$
בורסת ת"א

אקזיט לתעשייה הישראלית: פפסיקו רוכשת את סודהסטרים ב-3.2 מיליארד דולר

העסקה נעשית במזומן, לפי שווי של 144 דולר למניית סודהסטרים - 11% מעל שוויה בנעילה בנאסד"ק בשישי; מקורב לעסקה: פפסיקו התחייבה להותיר את פעילות הייצור בישראל לתקופת מינימום של 15 שנים; צפויה להיות מושלמת עד לינואר 2019. המנכ"ל דניאל בירנבאום: "היום הזה מהווה תעודת כבוד לתעשייה הישראלית ולמשק כולו. הפעילות שלנו תישאר בישראל ואף תורחב עם הקמתו של מפעל חדש בנגב"

גולן חזני ומיקי גרינפלד 09:0320.08.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

עסקת ענק בתעשייה הישראלית: קבוצת פפסיקו העולמית (PepsiCo) רוכשת את חברת המשקאות הביתיים סודהסטריםתמורת 3.2 מיליארד דולר - שווי השוק של סודהסטרים בנאסד"ק עומד על 2.9 מיליארד דולר. מנכ"ל החברה דניאל בירנבאום מסר בהודעתו כי פעילות החברה תישאר בישראל והיא אף תפתח מפעל חדש בנגב.

 

 

לפי ההסכם שנחתם בין השתיים, תרכוש פפסיקו את כל הון המניות של סודהסטרים במחיר של 144 דולר למניה בעסקת מזומן - מחיר המשקף פרמיה של 32% על המחיר הממוצע המשוקלל של מניית סודהטרים ב-30 הימים האחרונים. המחיר בעסקה גבוה ב-11% משווי מניית סודהסטרים בנעילה של יום שישי בנאסד"ק, שעמד על 129.85 דולר. פפסיקו תממן את העסקה באמצעות המזומנים שבקופתה. לפי גורם המקורב לעסקה, פפסיקו התחייבה להותיר את פעילות הייצור בישראל לתקופת מינימום של 15 שנים.

 

בתוך כך המסחר במניית החברה בבורסת תל אביב הופסק בעקבות הודעת סודהסטרים לפיה "לבקשת החברה הופסק המסחר והוא ייפתח במקביל לפתיחת המסחר בנאסד"ק. הודעה בדבר פתיחת המסחר תפורסם בהמשך".

 

הרכישה אושרה על ידי הדירקטוריונים של שתי החברות וכפופה להצבעת בעלי המניות של סודהסטרים, לאישורים רגולטוריים מסוימים ולתנאים מקובלים אחרים. השלמת העסקה צפויה עד לינואר 2019.

 

צפו בפרסומת של סודהסטרים בסופרבול 2013

 

 

מניית סודהסטרים הדואליות טיפסה במסחר בנאסד"ק מתחילת השנה בשיעור חד של 85% ובשלושת החודשים האחרונים ב-48% - ב-12 החודשים האחרונים רשמה המניה עלייה של 123%. פפסיקו נסחרת בנאסד"ק בשווי של 163 מיליארד דולר - מניית החברה איבדה כ-4% מתחילת 2018 וכ-2% ב-12 החודשים האחרונים.

 

"סודהסטרים משלימה את מגוון המוצרים שלפפסיקו ותואמת את אסטרטגיית הצמיחה שלנו, תוך האצת היכולת של החברה להציע פתרונות ביתיים ומותאמים אישית למשקאות ברחבי העולם", אמר רמון לגוארטה, נשיא פפסיקו והמנכ"ל הנכנס של ענקית המשקאות האמריקאית (לגוארטה שאחראי על חתימת ההסכם עם סודהסטרים ייכנס רשמית לתפקיד מנכ"ל פפסיקו ב-3 באוקטובר). 

 

בירנבאום אמר בעקבות העסקה: "היום הזה מהווה ציון דרך היסטורי במסע של סודהסטרים ותעודת כבוד לתעשייה הישראלית ולמשק כולו. אני שמח שהפעילות שלנו תישאר בישראל ואף תורחב עם הקמתו של מפעל חדש בנגב.

