$
בורסת ת"א

כינוס נכסים באפריקה תעשיות שם את עתידם של 817 עובדים באפלה

בקשת לאומי והפועלים לבצע כינוס לנכסי אפריקה תעשיות תכפה על החברה הבת פקר פלדה להעמיד נכסיה למכירה, כולל מפעלים בקריית מלאכי, אשקלון וחיפה

אמיתי גזית 19:4117.07.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

פקר פלדה מקבוצת אפריקה תעשיות תעמיד את נכסיה למכירה במסגרת כינוס נכסים, שעליו הוחלט היום (ג'). על פי דו"חותיה הכספיים, הקבוצה, שבבעלותה מפעלי ברזל ופלדה מהגדולים בארץ, מעסיקה 817 עובדים - שעתידם בשלב זה לוט בערפל. 

על פי החלטת שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע יעקב פרסקי, עו"ד גיל אורן ועו"ד עופר שפירא ישמשו כונסי נכסים זמניים לחברה־הבת של אפריקה ישראל, אפריקה תעשיות.

 

ההחלטה ביטלה דיון שתוכנן להיום בנוגע לבקשה שהגישו הבנקים לאומי והפועלים למנות כונס נכסים לחברה. זאת כדי להבטיח את תשלום החובות כלפיהם, המסתכמים ב־235 מיליון שקל. הכונסים התבקשו להגיש עד 7 באוגוסט דו"ח ראשוני על מצב החברה. עד אותו מועד החברה התבקשה להודיע אם היא מתנגדת למתן צו כינוס נכסים קבוע.

 

ללא מקורות לפרוע חוב

עד אפריל 2017 החזיקה אפריקה תעשיות בשלוש קבוצות של חברות: נגב קרמיקה, פקר פלדה ושותפות רשומה בבעלות מלאה בשם פקר ברזל ובניין. החברה־האם אפריקה תעשיות היתה ערבה לחובות של נגב קרמיקה לבנקים, שעמדו אז על כמעט 500 מיליון שקל.

 

במסגרת הסדר חוב נמכרו מניות נגב קרמיקה ללא החובות לקרן ויולה, והבנקים הסכימו לחתוך את החוב ביותר מ־50% - ל־220 מיליון שקל. 132 מיליון שקל מהחוב היו להפועלים ו־88 מיליון שקל ללאומי (מאז החוב לבנקים צמח ל־235 מיליון שקל). עוד נקבע בהסדר כי המוסדיים זכאים ל־25% מההכנסות ממכירת נכסי אפריקה תעשיות. זו התחייבה לשלם את החוב בתוך 12 חודשים - עד אפריל השנה.

 

בחברה התכוונו לפרוע את החובות באמצעות מכירת פעילות הברזל והפלדה. אולם, אפריקה תעשיות לא הצליחה לממש את נכסיה. על פי דו"חותיה הכספיים, אין לה מקורות כספיים לשלם אותם. לפיכך הבנקים ביקשו כינוס נכסים - ובחברה לא התנגדו.

 

לאפריקה תעשיות יש גם חובות של 160 מיליון שקל למוסדיים, שהובטחו במניות החברה־הבת לשעבר נגב קרמיקה. לפיכך, חובותיה של אפריקה תעשיות עומדים כיום על 395 מיליון שקל.

 

מפעל פקר פלדה מפעל פקר פלדה

 

2017 נחתמה בהפסד

הכנסות אפריקה תעשיות עמדו ב־2017 על 955 מיליון שקל, מהם 636 מיליון שקל מתחום הפלדה ו־305 מיליון שקל מתחום הברזל. החברה סיימה את השנה עם הפסד של 66 מיליון שקל.

 

פקר פלדה מחזיקה בפרויקט נדל"ן בשווי מוערך של 55 מיליון שקל, וכן בזכויות חכירה לדורות של קרקעות, שעליהן הוקמו מפעליה בקריית מלאכי, אשקלון וחיפה, בשטח של 160 אלף מ"ר. לחברה יש גם הסכמי שכירות ל־18 שנה למתחמים בבאר טוביה, ראשון לציון, חיפה ואור עקיבא.

 

בתחום הפלדה החברה פועלת באמצעות קבוצת חברות המעסיקה 552 עובדים. היא מוכרת בעיקר צינורות ופרופילים, שאחראים ל־42% מהכנסות ענף הפלדה; ומוצרי פח עם נתח של 24%. חברת הבנייה דניה סיבוס, שבבעלות אפריקה ישראל השקעות, היא לקוחה של החברה. קבוצת החברות בתחום הברזל מעסיקה 265 עובדים, וכ־60% ממוצריה מיועדים לענף הבנייה.  

עו"ד עופר שפירא. מונה לכונס נכסים זמני לצדו של עו"ד גיל אורן  עו"ד עופר שפירא. מונה לכונס נכסים זמני לצדו של עו"ד גיל אורן צילום: אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x