$
שווקי חו"ל

בריטיש פטרוליום רוכשת נכסים של BHP בארה"ב ב-10.5 מיליארד דולר

מדובר במרבית חטיבת הנפט והגז היבשתיות של ענקית הכרייה - זאת כחלק מניסיונה של החברה הבריטית להתאושש מנזקי אסון הזיהום במפרץ מקסיקו לפני כשמונה שנים

שירות כלכליסט 20:3227.07.18

חברת בריטיש פטרוליום (BP) צפויה לרכוש את מרבית מניות חטיבת הנפט והגז היבשתית של BHP ביליטון בארה"ב תמורת 10.5 מיליארד דולר, כך פורסם היום (ו') במרקטווץ'. חברת הנפט הבריטית מנסה לבנות עצמה מחדש בארה"ב אחרי אסון הזיהום במפרץ מקסיקו לפני כשמונה שנים, ו-BHP מאידך נמצאת בתהליך יציאה מעסק שאותו היא מחשיבה כהשקעה יקרה שלא תוזמנה היטב.

 

 

 

מחירי הנפט ממשיכים לעלות לרמות שלא נראו מאז 2014 (קרוב ל-70 דולר לחבית), וחברות האנרגיה הגלובליות עורכות עסקאות ענק. חברת Chespeake Energy הודיעה אתמול שהיא מוכרת את שדות הנפט והגז שלה באוהיו תמורת 2 מיליארד דולר, בעוד רויאל דאץ' של קרובה להשלים את תוכניתה למכירת נכסים בהיקף של 30 מיליארד דולר שהחלה לאחר שרכשה את BG Group תמורת 50 מיליארד דולר ב-2016.

 

 

 צילום: בלומברג

 

העסקה הנוכחית מהווה אבן דרך חשובה עבור BP, שנמצאת בעיצומה של תוכנית צמיחה שאפתנית. החברה נמצאת במסלול המוביל לקאמבק מרשים אחרי שנים של דשדוש בעקבות האסון הקשה שהייתה אחראית לו במפרץ מקסיקו ב-2010 - דליפת הנפט הענקית שאירעה מאסדת החברה נחשבת לאסון הסביבתי הגדול אי פעם. הרכישה תעניק לענקית הנפט הבריטית גישה לכמה מהטריטוריות היוקרתיות ביותר על מפת פצלי הנפט האמריקאית. עד היום התמקדו חברות הנפט הגדולות בפרויקטים ימיים גדולים, אך כעת הן משקיעות יותר ויותר משאבים בהפקת פצלי נפט שניצולם ותרגומם למזומנים מהירים יותר.

 

בעסקה אחרת, הודיעה BHP שבכוונתה למכור את עסקי הפצלים שלה בפאיטוויל שבארקנסו לחברת Merit Energy - בעסקה שהיקפה עומד על 300 מיליון דולר.

 

 

 

"מכירת הנכסים היבשתיים שלנו בארה"ב עולה בקנה אחד עם תוכניתנו ארוכת הטווח להמשיך לפשט ולחזק את תיק ההשקעות שלנו כדי שיפיק יותר ערך לבעלי המניות בעשורים הבאים", כך אמר מנכ"ל BHP אנדרו מקנזי. חברת הכרייה בעלת שווי השוק הגדול בעולם הצהירה גם שבכוונתה להעביר את רווחי המכירה לבעלי המניות, כיוון שהחוב הנקי שלה נמצא בקצה התחתון של טווח היעדים שלו.

 

BHP הוסיפה ששתי העסקאות עדיין מחכות לאישור הרגולטורים, ושהיא מצפה להשלים אותן עד סוף חודש אוקטובר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x