 

"רכישה זו מוכיחה כי גאווה ישראלית זה לא רק הייטק, אלא גם תעשייה ישראלית אמיתית, הנטועה באדמה ובנויה על הון אנושי, המייצג את המרקם המגוון של החברה הישראלית וחי בכבוד הדדי ודו-קיום. יכולות ההפצה החזקות של פפסיקו, הנוכחות הגלובלית, המו"פ והמומחיות בעיצוב ובשיווק, בשילוב עם קו המוצרים המבודל והייחודי של סודהסטרים יאפשר לסודהסטרים להמשיך ולהתרחב ולהציג חדשנות פורצת דרך", הוסיף בירנבאום. 

 

רמון לגוארטה מנכ"ל פפסיקו ודניאל בירנבאום מנכ"ל סודהסטרים רמון לגוארטה מנכ"ל פפסיקו ודניאל בירנבאום מנכ"ל סודהסטרים צילום: Eran Lamm

 

המנכ"ל לעובדים: "למרות שעמדנו משני צדי המתרס, פפסיקו מחויבת ליצירת עולם ירוק יותר"

 

בירנבאום כתב לעובדי החברה כי "אנו מקדישים את כל כוחנו לתיקון עולם - להפוך את העולם למקום טוב יותר. אנחנו עושים הכל על-מנת לסייע לאנשים לנהל אורח חיים בריא יותר ולהציל את העולם מהסכנה של פלסטיק חד פעמי. אני משוכנע שלמרות שבשנים האחרונות עמדנו משני צדי המתרס, פפסיקו מחויבת ליצירת עולם ירוק יותר ובריא יותר וסודהסטרים, היא הדרך שהיא בחרה כדי לעשות זאת. לפנינו מסע מרתק. הרכישה הזו היא צעד ענק לקראת הרחבת העסק שלנו אבל היא לא תשנה אותנו. היא מאפשרת לנו להמשיך לעבוד באופן עצמאי ולהעמיק את הפעילות שלנו בישראל. אנו נמשיך את את המאבק שלנו בבקבוקי הפלסטיק החד פעמיים. ונמשיך להיות קצת משוגעים".

 

את סודהסטרים, ייצגו בעסקת הרכישה עורכי הדין דן שמגר, ד"ר שחר הדר, אלעד זיו וגל משגב ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ומשרד& Case White. את הרוכשת פפסיקו ייצגו בעסקה משרד Gibson, Dunn& Crutcher בארה"ב, ועורכי הדין יאיר גבע, אבירם חזק וגיא כץ ממשרד הרצוג פוקס נאמן בישראל.

 

בתחילת החודש פרסמה סודהסטרים את הדוח המסכם של הרבעון המוצלח ביותר בהיסטוריה שלה, עם שיא של כל הזמנים בהכנסות, ברווח התפעולי וברווח הנקי. החברה רשמה מיחה של 31.3% בהכנסות - שהסתכמו ב-171.5 מיליון דולר בהשוואה ל-130.6 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. על פי הנתונים, הצמיחה בהכנסות נבעה בעיקר ממדינות גרמניה, צרפת, קנדה וארה"ב ומהשפעה חיובית של שערי החליפין.

 

הכנסותיה של סודהסטרים מגיעות מ-3 מוצרים עיקריים – מערכות הגזה, מילוי גז (CO2) וטעמים (סירופים). במהלך הרבעון נרשמו מכירות של למעלה ממיליון מערכות הגזה, גידול של 22%. כמו כן, נרשם שיא של כל הזמנים במכירות מילויי הגז שהסתכמו ב –9.7 מיליון יחידות, גידול של כ-17% לעומת הרבעון המקביל. בשורה התחתונה הרשמה סודהסטרים רווח נקי של 26.1 מיליון דולר לעומת 14.4 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד - זינוק של 82%.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לרכישת סודהסטרים: "הרכישות הגדולות האחרונות של חברות ישראליות מוכיחות לא רק את היכולות הטכנולוגיות אלא גם את היכולות העסקיות שהתפתחו בישראל. אני מברך על עסקת הענק שתעשיר גם את קופת המדינה וכן על ההחלטה החשובה להשאיר את החברה בישראל".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x