$
מט"ח וסחורות

הימור כואב: סוחר בברקליס הפסיד תוך שלושה ימים 19 מיליון דולר על אג״ח טורקיות

הסוחר, המתמחה בהשקעה באגרות חוב קונצרניות בשווקים מתעוררים, הרגיש על בשרו את הטלטלה בכלכלת טורקיה. הוא גויס לברקליס מוקדם יותר השנה, על רקע רצון הבנק ליטול יותר סיכונים בשווקים מתעוררים כדי להגדיל את ההחזר למשקיעים

שירות כלכליסט 22:5115.08.18

סוחר בכיר בברקליס הפסיד הון עתק - סכום שנאמד ב-15 מיליון פאונד (19 מיליון דולר) 0 בהימור על אגרות חוב טורקיות בימים האחרונים. כך מסרו לבלומברג גורמים המקורבים לנושא. 

 

הסוחר הוא טולגה קריביי, העובד במשרדי ברקליס בלונדון. על פי בלומברג, לברקליס הכנסות שנתיות צנועות מאוד ביחס לכלל המחזור שלו, הנאמדות כ-100 מיליון דולר, מסחר באג"ח קונצרניות בשווקים המתעוררים.

 

נשיא טורקיה ארדואן, על רקע הלירה הטורקית נשיא טורקיה ארדואן, על רקע הלירה הטורקית צילום: איי אף פי, רויטרס

 

 

היקפי המסחר הצנועים יחסית והתאוששות הלירה הטורקית בימים האחרונים עוררו את התיאבון לסיכון של יחידת אגרות החוב של ברקליס. לפי שעה, לא ידוע אם הפוזיציות של הסוחר היו מגודרות ואם הוא הצליח להחזיר את חלק מהפסדיו.

 

קירביי הצטרף לברקליס מוקדם יותר השנה מבנק BNP הצרפתי והוא אחד ממספר מינויים בכירים שביצע הבנק בשנה וחצי האחרונות, על רקע רצונו של הבנק לקחת סיכונים גדולים יותר על מנת להגדיל את ההחזר למשקיעים. הוא סחר באגרות חוב של חברות טורקיות ובנקים גם כאשר עבד ב-BNP.

 

המשבר הפיננסי בטורקיה פרץ, על רקע מעצרו של כומר אמריקאי במדינה בחשד לריגול והחשש של המשקיעים מהתערבות מיותר של ארדואן בפעילות הבנק המרכזי במדינה. על רקע זה, צנחה הלירה הטורקית, מה שהוביל גם לירידה חדה במניות הבנקים באירופה החשופים לשוק הטורקי, בהם אלה של בנק BBVA הספרדי.

 

חלק מאגרות החוב הטורקיות ירדו ב-50% השנה, לפי בלומברג. לא רק הסוחר מברקליס נפגע בהימור על אגרות החוב הטורקיות. גם קרן של בלאק רוק להשקעה באג"ח בשווקים מתעוררים ירדה ב-6.1% בשבוע החולף. הקרן שאיבדה מתחילת השנה 14% מערכה השקיעה באג"ח במקסיקו, קולומביה, אינדונזיה וטורקיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x