$
מט"ח וסחורות

עמוק בזבל: S&P ומודי'ס חתכו שוב את דירוג האשראי של טורקיה

על רקע היחלשות הלירה הטורקית, האינפלציה הגבוהה והגירעון בחשבון השוטף, החליטו שתי הסוכנויות להוריד עוד את הדירוג של טורקיה, שגם כך היה בטריטוריית "זבל". S&P: "טורקיה תחווה בשנה הבאה מיתון"

שירות כלכליסט 08:5318.08.18

דירוג האשראי של טורקיה, הנמוך גם כך, נחתך שוב ונותר בטריטוריית "זבל". סוכנויות דירוג האשראי S&P ומודי'ס החליטו על ההורדה על רקע היחלשות הלירה הטורקית, האינפלציה הגבוהה והגירעון הגדול בחשבון השוטף, שלטענתן עלולים להמשיך ולערער את הכלכלה הגדולה ביותר במזה"ת.

 

 

 

בסוכנות S&P הורידו את הדירוג כך שהוא כעת בדרגה הנמוכה בארבע רמות מדרגת השקעה, דירוג הזהה לזה של מדינות כמו ארגנטינה, יוון ופיג'י. בדומה ל-S&P, במודי'ס הורידו את הדירוג לרמה של Ba3 מרמה של Ba2 הנמוכה בשלוש רמות מדירוג המוגדר כמומלץ להשקעות.

 

 

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן צילום: איי פי

 

 

שווי המטבע הטורקי צנח מאז הכריז הממשל האמריקאי על הטלת סנקציות נגד טורקיה בתגובה למעצר כומר אמריקאי. המתיחות בין שתי המדינות אף הובילה לירידות חדות בשוקי ההון בטורקיה ובמדינות נוספות. נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כינה את הצעדים פתיחת מלחמה כלכלית מצד ארה"ב. הוא מתנגד בינתיים להעלאת ריבית כדרך להגן על המטבע בשל החשש שהמהלך יפגע בצמיחה הכלכלית.

 

"היחלשות המטבע מפעילה לחץ על הסקטור העסקי השרוי בחובות והעלתה משמעותית את סיכוני ההלוואות של הבנקים הטורקים", נכתב בדו"ח שפרסמה סוכנות הדירוג S&P. "על אף הסיכונים הכלכליים המוגברים, להערכתנו התגובה עד כה מצד הרשויות הרלוונטיות בטורקיה הייתה מצומצמת מדי".

 

רק במאי האחרון הורידה הסוכנות את הדירוג של טורקיה, אז בטענה כי מתגבר הסיכוי לנחיתה קשה לאחר שהכלכלה התרחבה ב-7.4%. מודי'ס הורידה את הדירוג של טורקיה בפעם הקודמת במרץ. הצמיחה שחוותה המדינה הובילה להתרחבות הגירעון בחשבון השוטף, שצפוי להוות 6.4% מהתמ"ג עד סוף השנה הנוכחית. עם זאת, התחזית הזו פורסמה לפני הירידה הנוכחית בלירה.

 

"להערכתנו, טורקיה תחווה מיתון בשנה הבאה", הוסיפו ב- S&P. "האינפלציה תטפס ל-22% בארבעה החודשים הבאים, ותרד חזרה מתחת ל-20% באמצע 2019".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x