שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

שובו של הזהב השחור: מרווח הזיקוק של בזן השתפר והרווח הנקי זינק ב-32%

בתי הזיקוק שבמפרץ חיפה רשמו ברבעון השני עלייה של 6.8% במרווח הזיקוק - הפער בין מחירי התוצר לבין מחיר הנפט הגולמי, והרווח הנקי עלה ל-97 מיליון דולר; המנכ"ל בן מרדכי: אנו עשויים להשתפר ברווחיות בעקבות תקן 2020 בימאות

חזי שטרנליכט 09:2609.08.18

בתי הזיקוק שבמפרץ חיפה (בזן) שבשליטת החברה לישראל של עידן עופר נהנו מעלייה במרווח הזיקוק ברבעון השני של השנה, שהובילה את הרווח הנקי לזינוק של 32%. רווחי החברה בשלושת החודשים שהסתיימו ביוני האחרון הסתכמו בכ-97 מיליון דולר.

 

הכנסות בז"ן ברבעון השני עלו בכ-21.4% והסתכמו ב-1.7 מיליארד דולר. אך בחברה מקפידים לציין כי בתעשיית הזיקוק, הנתון הפיננסי המשמעותי קשור יותר למרווח הזיקוק ופחות להכנסות. אותו מרווח הוא הפער בין מחירי התזקיקים השונים שמזקקים בבז"ן לבין המחיר של הנפט הגולמי.

ישר בן מרדכי מנכ"ל בזן ישר בן מרדכי מנכ"ל בזן צילום: גיל נחושתן


 

 

מנתוני הרבעון השני עולה כי רווח הזיקוק המנוטרל של החברה עמד על 7.8 דולרים לחבית, עליה של כ-6.8% ביחס למרווח שנרשם ברבעון השני של 2017.

 

מנכ"ל בזן ישר בן מרדכי, ציין כי "ניצולת הזיקוק במהלך הרבעון הייתה גבוהה ועמדה על 95%, בהתחשב בתחילת טיפול תקופתי באחד ממתקני הזיקוק. מתחילת השנה קטן החוב הפיננסי של בזן בכ-85 מיליוני דולר". היקף החוב הפיננסי נטו של החברה לגופים הפיננסיים לרבות מחזיקי אגרות החוב, הסתכם בכ-1.1 מיליארד דולר. ההון העצמי של בזן עומד על 1.3 מיליארד דולר.

 

בשנת 2020 עומד להיכנס בעולם הספנות תקן לחדש לסוגי המזוט שבהן משתמשות האוניות. התקן הימי IMO 2020 ייכנס כבר לתוקף מתחילת אותה שנה, כלומר בפרק זמן של פחות מ-15 חודשים, והוא צפוי לשנות את הביקוש לסוגי דלקים פחות מזהמים.

 

חברת פז, שהיקפי הזיקוק שלה קטנים בצורה משמעותית מאלה של בזן, פרסמה לאחרונה הערכה כי התקן החדש מוצא אותה מוכנה וכי היא עשויה לרשום גידול של 10% ברווח הגולמי בעקבות הגידול בביקוש לדלקים שהיא מזקקת. בן מרדכי התייחס אף הוא לתקן החדש ואמר כי "החברה ערוכה לשינויים הצפויים ועשויה ליהנות משיפור ברווחיותה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x