$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

ללא שינוי חקיקה - לאומי לא יוכל להחזיק 20% בלאומי קארד

לפי ההסכמות עם קרן ורבורג פינקוס, לאומי פרטנרס שבשליטת הבנק תקבל אופציה לרכוש עד 20% מלאומי קארד, בכפוף "לקבלת אישורים רגולטורים"; בכיר באוצר: "החוק לא מתיר לבנק לאומי להחזיק מניות בחברה"; לאומי: "חוות דעת מוצקות הוצגו בפני הגורמים הרלוונטיים"

רחלי בינדמן 12:5929.07.18

התכניות של בנק לאומי וקרן ההשקעות ורבורג פינקוס להמשיך על קשר עסקי עתידי, במסגרתו ימשיך הבנק להחזיק בעקיפין 20% בלאומי קארד, לא עומדות בקנה אחד עם הוראות החקיקה החדשות. זאת לנוכח העובדה שהחוק להגברת התחרות בשוק האשראי (המבוסס על המלצות ועדת שטרום) לא מאפשר לבנק או לחברה בבעלותו להחזיק בחברת כרטיסי אשראי. 

חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד נמכרה לקרן ורבורג פינקוס תמורת 2.5 מיליארד שקל. במסגרת העסקה שנחתמה בלילה שבין שישי לשבת תרכוש ורבורג פינקוס את מלוא המניות של לאומי קארד מידי בנק לאומי (80%) ומידי קבוצת עזריאלי (20%). לאומי יקבל 2 מיליארד שקל וקבוצת עזריאלי 500 מיליון שקל

 

לפי ההסכם בין לאומי לורבורג פינקוס, הקרן תעניק ללאומי פרטנרס שבשליטת הבנק אופציה לרכישה של עד 20% מלאומי קארד, באותם תנאים שבהם רוכשת הקרן את חברת כרטיסי האשראי. התנאי למימוש האופציה הוא שההחזקה של לאומי פרטנרס תהיה החזקה פיננסית פאסיבית, ללא השפעה על הכוונת פעילותה של לאומי קארד.

 

בורבורג פינקוס מעוניינים שלאומי יישאר במשחק כמשקיע פיננסי כדי שיהיה לו אינטרס מסויים בהצלחתה של לאומי קארד - שאמורה להפוך למתחרה שלו בשוק האשראי. בהסכם אמנם סוכם כי מימוש האופציה כפוף לאישורים רגולטוריים שנדרשים לכך אך לנוכח הוראות החקיקה הקיימות, לא שינוי חקיקתי אפשרות כזו אינה על הפרק.

 

גורם בכיר באוצר מסר לכלכליסט : "לפי בדיקה ראשונית שנערכה באגף התקציבים ובמחלקה המשפטית, החוק לא מתיר לבנק לאומי להחזיק מניות בחברה".

מלאומי נמסר כי הנושא המשפטי-חקיקתי נבחן לעומקו מבעוד מועד וחוות דעת מוצקות בהקשר זה הוצגו בפני הגורמים הרלוונטיים. 

מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח ומנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח ומנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו צילום: וראל כהן, בני גם זו לטובה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x