$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

דני, אמריקאי ועוד שני אוסטרלים בדרך לאחזקה בבורסת תל אביב

השותפים שיצטרפו לקרן האוסטרלית מאניקיי ברכישת 40% ממניות הבורסה יהיו קרן הפנסיה האוסטרלית סנסופר, גופי ההשקעה דלתון מארה"ב ומואליס מאוסטרליה וקרן נובו נורדיסק הדנית, שמחזיקה בחברת התרופות שבה עבד בעבר קאר שולץ מנכ"ל טבע

גולן חזני 07:0719.08.18

ארבעה גופים פיננסיים יצטרפו לקרן ההשקעות האוסטרלית מאניקיי ברכישת מניות הבורסה בתל אביב, וממתינים כעת, לצד מאניקיי, לקבל היתר אחזקה מרשות ני"ע, וזה אמור להתקבל בקרוב. "כלכליסט" חושף לראשונה את זהות ארבעת גופי ההשקעה: קרן הפנסיה האוסטרלית סנסופר, גופי ההשקעות הבינלאומיים דלתון מארה"ב ומואליס מאוסטרליה וקרן ההשקעות הפילנתרופית נובו נורדיסק מדנמרק. שותף חמישי שאמור היה להצטרף גם הוא לעסקה ישאר בחוץ לאחר שככל הנראה לא סיפק את כל האישורים הנדרשים.

 

ארבעת הגופים ירכשו 12.8% ממניות הבורסה ב־70 מיליון שקל כל אחד, כלומר בהשקעה כוללת של 280 מיליון שקל. 7.81% מהמניות שירכוש כל גוף יופקדו בנאמנות, ואלה - בסך הכל כ־31% מהמניות - יימכרו בהנפקה מתוכננת של הבורסה, שאמורה להתבצע עד סוף 2019, על פי הסכם רכישת המניות. כל גוף יישאר עם 4.99% בסוף התהליך.

 

הבנקים ידוללו ל־30% אחזקה בבורסה

 

רכישת המניות תיעשה לפי שווי של 550 מיליון שקל לבורסה. על פי ההסכם, מכירת המניות בהנפקה בהצעת מכר תיעשה במחיר גבוה יותר. העסקה תשנה את מבנה הבורסה לחלוטין. הבנקים ובתי ההשקעות, שמחזיקים היום במלוא המניות, ידוללו ל־30% בסך הכל. המהלך נועד להוציא את הבורסה, שבניהול איתי בן זאב, מכבלי הבנקים שהגבילו אותה, ובמבנה החדש יחזיקו חלק מהבנקים ב־4.9% ממניותיה.

 

קרן ההשקעות מאניקיי פרטנרס (Manikay Partners), שגייסה את הגופים הפיננסיים הזרים, תרכוש 19.9% ממניות הבורסה תמורת 110 מיליון שקל, ותהפוך לבעלת המניות הגדולה בה.

 

סנסופר (Sunsuper), קרן הפנסיה השלישית בגודלה באוסטרליה, הוקמה ב־1987 ומנהלת כ־60 מיליארד דולר של כמיליון עמיתים. החברה הוקמה על ידי ארגוני עובדים גדולים במדינה והמטה שלה ממוקם בבריסביין, מזרח אוסטרליה.

 

דלתון אינווסטמנטס (Dalton Investments) האמריקאית מתמחה בהשקעות באסיה, אבל פעילה גם בחלקים אחרים בעולם. החברה מנהלת 3.8 מיליארד דולר באמצעות קרנות ייעודיות שלה. היא מנהלת כספים של קרנות פנסיה, חברות פמילי אופיס וגופים נוספים. מטה החברה הוא בלוס אנג'לס, אולם היא מחזיקה גם במשרדים בטוקיו.

 

מואליס (Moelis) היא קבוצת שירותים פיננסיים מאוסטרליה, הפועלת באמצעות שלוש חטיבות עסקיות: ייעוץ עסקי, השקעה במניות וניהול נכסים. מאז הוקמה ב־2009 היא גייסה מעל 6.5 מיליארד דולר, והיא מנהלת נכסים בהיקף 3.1 מיליארד דולר. בראש החברה, שהונפקה ב־2017 בבורסה האוסטרלית, עומד ג'פרי בראון.

 

הקרן הרביעית, נובו נורדיסק (Novo Nordisk Fonden), היא השותף המעניין ביותר ברכישת הבורסה. היא נוסדה ב־1923 על ידי רופא שקיבל זיכיון לייצור אינסולין במדינות סקנדינביה, והקדיש את ההכנסות לקרן פילנתרופית שפועלת לפיתוח תרופות ובמקביל מבצעת השקעות. הקרן מחזיקה בשליטה בענקית התרופות הדנית הבינלאומית נובו נורדיסק, שנסחרת בשווי של 118 מיליארד דולר. פרט מעניין לגבי החברה הוא שמנכ"ל טבע קאר שולץ שימש בה בעבר כמשנה למנכ"ל. לקרן אין בעלי שליטה או גורמים שנהנים מהרווחים, והיא מוציאה מאות מיליוני דולרים בשנה על מחקר ופיתוח של תרופות.

 

מאניקיי תהיה המשקיע היחיד שימנה דירקטור

 

מאניקיי, שתהיה בעלת המניות הגדולה בבורסה, תהיה המשקיע היחיד שיקבל זכאות למינוי דירקטור. יתר הדירקטורים - עד 15 במספר - יוצעו על ידי בעלי המניות האחרים וייבחרו באסיפת בעלי מניות. שלושה מהם יהיו בלתי תלויים וייבחרו על ידי ועדת איתור מיוחדת.

 

מאניקיי היא חברת השקעות אמריקאית שלמייסדיה שורשים אוסטרליים, והיא מתמחה בהשקעות אלטרנטיביות. הקרן הוקמה ב־2008, בשיא המשבר הכלכלי בעולם, כשגייסה בתחילה כ־300 מיליון דולר. למאניקיי רישיון מרשות ניירות הערך וההשקעות של אוסטרליה (ASX) ומרשות הניהול הפיננסי (FCA) בבריטניה, והיא כפופה לרגולציה שלהן.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", מאניקיי היתה מעורבת בפרשה שבמסגרתה נקטה צעדים אסורים במסחר במניית סיטיגרופ בבורסה האמריקאית. בעקבותיה היא הגיעה להסדר אכיפה מול רשות ני"ע האמריקאית (SEC) שבו נקנסה ב־2.5 מיליון דולר. הפרשה לא מנעה ממנה, בסופו של דבר, לקבל את ההיתר לרכישת הבורסה בתל אביב. כיום מנהלת הקרן 2 מיליארד דולר. עם המשקיעים בה נמנים כמה שמות מפורסמים, בהם משפחת לואי האוסטרלית (Lowy) בראשות המיליארדר פרנק לואי ובנק ההשקעות הבינלאומי גולדמן זאקס. הקרן ממוקת בניו יורק ולה משרדים בלונדון ובסידני.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x