בורסת ת"א

בן זאב רוצה לפטור מעמלות עושי שוק בקרנות הסל החדשות

כדי לעודד יותר עסקאות ולהגדיל את הנזילות בקרנות שיחליפו את תעודות הסל, הבורסה מציעה הטבה לעושי השוק: פטור מעמלות מסחר וסליקה. את המחיר של אותה הטבה ישלם הצד השני של העסקה שיידרש להעביר עמלות כפולות

רחלי בינדמן 08:5616.07.18

לחצו כאן לעמוד הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

בבורסה לניירות ערך בתל אביב מעוניינים לייצר תמריצים לקראת המעבר של תעודות הסל למבנה של קרנות סל. תעודות הסל ייהפכו באוקטובר ממוצר המתחייב להשיג למשקיע את התשואה של המדד שאחריו הוא עוקב, למוצר המתאמץ להשיג את תשואת המדד, אך לא מתחייב לה, וכפוף לדיני קרנות הנאמנות. להבדיל מהקרנות המחקות שקיימות כיום, קרנות הסל החדשות ייסחרו כמו נייר ערך, לאורך כל שעות המסחר. 

 

איתי בן זאב איתי בן זאב צילום: בלומברג

 

 

בבורסה, שבראשה עומד המנכ"ל איתי בן זאב, רוצים לתמרץ את עושי השוק, כך שיציעו ציטוטי קנייה ומכירה טובים עבור המשקיעים, וכן לשפר את הנזילות של קרנות הסל. ללא עשיית שוק, עלולים להיווצר פערים במחירי הקנייה והמכירה של הקרנות לעומת השווי ההוגן שלהן, באופן שיפגע בלקוחות (מחיר גבוה מדי בקנייה ונמוך מדי במכירה). המטרה של הבורסה היא לעודד את המשקיעים להיות עושי שוק, ולהגדיל את הנזילות.

 

בסוף השבוע פרסמה הבורסה דיווח הקורא להציג רעיונות לעידוד עשיית שוק בקרנות, אך גם הציעה רעיון משלה: לא לגבות עמלת מסחר וסליקה מחבר בורסה שלקוח שלו, שהוא עושה שוק בקרן סל, ביצע עסקה באותה קרן - ובלבד שבאותה עסקה הלקוח היה Maker, כלומר המציע של המחיר. מדובר בעושה שוק שביצע עסקה בקרן הסל בשלב המסחר הרציף, כשהמחיר שהציע לקנייה או למכירה הוא זה שנרשם בספר הפקודות - כלומר הוא התחייב למחיר מסוים. הפטור מעמלה לחבר הבורסה אמור להיות מגולגל לעושה השוק, בעמלות המסחר שהוא משלם לחבר הבורסה.

 

מנגד, הבורסה מציעה לגבות עמלת מסחר וסליקה כפולה מחבר בורסה שלקוחו היה הצד השני לעסקה מסוג זה בקרן הסל, כלומר ה־Taker. לבסוף, הבורסה תגבה עמלות מסחר וסליקה רגילות מחבר בורסה שהלקוח שלו היה צד לעסקה בקרן סל שבה הצד השני לא היה Maker. המטרה היא כמובן שאם עושה השוק לא תורם לנזילות של קרנות הסל בעסקה, יגבו מחבר הבורסה עמלה רגילה על פעולתו. אך אם הוא כן יפעל לתרום לנזילות, חבר הבורסה יהיה פטור מעמלה. מדובר במודל תמרוץ שמקובל מאוד בבורסות בעולם.

 

 

 

בבורסה מבהירים כי היישום של ההצעה לא יגרור שינוי בסך עמלות המסחר והסליקה שהבורסה תגבה מחבריה בגין עסקאות בקרנות הסל, כך שאין כאן מהלך שנועד לשפר או עלול לפגוע בהכנסות הבורסה. הרפורמה בתעשיית תעודות הסל צפויה להשפיע על הציבור בכמה מובנים. מעבר לכך שלא תהיה עוד הבטחת עמידה בתשואת המדד. מנגד, תיוותר בידי חברות תעודות הסל הזכות להבטיח טווח תשואה בתמורה לדמי ניהול נוספים מקונה התעודה - למי שירצה הבטחה שכזו.

 

בנוסף, הכנסות שעד כה חברות תעודות הסל שמרו לעצמן, לדוגמה הכנסות מדיבידנדים, הכנסות ריבית ורווחי נוסטרו, ייכנסו לתוך קרן הסל לטובת הלקוח. מנגד, הוצאות שאת חלקן חברות תעודות הסל היו סופגות בעבר, כמו גידור חשיפה מטבעית, יושתו מעתה על הלקוחות.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x