$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מבטח שמיר משקיעה בהשקיה אוטונומית

ל"כלכליסט" נודע כי בסוף השבוע חתמה החברה על השקעה של 3 מיליון דולר בחברת האגרוטק הישראלית סופלנט מעפולה

גולן חזני 07:3712.08.18

מבטח שמיר, שבשליטת מאיר שמיר, נכנסת לתחום פעילות חדש: אגרוטק. ל"כלכליסט" נודע כי בסוף השבוע חתמה החברה על השקעה של 3 מיליון דולר בחברת האגרוטק הישראלית סופלנט (SupPlant). 

 

 

סופלנט, שהוקמה בעפולה ב־2014 על ידי זוהר בן נר ומעסיקה 40 עובדים, מפתחת מערכות השקיה אוטונומיות. אלה אוספות מידע מהגידולים באמצעות חיישנים על הצמח, בקרקע ובאוויר, ומנתחות מאות משתנים שמשפיעים עליהם. המערכות מעבירות הוראות למחשב, שמשקה בהתאם לצורך המיידי והמדויק של הצמח, ללא התערבות אדם. המערכת, המבוססת בינה מלאכותית, מובילה לחיסכון של 30% במים להשקיה, לשיפור היבול ולדיוק תהליך הגידול.  

מה דעתך על מניית מבטח שמיר:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

סופלנט חתמה במקביל על הסכם עם EMEX, איגוד מגדלי המנגו המקסיקני, שמבקש לשפר את תפוקת יבולי מקסיקו ב־50% לפחות באמצעות הטכנולוגיה שפיתחה. החברה מוכרת ל־16 מדינות, הבולטת שבהן היא פנמה, שם מיושמת הטכנולוגיה בפרויקט ענקי של 60 אלף דונם.

 

האחזקה המהותית האחרונה של מבטח שמיר היתה 20% בתנובה. זו נמכרה ב־2015 לתאגיד הענק הסיני ברייטפוד, לפי שווי של 8.6 מיליארד שקל. קרן איפקס בניהול זהבית כהן הובילה את העסקה ומכרה 56.4% מהמניות. מבטח רשמה בעסקה רווח ענקי של כ־700 מיליון שקל, ומאז הסתפקה בהשקעות קטנות. בשנים האחרונות ניסה שמיר כמה פעמים לרכוש בחזרה את השליטה בתנובה ללא הצלחה. 

 

לאחרונה ניהלה החברה מגעים לרכישת השליטה בשיכון ובינוי מידי שרי אריסון. אולם, בסופו של דבר מכרה אריסון את השליטה לנתי סיידוף תמורת 1.1 מיליארד שקל, לאחר שזה הסכים לרכישה ללא בדיקות נאותות.

 

 

מאיר שמיר מאיר שמיר צילום: אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x