$
בורסת ת"א

המומחה הכלכלי: "שווי הפטור מאחריות ללב לבייב גבוה מערך הצעתו למחזיקים"

חוות דעת שהוגשה לבית המשפט קובעת כי לאור תביעה נגזרת שטוענת להפסד של 22 מיליון דולר ותמורה עודפת של 8.3 מיליון שקל למחזיקים, שווי הפטור ללבייב גבוה מהתמורה שהציע להם

יניב רחימי 08:0827.08.18

חוות דעת מומחה שהוגשה אתמול לבית המשפט מעמידה בסכנה את הפטור מתביעות שקיבל בעל השליטה באפריקה השקעות לב לבייב, במסגרת הסדר החוב שאישרו מחזיקי האג"ח. "הערך הכלכלי המשוער של הפטור מאחריות לבעל השליטה, בהתחשב בקיומה של התביעה הנגזרת, גבוה מהתמורה הנאמדת בהצעתו למחזיקי האג"ח", כתב המומחה עמנואל אבנר. 

בנובמבר 2017 לבייב התחייב לרכוש מנאמני האג"ח את כל האופציות של אפי פיתוח תמורת 18 מיליון שקל. לבייב גם התחייב לסייע באיתור רוכש לקרקע ברוסיה, ששועבדה למחזיקים. אם המאמצים לא יצלחו, הנאמנים יורשו לחייבו לרכוש את הקרקע ב־20 מיליון שקל.

 

לפני כחודש קיבל המומחה הכלכלי מכתב מעו"ד רון ברקמן, המייצג את לבייב, ובו בקשה לעדכן את חוות הדעת בכל הקשור לאומדן שווי ההתחייבות לרכישת האופציות הללו. זאת בטענה שהשווי ההוגן של האופציות צנח משמעותית. לפי חוות הדעת המעודכנת, השווי ההוגן של האופציות למניות אפי פיתוח הוא 9.7 מיליון שקל. לבייב התחייב לרכוש אותן ב־18 מיליון שקל, ולפיכך הצעתו מגלמת תמורה עודפת של 8.3 מיליון שקל למחזיקים.

 

אבנר מתייחס גם לתמורה שמקבל בעל השליטה באפריקה מהנושים — הפטור מתביעות. נגד אפריקה עומדת תביעה נגזרת שניהולה אושר בבית המשפט המחוזי וכן בבית המשפט העליון. בלב התביעה: עסקה שבה רכשה אפריקה השקעות קרקע בז'פרוז'יה שבאוקראינה תמורת 22 מיליון דולר. לפי התביעה, כבר בדו"חות לסיכום 2010 הופחתה הקרקע במלואה והשווי שלה הועמד על אפס. לפיכך, נטען, נגרם לאפריקה הפסד של 22 מיליון דולר.

 

בחוות הדעת מינואר טען אבנר שהפטור מוצע אף שהתביעות הנגזרות שעומדות נגד החברה עשויות להיטיב עמה ועם נושיה. עוד נטען שלבייב מבקש פטור מבלי לשלם עבורו כל תמורה. אבנר ציין כי בצל הטענה להפסד של 22 מיליון דולר ותמורה עודפת של 8.3 מיליון שקל למחזיקים, הערך הכלכלי המשוער של הפטור מתביעות גבוה מהתמורה שנגזרת מההצעה של לבייב.

 

מסקנה זו תואמת עמדה שהשמיע נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, בדיון במרץ השנה, שבו אמר: "לא השתכנעתי שצריך לתת פטור מתביעות ללבייב". אורנשטיין יידרש להכריע ביום רביעי הקרוב אם לקבל את הכרעת המחזיקים באפריקה, שאישרו את הסדר החוב פה אחד, כולל הפטור ללבייב, אחרי ששמעו את טענות התביעה הנגזרת; או לחילופין, שלא לאשר את ההסדר על רקע הפטור.

 

חוות הדעת התייחסה גם לשינויים בהצעת הסדר החוב הסופית שהגיש מוטי בן־משה ובשווי האחזקות העיקריות של אפריקה. לפי אבנר, מאז חוות הדעת המקורית עלה שווי אפריקה נכסים ושוויין של אפריקה מגורים ודניה סיבוס ירד. בשורה התחתונה קבע: "אין בשינויים הללו כדי לפגוע מהותית בכדאיות הצעת אקסטרה מנקודת ראות המחזיקים".

 

 

לב לבייב לב לבייב צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x