$
בורסת ת"א

ניתוח כלכליסט

עסקת סודהסטרים: אופטימיות קוסמית במכפיל 30

האקזיט של סודהסטרים דומה לאקזיט ישראלי נוסף שבוצע השנה: מכירת פרוטרום לענקית IFF ב־7 מיליארד דולר; אולם בעוד סודהסטרים חייבת את הצמיחה שלה למכירות מוצר הדגל שלה, הצמיחה של פרוטרום מגיעה בעיקר משורה של רכישות שאפשרו לה להרחיב את טווח המוצרים

אורי טל טנא 08:2221.08.18

לאחר שלוש שנים של צמיחה חדה בתוצאות, חברת סודהסטרים דיווחה אתמול (ב') כי תימכר לענקית המזון העולמית פפסיקו תמורת 3.2 מיליארד דולר, מחיר הגבוה ב־10.9% ממחיר מניית סודהסטרים בנעילת המסחר בארה"ב ביום שישי.

 

האקזיט של סודהסטרים דומה במידה לאקזיט ישראלי גדול נוסף שבוצע השנה: מכירת פרוטרום לענקית העולמית IFF ב־ מיליארד דולר. כמו סודהסטרים, גם פרוטרום נרכשת לאחר כמה שנים של צמיחה מהירה, עם ציפיה להמשך המגמה גם בשנים הקרובות. אולם בעוד סודהסטרים חייבת את הצמיחה שלה למכירות של מוצר הדגל שלה, הצמיחה של פרוטרום מגיעה בעיקר משורה של רכישות שביצעה, שאפשרו לה להרחיב את טווח המוצרים השונים שהיא מוכרת. 

מפעל סודהסטרים מפעל סודהסטרים

 

הבורסה בתל אביב איבדה שתי ענקיות

 

בשני המקרים, החברות הישראליות נרכשו על ידי מתחרות. עיקר המכירות של שתי החברות הוא מחוץ לישראל והן מתחרות מהותיות בשווקים שבהם הן מתמקדות, מה שהפך אותן ליעד לרכישה מלכתחילה.

 

 

 

את שתי החברות מנהלים מנכ"לים דומיננטיים מאוד, דניאל בירנבאום בסודהסטרים ואורי יהודאי בפרוטרום. לסודהסטרים אין גרעין שליטה ואילו בפרוטרום שולט ד"ר ג'ון פרבר. בנוסף, שתי עסקאות הענק צפויות למחוק שתיים מהמניות עם התשואות הגבוהות ביותר במדד ת"א 35, אך הן מגיעות לאחר תרומה יפה מאוד של שתי המניות לתיקי ההשקעות של המשקיעים. 

 

 

לא בדיוק 6.4 מיליארד דולר

 

בנוסף, בעוד עסקת סודהסטרים תתבצע במזומן בלבד, התמורה ממכירת פרוטרום צפויה להגיע משילוב של מזומן ומניות החברה הרוכשת IFF. רכיב המזומן בעסקה הוא כשני שליש מהתמורה הכוללת, כך שכל מחזיק מניית פרוטרום יקבל 71.19 דולר במזומן ועוד 0.249 מניות IFF. בעת פרסום ההסכם בין פרוטרום ל־IFF, התמורה הכוללת היתה 106.25 דולר למניית פרוטרום, אלא שמחיר מניית IFF ירד מאז והשווי הנוכחי של התמורה עודכן ל־104.1 דולר לכל מניית פרוטרום. בהתאם, התמורה הכוללת הצפויה בעסקת פרוטרום היא 6.25 מיליארד דולר - ולא 6.4 מיליארד דולר כפי שפורסם.

 

ב־2017, מכירות פרוטרום הגיעו ל־1.36 מיליארד דולר והרווח הנקי המתואם ל־154.3 מיליון דולר. הן המכירות והן הרווח הנקי השנה צפויים להיות גבוהים יותר, אולם פרוטרום לא פרסמה תחזית. תחת תחזית סבירה לרווח הנקי המתואם הצפוי לפרוטרום השנה, עסקת פרוטרום נעשית לפי מכפיל רווח צפוי ל־2018 דומה לזה של עסקת סודהסטרים. ב־2015, הרווח התפעולי של סודהסטרים היה 10.2 מיליון דולר בלבד, ואילו תחזית החברה לרווח התפעולי ל־2018 מגיעה כבר לכ־117 מיליון דולר. בשורת הרווח הנקי, החברה חוזה רווח של כ־100 מיליון דולר ב־2018.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x