפרסום הוא בנק ישראל, שמצידו איפשר לרשות להימנע מלדרוש את פרסומו.

 

מסמך העובדות חושף למשל כיצד בנק ישראל ביצע ביקורת במזרחי איי קיימן שבה גילה כשלים חריפים בסוגיות הקשורות להלבנת הון ואף קנס את הבנק בסכום של כמעט מיליון דולר. אמנם דבר הקנס פורסם בזמן אמת (2012) אלא שהמידע סביב נשוא הביקורת והממצאים לא פורסם. אין זו הפעם הראשונה אם כן שבנק ישראל "שומר" על הבנקים בכל הנוגע לחובות הדיווח לציבור המשקיעים ולציבור הלקוחות של הבנק.

 

ברור כמובן שיש לבצע איזון אינטרסים בין חובת השקיפות לבעלי המניות ולציבור הלקוחות לבין יציבות הבנק, אך נראה שהפעם חובת השקיפות גוברת.

 

ראוי שבנק מזרחי יפרסם את המסמך המלא לאלתר. ואם הוא לא נכון לעשות זאת לבדו, כדאי שהמפקחת את הבנקים חדווה בר וראש רשות ניירות ערך ענת גואטה יסבירו לבנק מה הוא צריך לעשות. 

מנכ"ל מזרחי אלדד פרשר מנכ"ל מזרחי אלדד פרשר צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x