שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

בנק ישראל לא יתיר ללאומי להחזיק 20% בלאומי קארד

השבוע חשף כלכליסט כי המהלך לא מתיישב עם דרישות החוק. המשמעות - קרן ורבורג פינקוס תחזיק ב-100% מחברת כרטיסי האשראי

רחלי בינדמן 14:0801.08.18

המפקחת על הבנקים חדוה בר הודיעה היום לבנק לאומי כי בנק ישראל לא יאפשר לקבוצת לאומי לממש את האופציה לרכוש עד 20% מהתאגיד שבאמצעותו ירכוש הקונה את לאומי קארד. הדבר נחשף לראשונה בכלכליסט לאחר שגורמים בכירים באגף התקציבים מסרו כי הרצון של בנק לאומי וקרן ההשקעות ורבורג פינקוס שסיכמה מולו על רכישת לאומי קארד ב-2.5 מיליארד שקל כי הבנק ימשיך להחזיק בעקיפין דרך חברת הבת לאומי פרטנרטס ב-20% מלאומי קארד, אינו עולה בקנה אחד עם דרישות החוק.

 

 

 

בפיקוח הבהירו ללאומי שרכישה כאמור אינה עולה בקנה אחד עם רוח החוק להגברת התחרות. למרות שייתכן שהחזקה כזו היתה יוצרת לקבוצת לאומי מחויבות להצלחה של לאומי קארד, השיקול המכריע בהחלטת בנק ישראל הוא רצונו להבטיח את יישום תכלית החוק, שנועדה ליצור גופים פיננסיים נפרדים שלא יהססו להפוך לגורם תחרותי משמעותי. לכן הוחלט לא לאפשר את המשך המעורבות של קבוצת לאומי באמצעות החזקת מניות בתאגיד הייעודי שרוכש את לאומי קארד.

 

משה כחלון שר האוצר משה כחלון שר האוצר צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

כזכור ורברוג פינקוס רצו שללאומי יישמר אינטרס בלאומי קארד כדי שירצה שהחברה תצליח במיוחד שכן מדובר בשותפים עסקיים מכיוון שלאומי צפוי להיות הלקוח המרכזי של לאומי קארד שכן רוב לקוחות לאומי קארד הם לקוחות בנק לאומי ולאומי עתיד להנפיק כרטיסים ללקוחותיו שתתפעל לאומי קארד תוך חלוקה בעמלות. בסיכומים מול לאומי וורבורג פינקוס דובר על כך שההחזקה בלאומי קארד תהיה אך ורק פיננסית ללא יכולת השפעה. בלאומי אף הצטיידו בחוות דעת של משרד עורכי הדין מיתר ליקוורניק המצביעה על כך שמדובר בהחזקה מותרת בדומה למשל להחזקה הפיננסית של בנק הפועלים ב-10% מחברת הביטוח הפניקס אך ככל הנראה על רקע הנראות ובלחץ משרד האוצר ואגף התקציבים החליטו בבנק ישראל שלא להתיר אותה.

 

מלאומי פרטנרס נמסר: אף שאנחנו חולקים על ההחלטה אנחנו מכבדים ומקבלים אותה. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x